Przepisy na kotlety

kotlety-jajeczne

Kotlety są nieodłączną częścią polskiego obiadu. Podajemy je na świąteczny stół podczas rodzinnych przyjęć, przygotowujemy na co dzień i opowiadamy dzieciom o zdrowych właściwościach i składnikach, które zawierają kotlety. Istnieje tak dużo rodzajów tych klopsików, że nie można się nimi znudzić. Kotlety wegańskie, warzywne, kotlety sojowe, jajeczne – dla stronników diety bezmięsnej. Najbardziej popularne w Polsce kotlety mielone i schabowe – z kurczaka, indyka, wołowiny, wieprzowiny, ryby – dla zwolenników tradycyjnej kuchni. Przepisy na kotlety są nietrudne, a wysiłek poświęcony na przygotowanie naprawdę zostanie doceniony przez domowników.

Przepisy na kotlety

Z czego zrobić kotlety?

Z reguły kotlety się robi z filetów lub mięsa mielonego – może to być połączenie mięsa wieprzowego z drobiowym lub wołowego z wieprzowym. Często dodaje się rozmoczony w mleku lub wodzie chleb albo bułka dla soczystości kotletów oraz jedno lub kilka jajek. Dla panierki często wykorzystuje się bułka tarta, mąka pszenna lub kukurydziana, rozdrobnione płatki kukurydziane lub słone krakersy.

W czym panierować kotlety?

Jeśli chcemy przygotować kotlety w panierce, powinniśmy mieć jajka i mąkę. Zamiast mąki można wziąć bułkę tartą, płatki kukurydziane lub słone krakersy. Te składniki panierki również można połączyć między sobą dla uzyskania złocistego koloru i chrupkości. Polecamy użyć mąki kukurydzianą zamiast pszennej. To sprawi, że kotlety będą bardziej chrupkie i w złocistym kolorze. Dobrze się sprawdzają także rozdrobnione płatki kukurydziane lub słone krakersy.

Jak już wybraliśmy suchy składnik panierki (lub kilka), obtaczamy utworzony kotlet w mące, następnie w rozbełtanych jajkach, dalej w naszej panierce i wykładamy na rozgrzaną patelnie.

 

Kotlety jajeczne

Przygotowanie kotlet jajecznych jest świetną alternatywą dla bezmięsnego obiadu. Idealnie pasują do podania z surówką, ziemniakami lub zwykłą bułką. Potrzebujemy jedynie użycia dużej ilości jajek – około 10-12 sztuk. Można oczywiście użyć i innych dodatków, zmniejszając ilość jajek: cukinię, marchewkę, pieczarki, paprykę i ryż. Również możemy obtoczyć kotlety jajeczne w panierce, żeby były apetyczne i chrupiące. Fajny przepis na kotlety jajeczne znajdziesz tutaj. A jeśli ryżowo-jajeczne kotlety z marchewką i serem brzmią dla Ciebie bardziej atrakcyjnie – koniecznie zajrzyj tu.

 

Kotlety wegańskie

Zrobić kotlety wegańskie można praktycznie ze wszystkiego. Warzywne kotleciki mogą być nie mniej smaczne i kuszące, szczególnie jeśli polać je sosem pieczarkowym, jak zaproponowane w tym przepisie. Uwielbiasz marchewkę – istnieją kotlety marchewkowe z fasolą, lubisz kapustę – takie też łatwo znaleźć. Można robić kotlety z ciecierzycy, bakłażanu, kaszy jaglanej i gryczanej, ziemniaków, szpinaku i tofu.  

 

Ile kalorii ma kotlet schabowy lub mielony

Ilość kalorii w różnych kotletach może się różnić w zależności od panierki, kawałka mięsa i innych składników. W jednym kotlecie panierowanym schabowym lub z piersi kurczaka przykładowo będzie około 350-450 kcal. W niedużym kotlecie mielonym – od 200 kcal. Obniżyć kaloryczność kotletów można pomijając etap panierki.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować