REKLAMA

Przepisy z masłem

2 kolekcji przepisów

2307 przepisów

maslo-iStock

Masło to produkt wytwarzany z tłuszczu jadalnego otrzymywany ze śmietany z mleka krowiego, owczego lub koziego. Aby wytrąciło się masło mleko powinno mieć wysoką zawartość tłuszczu. Słowo masło zastrzeżone jest dla produktów, które zawierają 80-90% tłuszczu. W sklepach najczęściej spotykacie produkty o wartości 82 %. Masło nie może mieć innych dodatków np.: tłuszczów roślinnych. 

Masło podnosi walory smakowe wielu dań. Są podstawą ciast, deserów i kremów do przełożenia gotowych wypieków. Klarowane masło sprawi, że mięso będzie soczyste o złotej barwie. Najbardziej skojarzona z używaniem dużej ilości masła jest kuchnia francuska. Zobaczcie, jakie przepisy z masłem zebraliśmy dla was.

Jakie masło wybrać do smażenia?

W zależności od rodzaju potrawy i wysokości temperatury można decydować się na różnego rodzaju masło. Do smażenia mięsa w sosie własnym lub podsmażania naleśników można stosować masło extra. Powodem jest niska lub średnia temperatura smażenia. W wysokich temperaturach powinniśmy smażyć na maśle klarowanym, które jest pozbawione białka. Ono najczęściej się przypala podczas smażenia.

Czy olej zapobiega przypalaniu masła?

Masło przypala się przez zawarte w nim białka mleka, dopóki się ich nie usunie tłuszcz będzie się nadal przypalać. Wbrew obiegowej opinii dodatek oleju, nie wpływa na uniknięcie czarnych śladów na maśle.