REKLAMA

Beza - najlepsze przepisy

1 kolekcji przepisów

39 przepisów

beza

Beza to charakterystyczne, lekkie białe ciastko zrobione z ubitych i wypieczonych białek jaj kurzych oraz cukru. Prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, a jej smak ma wielu zwolenników. Najlepsza beza ma chrupiącą, twardą i jasną skórkę, a w środku kryje skarmelizowany cukier. Jak zrobić bezy, by na pewno się udały i cieszyły smakiem? Czy można zrobić bezy bez użycia jaj?

Beza - historia ciasta

Beza to deser, który trudno jest pomylić z czymkolwiek innym. Jest biała jak śnieg, krucha, w środku najczęściej lekko ciągnąca się. Stanowi podstawę niejednego słynnego i uwielbianego deseru. Najlepszy przykład stanowi beza Pavlova. To tort bezowy z bardzo bogatą historią. Nazwa deseru pochodzi od nazwiska Anny Pawłowej - primabaleriny z Rosji, która w latach 20. XX wieku odwiedziła australijskie Perth. Właśnie dla niej przygotowano bezę przekładaną bitą śmietaną i udekorowaną świeżymi owocami. Autorem przepisu był podobno szefa kuchni hotelu Esplanade, choć istnieje także druga wersja zdarzeń, promowana przez Nowozelandczyków. Według nich Pavlova powstała trzy lata wcześniej, właśnie w Nowej Zelandii.

Dawniej popularne były także beziki - małe, bezowe ciastka oraz podobne przysmaki, nazywane marengami. Beza do dziś budzi apetyt i zachwyca swoim delikatnym wyglądem. Jest też deserem, który uchodzi za trudny w przygotowaniu i wymagający, mimo pozornie prostego przepisu.

Domowa beza - jak ją zrobić?

Beza nie jest deserem łatwym. Z tego względu nie każdy porywa się na jej przygotowanie. Nietrudno jest ją przypalić, nie dopiec lub źle ubić białka. Klasyczne składniki na bezę to białka kurzych jaj i cukier puder. Niektórzy dodają drobnego, granulowanego cukru, inni cukru trzcinowego, który zmienia kolor i smak bezy. Białka trzeba ubić na gęstą, sztywną masę, która "sama stoi". Ważne jest, by bardzo dokładnie oddzielić białka od żółtek, a następnie ubijać je w misce ze szkła lub metalowej, w której nie ma wody ani tłuszczu. Ubijanie ręczną trzepaczką daje najlepszą kontrolę nad procesem, choć jest bardzo czasochłonne i męczące. Większość osób używa miksera, trzeba jednak uważać, by białek nie "przebić" i nie zważyć.

Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje bezy. Beza francuska to wersja najpopularniejsza. Z wierzchu chrupie, natomiast w środku znajduje się lekko ciągnąca masa. Ina odmianą bezy jest beza włoska. Nie wymaga pieczenia ani suszenia. Przygotowując to ciasto używa się gorącego syropu cukrowego do zaparzania ubitych białek. A jak zrobić bezy szwajcarskie? Ta odmiana bezy jest krucha, a przygotowuje się ją poprzez poddanie białek działaniu gorącej pary.

Klasyczne bezy należy suszyć w piekarniku w niskiej temperaturze. To dość długotrwały proces, trwający nawet do dwóch godzin.

Ciasta z bezą

Beza to ogrom możliwości kulinarnych. Najpopularniejszym ciastem z bezą jest wspomniana wyżej Pavlova, jednak to nie koniec dostępnych opcji. Sporym powodzeniem cieszy się też mazurek z bezą - wyjątkowo estetyczny i elegancki wypiek wielkanocny. Wielbiciele zmiennych faktur i różnorodnych smaków lubią łączyć biszkopt z bezą w miękko - chrupiącym deserze.

Bardziej zaawansowani cukiernicy mogą spróbować swoich sił, przygotowując tak ciekawe ciasta, jak bezowy przekładaniec lub delikatne, wykwintne tarty bezowe. Warto też zmierzyć się z mieszaniem masy na bezę z różnymi dodatkami. Szczególnie pyszna jest beza orzechowa.

Wegańska beza

Beza to ciasto lub ciastko, które w większości składa się z białek jaj. Coraz więcej osób w swojej diecie wyklucza użycie produktów odzwierzęcych. Czy możliwa jest więc wegańska beza? Przepis już został opracowany i sprawdza się naprawdę świetnie. Aby przygotować bezę bez dodatków pochodzących od zwierząt należy wykorzystać aquafabę, czyli wodę z puszki po ciecierzycy. Lekko ciągnąca się, mętna woda posiada właściwości podobne do białek jaj i pozwala się ubijać na sztywno. Drugim składnikiem masy jest, podobnie jak w klasycznej bezie, cukier. Beza wegańska nie smakuje ciecierzycą - ma bardzo słodki smak, niemal identyczny, jak klasyczne bezy.