Dania z kakao

Kakao – właściwości

Owoce kakaowca mierzą 25 × 10 cm, mają kształt przypominający piłkę do futbolu amerykańskiego. Okryte grubą łupiną, zawierają 20–60 nasion ukrytych w przyjemnie pachnącym, czerwonawym miąższu o słodkawym smaku.

Kakao – wartości odżywcze tej przyprawy są nie do przecenienia. Czym się charakteryzuje? Kakao posiada wyjątkowe wartości odżywcze. Jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które zapobiegają wielu chorobom, jak również substancji, które uspokajają, poprawiają humor i zwiększają popęd seksualny.  Swoją miłosną moc zawdzięcza teobrominie, która działa podobnie  jak kofeina. Zwiększa wydzielanie serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny,  a tym samym usuwa zmęczenie i poprawia nastrój. Czy kakao jest zdrowe? Tak, dlatego właśnie możemy dodawać go na przykład do owsianki, koktajli czy smoothie.

Ile kalorii ma kakao? W 100g surowego kakao jest ok. 230 kcal, ale trzeba pamiętać, że dodatek mleka czy cukru zwiększa jego kaloryczność.

Skąd pochodzi kakao?

Z Amazońskiej dżungli do Europy ziarno kakaowca przywiózł Krzysztof Kolumb. Napój azteckiego króla Montezumy zachwycił hiszpański dwór, a Hiszpanie wzbogacili go wanilią i cukrem. Dopiero w XVII w. napój  kakaowy upowszechnił się na innych dworach europejskich, a jeszcze bardziej popularny stał się w XIX w., gdy udało się odciągnąć nadmiar tłuszczu z surowca. Zapotrzebowanie na nasiona kakaowca znacznie wzrosło po odkryciu procesu technologicznego wyrabiania czekolady, co nastąpiło w 1876 r. w Szwajcarii.

Jakie rozróżniamy odmiany ziaren? Criollo – spotykamy w Wenezueli, Timorze Wschodnim, na Karaibach  i Jawie. Jest najrzadziej produkowaną, a jednocześnie najbogatszą  w smaku odmianą. Wyjątkowo delikatnemu ziarnu trzeba zapewnić  odpowiednie warunki i prawidłowy wzrost. Forastero – z niego powstaje większość czekolad dostępnych na rynku. Najłatwiejsza w uprawie, dająca największe plony. Ma charakterystyczny, gorzki smak. Rośnie głównie w Brazylii. Tinitario – to odmiana powstająca w wyniku połączenia dwóch  poprzednich. Jej głównym miejscem uprawy jest Trinidad.

Jak powstaje kakao?

Pierwsze kwiaty, jak i owoce pojawiają się na roślinach 3–5-letnich. Największe plony uzyskuje się, gdy mają od 8 do 15 lat. Owoce kakaowca po zbiorze rozcina się. Wilgotne nasiona otoczone miąższem usypuje się w pryzmy i poddaje fermentacji. Po ok. tygodniu pulpa odcieka, a nasiona nabierają charakterystycznego aromatu i barwy. Suche ziarna kakaowca eksportuje się do krajów, w których poddawane są dalszej obróbce: prażeniu i usunięciu łupin. Jądra nasion są mielone i powstaje miazga, z której po usunięciu części tłuszczu otrzymuje się tzw. kuch kakaowy. Na rynku jest dostępne kakao pełnotłuste, zawierające ponad 20% tłuszczu, tłuste 15–20 %, oraz kakao tzw. niskotłuszczowe.

W sklepach najczęściej kupujemy kakao w proszku. Warto zwracać uwagę na opis na opakowaniu i skład kakao. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że kupujemy produkt najwyższej jakości. Jakie kakao jest najzdrowsze? Kakao ciemne. Nie kupujmy kakao instant, ponieważ często zawiera dodatkowe słodziki i substancje poprawiające smak. Lepiej wybrać zwykłe czarne kakao i ewentualnie dosłodzić je lub przyprawić już po zrobieniu napoju.

Jak zrobić kakao?

Kakao to nie tylko proszek, lecz także napój z niego sporządzony na wodzie lub mleku. Im prościej tym lepiej: szklankę mleka lub wody zagotowujemy, płaską łyżkę kakao rozcieramy z niewielką ilością płynu  i wlewamy z powrotem do garnuszka, zagotowujemy, ewentualnie dosładzamy miodem albo cukrem i aromatyzujemy wanilią i cynamonem. Do czego jeszcze używa się kakao? Z kakao i masła kakaowego wyrabiana jest czekolada. Kakao jest także bazą do wypieku ciast i deserów, coraz częściej sięga się po nie także przy wyrobie makaronu czy ciasta na pierogi.

Czy można jeść surowe kakao? Tak, można używać go jako posypki do wielu dań i deserów. Trzeba jednak pamiętać, że kakao jest dość gorzkie, co może mieć znaczący wpływ na finalny smak potrawy.

Polecane przepisy