Pasztet z sarniny to pyszny dodatek do świeżego pieczywa albo znakomita przekąska jedzona solo. Przygotowanie tego specjału okazuje się na tyle proste, że powinny sobie z nim poradzić nawet osoby niezbyt biegłe w sztuce kuchennej. Właściwie doprawiony i podany pasztet zachwyci biesiadników podczas niejednego rodzinnego przyjęcia. Obecnie pasztet jest potrawą powszechnie dostępną. Przyrządza się go z każdego typu mięsa, a jego wybór zależy w głównej mierze od naszych upodobań. Pasztet z sarny uchodzi za puszysty i delikatny, sprawdzając się wyśmienicie np. w trakcie Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.
iStock
(średnia 4.24 z 180 głosów)
Mięso z sarny należy gotować przez około 3 godziny. Po godzinie należy usunąć zebrane szumowiny, wymienić wodę, dodać ziele angielskie oraz liście laurowe. Następnie można dorzuć wątróbkę drobiową i podgardle. Wszystko trzeba gotować aż do miękkości mięsa.
Gdy mięso z sarny będzie miękkie trzeba je obrać z kości. Ugotowaną sarninę trzeba zmielić w maszynce do mięsa wraz z wątróbką oraz słoniną. Parę plastrów słoniny należy pozostawić do zapiekania. Gotowe zmielone mięso, słoninę, podroby należy połączyć z jajkami, solą, pieprzem i majerankiem.
Następnie trzeba wypełnić formę do pieczenia, wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia. Na wierzch pasztetu należy umieścić paski ze słoniny. Mięso pieczemy w 190°C przez około godzinę.
Porady
- Sama sarnina jest jednak mięsem na tyle chudym, że należy je "wzmocnić" jeszcze drugim rodzajem - najlepiej wieprzowiną. Do pasztetu dodaje się też wątróbki kurze i kacze, kilka jajek, bułkę tartą oraz szereg przypraw (imbir, gałkę muszkatołową, sól, pieprz).
- Przygotowanie pasztetu nie jest niczym trudnym. Cały sekret polega w gruncie rzeczy na tym, aby odpowiednio rozrobić wszystkie składniki na jednorodną, puszystą masę. Samo mięso należy wcześniej zmielić, i to najlepiej dwukrotnie - nieodzowna okaże się zatem maszynka do mielenia.
- Pasztet z sarny smakuje świetnie w czystej postaci, ale możemy go także przyrządzić np. z suszonymi grzybami. Zasada jest taka sama jak w przypadku podstawowej wersji potrawy - do masy mięsnej dodajemy stosowną ilość grzybów. Gotowy pasztet będzie z pewnością stanowił smaczny kąsek wigilijny.
- Pasztet z sarny podaje się zwykle z pieczywem. Warto jednak spróbować go także z żurawiną czy nawet sosem chrzanowym.
Ojczyzną pasztetu - podobnie zresztą jak wielu innych potraw - jest Francja. Pierwsze wzmianki na temat tamtejszego pâté pochodzą jeszcze z XIV wieku, kiedy to pasztet uważano za smakowitą nowinkę zarezerwowaną dla elit. Do Polski zawitał on dopiero dwa stulecia później, natychmiast podbijając serca (i żołądki...) najbogatszych warstw społeczeństwa. Na naszych dworach zatrudniano nawet specjalnych kucharzy zwanych pasztetnikami, trudniących się wyłącznie wyrobem pasztetów. Uchodziło to za prawdziwą kulinarną sztukę, której sprostać potrafili jedynie prawdziwi mistrzowie.
Komentarze