Mąka ziemniaczana

Mąka ziemniaczana a skrobia

Mąka ziemniaczana potocznie jest niekiedy określana jako mąka kartoflana. Często przyjmuje się też, że synonimem mąki ziemniaczanej jest skrobia, choć nie do końca jest to prawdą, gdyż pomiędzy tymi dwoma produktami są pewne różnice.

Co to jest skrobia ziemniaczana? Substancja ta jest wypłukiwana ze świeżych ziemniaków, w których pełni rolę magazynu energii. Ma matowy, biały kolor, niemal niewyczuwalny smak, a przy rozcieraniu wydaje charakterystyczny chrzęst. Mąka ziemniaczana powstaje natomiast z gotowanych bulw, które później mieli się i suszy razem ze skórką. Pod względem struktury wyrób ten przypomina mąkę pszenną i odznacza się delikatnym ziemniaczanym posmakiem.

W Polsce skrobia ziemniaczana jest o wiele bardziej popularna od mąki ziemniaczanej, dlatego przyjęło się, że używamy tych nazw zamiennie. Ponadto skład obu produktów jest bardzo podobny, a główna różnica między nimi dotyczy metod ich pozyskiwania.

Mąka ziemniaczana: właściwości

Mąka ziemniaczana jest przede wszystkim źródłem węglowodanów. Zawiera również witaminy C i B6 oraz potas. Nie jest bogata w składniki odżywcze, lecz nie oznacza to, że powinniśmy wykluczyć ją z diety. Kleik ze skrobi to doskonały produkt zwłaszcza dla osób z problemami żołądkowymi, gdyż działa osłonowo na układ pokarmowy.

Mąka ziemniaczana nie zawiera glutenu, dlatego może być spożywana przez osoby z celiakią lub nietolerancją. Warto jednak wybrać skrobię ze stosownym certyfikatem, ponieważ podczas transportu może dojść do zanieczyszczenia jej glutenem pochodzącym z innych rodzajów mąki.

Skrobia ziemniaczana znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce i przemyśle. Jest składnikiem zasypek dla dzieci, pudrów oraz suchych szamponów. Mąka ziemniaczana dodana do kąpieli ma natomiast właściwości lecznicze dla skóry.

Mąka ziemniaczana: do czego się jej używa?

Mąka ziemniaczana jest szczególnie ceniona w kulinariach za swoje właściwości zagęszczające. Ponadto doskonale wiąże wodę, dzięki czemu nadaje wypiekom odpowiedniej wilgotności i sprężystości. W jakich przepisach używać skrobi?

Mąka ziemniaczana dodana do masy serowej pomoże nam uzyskać kremowy i puszysty sernik. Jeżeli chcemy podkreślić waniliowy smak ciasta, zamiast skrobi możemy użyć proszku budyniowego.

Za sprawą skrobi ziemniaczanej uzyskamy także idealny biszkopt z kremem cytrynowym. Dzięki niej ciasto stanie się wilgotne i miękkie oraz nie będzie się rozpadać. Jeśli dodamy mąkę ziemniaczaną do bezy wieńczącej wypiek, jej zewnętrzna warstwa stanie się grubsza i bardziej chrupiąca.

Kolejnym wypiekiem, który nie obędzie się bez skrobi jest jabłecznik. Mąka ziemniaczana nada mu miękkości idealnie komponującej się z budyniem i owocami.

Ryba w cieście będzie bardziej delikatna, kiedy w przepisie zastosujemy skrobię. Dodatek mąki ziemniaczanej sprawi, że ciasto zyska elastyczność, dzięki której będzie się rozpływać w ustach.

Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną?

Mąka ziemniaczana jest w niektórych przepisach niezbędna, dlatego jej brak może się okazać sporym problemem. Co zrobić, jeśli jesteśmy w trakcie gotowania i nie mamy jej pod ręką?

Jeśli przygotowujemy słodki wypiek, zamiast mąki ziemniaczanej możemy użyć kisielu lub budyniu w proszku. Produkty te są tworzone właśnie ze skrobi, dlatego nadadzą ciastu pożądane właściwości. Warto jednak zwrócić uwagę na zawarte w nich aromaty, które mogą zmienić smak wypieku.

Jeżeli chcemy uniknąć tego efektu, zamiast kisielu w proszku możemy dodać do masy ugotowanego i rozgniecionego ziemniaka. Gdy stosujemy ten trik przy słodkich potrawach, pamiętajmy, że warzywo powinno być ugotowane bez soli.

Najłatwiej zastąpimy mąkę ziemniaczaną wtedy, gdy potrzebujemy jej jako zagęstnika do sosu lub zupy. W takiej sytuacji wystarczy użyć skrobi kukurydzianej lub mąki ryżowej.

Polecane przepisy