Pasztet z gęsi – wykwintny, pyszny i prosty do przygotowania. Dodatek pieczarek sprawi, że smakuje wprost doskonale. Do przygotowania najlepiej nada się pierś z gęsi wraz ze skórą, gęsia wątróbka i wątróbka z kurczaka. To pomysł na dodatek zarówno na śniadanie świąteczne, jak i półmisek mięsny na przyjęcia rodzinne przy stole. Zobacz, jak zrobić wyśmienity pasztet z gęsiny.
BBS
(średnia 4.45 z 174 głosów)
Przygotowanie pasztetu z gęsi: pieczarki oczyszczamy. Z wątróbki gęsiej (1 sztuka) i wątróbki kurzej (300 g) usuwamy błony, myjemy. Pierś z gęsi (wybierzmy sporą pojedynczą lub średnią podwójną) myjemy, kroimy w kawałki i mielimy z pieczarkami oraz wątróbkami. Wsypujemy bułkę tartą i majeranek. Mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem.
Pieczenie: tak przygotowany pasztet z gęsi wkładamy do natłuszczonej masłem formy o wymiarach 25x37 cm. Posypujemy słodką papryką w proszku. Pieczemy około godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C.
Kalorie: 100
Porady
- Pasztet z gęsi cieszy się mniejszą popularnością niż klasyczny, domowy pasztet drobiowy, ale warto przetestować to połączenie smaków. Przyda się większa pierś gęsi – najlepiej ze skórą – gęsia wątróbka i wątróbka z kurczaka, żeby mięsna masa miała idealną konsystencję i ciekawy smak.
- W przepisie polecamy dodatek pieczarek, ale jeszcze bardziej aromatyczne będą leśne grzyby. Jeśli mamy spory ich zapas, warto dodać je do pasztetu.
- Pamiętaj o dokładnym wymieszaniu wszystkich składników oraz o doprawieniu pasztetu majerankiem, solą oraz pieprzem. Pasztet klasyczny z gęsi najlepiej smakuje z ogórkiem kiszonym, chrzanem, ćwikłą oraz żurawiną.
- Pasztet pieczony to doskonały wybór na domową wędlinę. Jeśli zrobisz pasztet z gęsi w keskówkach wyłożonych papierem do pieczenia i pozwolisz mu dokładnie wystygnąć, nie będzie problemu z wyjęciem pasztetu z foremki i pokrojeniem go w plastry.
- Można również przygotować pasztet z gęsich wątróbek, jego smak będzie się nieco różnił od tego z piersią i dodatkiem wątróbki kurzej.
- Jeśli nie jesteśmy przekonani do smaku gęsiny, możemy postawić na pasztet z gęsi i wieprzowiny.
- Alternatywą jest również pasztet francuski – wykonywany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich, znany też jako pasztet strasburski i foie gras.
Robi się go z ugotowanej gęsiny, przekłada do słoików i pasteryzuje, dzięki temu można przechowywać go dłużej i cieszyć jego smakiem. Zazwyczaj przygotowuje się go z tuszy, którą gotujemy razem z cebulą i przyprawami (świeżą natką pietruszki, solą, pieprzem i majerankiem – dodajemy do smaku) – gotujemy ok. 1,5 godziny na wolnym ogniu. Pod koniec dokładamy gęsie wątróbki, mniej więcej 10 minut przed końcem obróbki termicznej. Pozostawiamy do wystygnięcia, potem oddzielamy mięso od kości. Następnie całość mieli, aż do uzyskania gładkiej konsystencji, zazwyczaj będą to 3 razy. Jeśli masa jest zbyt sucha, można dodać do niej bulion, który pozostał z gotowania mięsa. To też dobry moment, żeby go spróbować i doprawić w razie potrzeby.
Tak przygotowany pasztet przekładamy do słoików. Pasteryzujemy przez półtorej godziny (na wolnym ogniu), w garnku zalanym wodą do ¾ wysokości słoików. Następnego dnia ponawiamy pasteryzację przez kolejną godzinę. Gorące słoiki ustawiamy do góry dnem na ściereczce, pozostawiamy do wystygnięcia.
Dodatkowo górę słoików można zalać smalcem z gęsi. Można dodać też do niego, wcześniej uduszone jabłka. Masę można wzbogacać o inne składniki, np. o suszoną żurawinę, śliwki, pieczarki lub grzyby leśne.
Pasztet z gęsi to doskonała przekąska zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tajemnica doskonałego smaku pasztetu tkwi w doborze składników oraz sposobie pieczenia. Te, które mają być domową wędliną powinno piec się w specjalnych wąskich foremkach tzw. keksówkach. Najlepiej wybrać metalową i przed pieczeniem wyłożyć foremkę papierem do pieczenia, który ułatwi wyjęcie i pokrojenie pasztetu w plastry.
Pasztet mięsny pieczemy w nagrzanym piekarniku od 60 do 80 minut w 160–200 stopniach. Jeśli lubisz wilgotny pasztet piecz go 80 minut w 160 stopniach, jeśli jesteś zwolennikiem bardziej suchych ustaw 60–70 minut i 200 stopni. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Komentarze