Sól - właściwości, rodzaje i przepisy

Sól - rodzaje soli

KWIAT SOLI Z CAMARGUE

Po francusku: fleur de sel – to najwyższej jakości naturalna sól morska, ceniona przez kucharzy i smakoszy nie tylko za absolutnie naturalny smak i silny aromat morza, ale przede wszystkim za strukturę kryształu. To dzięki niej tak naprawdę nie soli potrawy, tylko wydobywa i podkreśla jej smak.

Skąd pochodzi i jak się ją zbiera?

Camargue to region na południu Francji, na pograniczu Morza Śródziemnego i Delty Rodanu. Słynie z licznych lagun, w których żyją różowe fl amingi, mokradeł, na których uprawia się ryż, bezkresnych przestrzeni, gdzie pasą się białe konie i czarne byki ras Camargue oraz basenów, w których zbiera się sól morską, a właściwie jej „kwiat„ . W jaki sposób? Od czerwca do sierpnia, gdy przestaje wiać mistral i pojawiają się łagodne wschodnie wiatry, a słonce mocno grzeje, w związku z pływami morze dwa razy dziennie wdziera się w ląd. Wtedy otwierane są przepusty, którymi woda wlewa się do specjalnych basenów. Tam odparowuje, a na jej powierzchni powstają miliony delikatnych kryształów soli. Warzelnicy zwani paluderami, ręcznie, za pomocą lausse – łopatek z drewna kasztanowego – ostrożnie, nie uszkadzając delikatnej struktury, zbierają kryształki soli. Jest ona od razu pakowana do pojemniczków szczelnie zamykanych korkiem i sygnowana przez warzelnika, który ją zebrał.

Dlaczego jest wyjątkowa?

Kryształy są lekko wilgotne, przeważnie białe, ale mogą mieć odcień różowy lub łososiowy – to zasługa alg morskich, które uwalniają beta-karoten i nadają soli woń fi ołków. Kwiat soli jest naturalnym źródłem potasu, wapnia, magnezu, miedzi i jodu. Smak jest delikatnym balansem licznych soli, minerałów i mikroelementów. Ze względu na to, że jest zdrapywana z powierzchni wody jak śmietanka z mleka, często jest nazywana creme de la crem de sel, jak również „kawiorem soli morskiej”. Ze względu na naturę powstawania i pracochłonny sposób jej zbierania jest stosunkowo droga (ok. 200 zł za 1 kg). Do czego najlepiej jej użyć? Ze względu na najbardziej ceniony morski aromat, który jest bardzo ulotny, nie stosuje się jej do gotowania, tylko do „wykańczania” potraw. Najlepiej rozkruszać ją palcami na jedzeniu tuż przed podaniem. Wspaniała do sałatek, a świeże pomidory nią oprószone mają wprost oszałamiający smak. Warto także natrzeć nią mięso przed pieczeniem, gdyż – w przeciwieństwie do innych soli – nie wyciąga z niego wody. Ze względu na swoją łagodność, doskonale komponuje się z deserami, zwłaszcza z czekoladą. Idealnie podkreśla smak truskawek w czekoladzie czy karmelu. Kryształki soli długo się rozpuszczają, dlatego są idealną dekoracją potrawy, stanowiąc przysłowiową „kropkę nad i”. Kryształy są lekko wilgotne, przeważnie białe, ale mogą mieć odcień różowy lub łososiowy – to zasługa alg morskich, które uwalniają beta-karoten i nadają soli woń fiołków. Kwiat soli jest naturalnym źródłem potasu, wapnia, magnezu, miedzi i jodu. Smak jest delikatnym balansem licznych soli, minerałów i mikroelementów. Ze względu na to, że jest zdrapywana z powierzchni wody jak creme de la crem de sel, jak również „kawiorem soli morskiej”. Ze względu na naturę powstawania i pracochłonny sposób jej zbierania jest stosunkowo droga (ok. 200 zł za 1 kg). Ze względu na najbardziej ceniony morski aromat, który jest bardzo ulotny, nie stosuje się jej do gotowania, tylko do „wykańczania” potraw. Najlepiej rozkruszać ją palcami na jedzeniu tuż przed podaniem. Wspaniała do sałatek, a świeże pomidory nią oprószone mają wprost oszałamiający smak. Warto także natrzeć nią mięso przed pieczeniem, gdyż – w przeciwieństwie do innych soli – nie wyciąga z niego wody. Ze względu na swoją łagodność, doskonale komponuje się z deserami, zwłaszcza z czekoladą. Idealnie podkreśla smak truskawek w czekoladzie czy karmelu. Kryształki soli długo się rozpuszczają, dlatego są idealną dekoracją potrawy, stanowiąc przysłowiową „kropkę nad i”.

Polecane przepisy