Święta Wielkanocne to wspaniały czas. Spędzamy go w gronie najbliższych, kosztując przy tym mnóstwo wspaniałego jedzenia. Niektóre potrawy jemy tylko raz do roku, właśnie z tej okazji. Tym bardziej warto zadbać o to, by specjały takie jak pascha czy żurek smakowały naprawdę dobrze.

Jak wydobyć smak potraw?

Gwarancją smaku są nie tylko odpowiednie proporcje składników, ale również woda, której używamy do przyrządzania dań. Pomaga rozpuszczać składniki, uwalniając tym samym pełnię aromatu. I odwrotnie – gdy jedzenie jest zbyt ostre lub kwaśne, woda działa jak neutralizator smaku. Do przygotowywania wielkanocnych potraw nie musimy używać butelkowanej wody – wystarczy  "kranówka". Powinniśmy jednak pamiętać, że w wodociągach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które wpływają na jakość wody. Dlatego warto ją filtrować.

Materiały prasowe

Zaletą filtrów jest to, że pomagają usuwać zanieczyszczenia, a przy okazji poprawiają zapach i smak wody. Istnieje wiele rodzajów filtrów – od sprzętów montowanych pod zlewem czy na kranie, po dzbanki filtrujące. Przed zakupem dzbanka warto sprawdzić, czy w jego tworzywie nie ma niebezpiecznych substancji, takich jak bisfenol, kadm czy ołów – mają one szkodliwy wpływ na organizm. Jeżeli szukamy wysokiej jakości dzbanka, bezpiecznym wyborem będzie Aquaphor Glass wykonany z ekologicznego szkła.

Zwiększona moc oczyszczania

Dzbanek wyposażony jest w autorską technologię Aqualen. Dzięki niej przepuszczona przez filtr woda zostaje oczyszczona z chloru, pestycydów i nadmiaru minerałów odpowiedzialnych za powstawanie kamienia. Mało tego, z wody usuwane są metale ciężkie, takie jak miedź, żelazo, ołów, rtęć czy nawet izotopy promieniotwórcze. Wszystko to czyni wodę lepszą w smaku. Możemy ją pić, a także wykorzystywać do zup, duszonych mięs oraz innych potraw. Nasze wielkanocne dania będą miały nie tylko lepszy smak, ale i aromat.

Materiały prasowe

Zastosowany w dzbanku Glass wkład filtrujący Aquaphor Maxfor+ MG oczyszcza wodę kranową, zmiękcza ją i chroni ją przed szeregiem zanieczyszczeń m.in. przed metalami ciężkimi, chlorem czy mikroplastikiem. Ponadto wzbogaca wodę w korzystny dla zdrowia magnez, pozwalając na zachowanie balansu minerałów w organizmie. Zawarte we wkładach Maxfor włókna Aqualen zwiększają skuteczność uzdatniania wody oraz poprawiają wydajność wkładu. Co za tym idzie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii opracowanych przez firmę Aquaphor, filtr Maxfor+ MG jest bardzo skuteczny i wydajny.

Ekonomiczny i elegancki

Mając w domu dzbanek Aquaphor na bieżąco kontrolujemy stan jakości wody. Pomaga nam w tym mechaniczny wskaźnik zużycia wkładu. W ten sposób wiemy, kiedy należy wymienić filtr na nowy. Aby mieć stan filtra pod kontrolą, nie potrzeba baterii. Wystarczy przy każdej jego wymianie "wyzerować" wskaźnik, który rejestruje każde uchylenie pokrywki. Filtrowanie wody jest również ekonomiczne – jeden wkład przefiltruje 200 litrów wody. To aż 133 butelki wody o pojemności 1,5 L. Wniosek? Pijąc kranówkę, możemy sporo zaoszczędzić, a przy tym wspierać ochronę środowiska.

Materiały prasowe

Dzbanek filtrujący Aquaphor Glass pełni funkcję użytkową, ale przy tym jest bardzo stylowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić go na świątecznym stole. Domownicy będą mogli bezpośrednio nalewać sobie wodę do szklanek. Neutralna kolorystyka dzbanka sprawia, że pasuje on do każdej zastawy – zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej. W takiej oprawie Święta Wielkanocne z pewnością będą udane i... pełne aromatu!

Materiał promocyjny marki Aquaphor