Halloweenowe potwory z bezy

Halloweenowe potwory z bezy to kreatywna inspirowana dobrze znanymi duszkami z bezy. To jedna z prostszych propozycji na to straszne święto. Dzieci będą zachwycone zarówno ich smakiem, jak i możliwością wspólnego wykonania, zwłaszcza, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Potwory z bezy na Halloween najszybciej znikają ze stołu, polecamy od razu przygotować podwójną porcję.

dodany przez: The Meringue Girls

bezy

Czas przygotowania:
1godz. 50min.
Kalorie:
49 kcal
Dla ilu osób:
dla 3 osób
Poziom trudności: łatwy
Ocena:

(średnia 5 z 1 głosów)

Halloweenowe potwory z bezy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

 • 1.

  Piekarnik: rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza w trybie pieczenia góra-dół lub 180 stopni Celsjusza z termoobiegiem.

 • 2.

  Podgrzewanie cukru pudru: rozkładamy go na małej blaszce wyłożonej pergaminem do pieczenia. Wstrząsamy, żeby go wyrównać. Pieczemy przez około 5 minut, aż będzie gorący, ale jeszcze się nie stopił. Pomaga to ustabilizować białka jaj i uzyskać gładką i błyszczącą bezę.

 • 3.

  Beza na potwory: białka wbijamy do misy miksera (lub zwykłej miski). Najpierw ubijamy powoli, stopniowo zwiększając prędkość, aż do uzyskania sztywnej piany, około 5 minut. Ważne jest, żeby nie przebić masy, bo się rozwarstwi i nie będzie się nadawała do użycia. Wyjmujemy cukier z piekarnika, gdy tylko białka będą sztywne. Ustawiamy mikser na pełne obroty i zaczynamy dodawać cukier po jednej łyżce. Białka powinny utrzymać swoją strukturę, jeśli zaczną się zapadać, przestajemy dodawać cukier. Pozwalamy masie bezowej się usztywnić. Potem kontynuujemy dodawanie cukru, łyżka po łyżce. Po dodaniu całego cukru ubijamy do ponownego uzyskania sztywnej i błyszczącej masy. Będzie gotowa do użycia, gdy zachowuje swój kształt, około 2-5 minut po dodaniu ostatniej porcji cukru. Powinny być widoczne szczyty w mieszance podczas wyjmowania i obracania trzepaczki.

 • 4.

  Pieczenie bezy: zmniejszamy temperaturę piekarnika do 110 stopni Celsjusza, z termoobiegiem do 90 stopni Celsjusza. Uchylamy drzwiczki, żeby szybko obniżyć temperaturę. W tym czasie ubijamy masę bezową.

 • 5.

  Barwienie potworów: malujemy rękawy cukiernicze. Mieszanka wystarczy na dwie sztuki – jeden zielony i jeden fioletowy – ale można wybrać własne potworne kolory, a nawet mieszać je, malując paski. Przekręcamy rękawy na lewą stronę. Umieszczamy je na dzbankach lub butelkach, żeby się trzymały. Nanosimy grubą warstwę barwnika spożywczego od czubka worka do połowy. Ponownie je odwracamy, a następnie ostrożnie przekładamy bezę do szprycy – jedna partia powinna wypełnić dwa woreczki, wstrząsając mieszanką, żeby opadła na dno. Ważne, żeby pozbyć się wszelkich dużych pęcherzyków powietrza, które można zobaczyć na tym etapie.

 • 6.

  Formowanie bezy: pergamin przyciskamy do wielkości blach do pieczenia. Odcinamy 2-3 cm rękawa do szprycowania. Wyciskami małe porcje w kształcie potworków na rogach blachy do pieczenia, żeby przykleić pergamin. Powtarzamy czynność aż do wyciśnięcia całej masy. Robimy to szybko, ponieważ z czasem się rozluźni.

 • 7.

  Pieczenie: wsadzamy do piekarnika na 40-50 minut, aż będą chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Zostawiamy do ostygnięcia na blaszce pieczenia.

 • 8.

  Ozdabianie potworów: jeśli chcemy zrobić własne wyłupiaste oczy, to należy zabrać się za to co najmniej 24 godziny wcześniej. Potrzebne nam będzie 100 g sztywnego lukru królewskiego. Jedną czwartą zabarwiamy czarnym żelem. Biały i czarny lukier przekładamy do dwóch oddzielnych rękawów cukierniczych. Na końcu wycinamy mały otwór na końcu. Ostrożnie wyciskamy białe kropki na wyłożoną pergaminem blachę do pieczenia, a następnie zostawiamy je do stężenia. Po wyschnięciu używamy czarnego lukru, żeby zrobić źrenice. Wycinamy oczy o różnych kształtach – niektóre duże, inne małe, a nawet może trzy sąsiadujące ze sobą. Zostawiamy na noc, aż będą łatwo odchodziły od pergaminu. Oczy przyklejamy lukrem.

 • 9.

  Podanie: gotowe halloweenowe potwory z bezy przechowają się przez dwa tygodnie w chłodnym, suchym miejscu, w lekko uchylonym pojemniku.

  Źródło: serwis partnerski BBCgoodfood.com, https://www.bbcgoodfood.com/recipes/meringue-monsters

Kalorie: 49

Węglowodany: 12

Białko: 0.6

Cukier: 12

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Podobne przepisy