Przepis na pasztet

pasztet2

Pasztet to potrawa przyrządzana z mięsa, podrobów, a czasem także warzyw zmielonych na jednolitą masę. Składniki będące bazą pasztetu uzupełnia się różnymi dodatkami, a następnie zapieka. Pasztet znany był już w starożytności, jednak dzisiejsze przepisy pochodzą z Francji. Pierwsze wzmianki o francuskim pâté pojawiają się już w XIV wieku u Grace de la Bigne - normandzkiego poety. Pasztet jest popularną konserwą, jednak najlepiej smakuje pasztet domowy, przyrządzony samodzielnie. Składniki na pasztet w dużej mierze zależą od naszej inwencji. Przepisów na niego jest co niemiara. Również sposobów jego podania jest wiele. Można go serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno, może być zapiekany w cieście, albo w foremce podobnej do keksówki. Popularne są kanapki z pasztetem, który ma kremową konsystencję mięsnej pasty. Pasztet pieczony, pokrojony w plastry i podany z sosem lub konfiturą np. z żurawiny może być wykwintną przystawką. Często też pojawia się jako jedna z propozycji na talerzach wędlin.

Pasztet mięsny czy pasztet warzywny

Pasztet: tradycyjna polska potrawa

Pasztet przywędrował do nas z Francji, a od XVI wieku popularność tej potrawy w naszym kraju zaczęła rosnąć. Na dworach królewskich i szlacheckich zatrudniano pasztetników, którzy specjalizowali się w jego przyrządzaniu. Był to bardzo ceniony zawód. Początkowo pasztet pojawiał się głównie na stołach szlachty i był traktowany jak wykwintny przysmak klasy wyższej. Wielbicielem pasztetu był król Jan III Sobieski. Z czasem pasztet tak się u nas zadomowił, że stał się jednym z tradycyjnych, polskich potraw zarówno w bogatych, jak i uboższych domach. Jeszcze do początków XX wieku był powszechnie serwowany także w wersji na ciepło, jako danie obiadowe. Popularność pasztetu utrzymuje się u nas do dziś. Pasztet wielkanocny jest jednym z dań, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole.

Pasztet mięsny

Tradycyjne pasztety przygotowuje się z mięsa, a także z podrobów. Mięso na pasztet może być surowe lub ugotowane. Aby połączyć ze sobą rozdrobnione, mięsne składniki, używa się jajek, a także bułki tartej i mąki. Najczęściej spotykany jest pasztet wieprzowy lub pasztet drobiowy, ale dość popularny jest też pasztet z kaczki czy gęsi, a także pasztet z królika lub z dziczyzny np. pasztet z zająca czy pasztet z sarny. Tradycyjny, wiejski pasztet najczęściej przyrządza się z mięsa, które jest lekko poprzerastane tłuszczem, jak np. karkówka. Częstym dodatkiem do niego jest wątróbka. Tradycyjny pasztet świąteczny w każdym domu może być przygotowywany według innej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury. Można w nim połączyć różne rodzaje mięs.

Pasztet warzywny

Pasztet to również doskonała propozycja dla wegetarian i wegan. W ostatnich latach coraz łatwiej znaleźć przepis na pasztet bez mięsa. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim pasztet z cukinii, pasztet z soczewicy, pasztet z fasoli oraz pasztet sojowy. Jednak możliwości jest znacznie więcej. Warzywne pasztety dają ogromne możliwości komponowania przeróżnych smaków i aromatów. Ich podstawą mogą być zarówno warzywa surowe, jak i ugotowane, upieczone czy grillowane. Można do nich dodawać różne rodzaje kasz lub ryż - np. pasztet z kaszy jaglanej. To też doskonały sposób na wykorzystanie warzyw, które pozostały po obiedzie, np. z rosołu.

Jakie przyprawy do pasztetu?

Dodatki do pasztetu są niezliczone i w dużej mierze zależą od indywidualnych upodobań kulinarnych. Do pasztetu mięsnego można dodać także warzywa takie jak np. papryka, pomidory, cebula czy czosnek. Popularnym dodatkiem są także grzyby lub suszone śliwki albo żurawina. Pasztet przyprawia się do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru. Dodatkowo, aby wzbogacić jego smak można użyć też gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, imbiru czy ostrego chili. Doskonale z pasztetem komponują się też zioła, np. tymianek, majeranek, rozmaryn, cząber a także świeży lub suszony koperek. Ciekawy smak uzyskamy dodając do pasztetu oliwki, kapary albo całe ziarna marynowanego, zielonego pieprzu. Często też mięso na pasztet doprawia się odrobiną alkoholu. Może to być wytrawne czerwone wino, brandy, albo nalewka np. ze śliwek.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować