Ziemniaki - przepisy i właściwości

Nazwa ziemniaki utrwaliła się dopiero w XX wieku. Do XIX wieku, nawet w książkach, występowały kartofle. Słowo to – wbrew naszym negatywnym skojarzeniom z językiem niemieckim – wywodzi się z Włoch: od tartufo, czyli trufli. Nic dziwnego, gdyż stare odmiany ziemniaków były uderzająco do nich podobne, no i rosły pod ziemią. U źródeł słowa ziemniak stoi francuskie pomme de terre – jabłko ziemne. Na świecie, statystycznie, człowiek zjada 33 kg ziemniaków rocznie, a przeciętny Polak – prawie 100 kg.

Właściwości ziemniaka

Ziemniaki same w sobie nie tuczą, zawierają bowiem śladowe ilości tłuszczu – w 100 g znajduje się go 0,1 g. Ponadto ziemniaki zawierają dużo potasu, a ten reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek, wpływa korzystnie na pracę mięśni i układu nerwowego. Zawarty w ziemniakach błonnik ułatwia trawienie, chroni serce oraz dodaje energii. Ziemniaki zawierają też magnez, który koi nerwy oraz usprawnia krążenie. Ponadto fosfor znajdujący się w ziemniakach wpływa korzystnie na zdrowie kości i zębów oraz na układ nerwowy. Można się zastanawiać, ile kalorii ma ziemniak? Warto pamiętać, że 100 g ugotowanych ziemniaków dostarczy nam ok. 75 kcal. Sporo osób zadaje sobie pytanie, czy ziemniaki tuczą? Niestety, w połączeniu np. z sosem wartość ta rośnie nawet trzykrotnie.

Jak ugotować ziemniaki?

Najpierw trzeba wybrać rodzaj ziemniaka. W sklepach dostępny jest typ sałatkowy, typ uniwersalny oraz typ mączysty. Typ A nadaje się do sałatek, zapiekanek lub do zagęszczania zup. Po ugotowaniu nie rozpada się. Drugi typ nadaje się do purée ziemniaczanego. Trzecia wersja to natomiast rodzaj potrzebny do klusek, kopytek lub gnocchi.

Ile trzeba gotować ziemniaki?

W garnku należy zagotować tyle wody, aby przykrywała ziemniaki. Następnie gotujemy ziemniaki do miękkości, zwykle około 20-25 minut. Ziemniaki najczęściej gotowane są na średnim ogniu. Nie można dopuścić, aby woda kipiała. Podczas gotowania ziemniaków warto użyć pokrywki, aby przyspieszyć proces gotowania, a jednocześnie nie mieć nadmiaru pary w kuchni.

Ile soli do ziemniaków?

Wodę powinno się posolić przed włożeniem do niej ziemniaków. Średnio na dwa litry wody użyjemy ok 1,5 łyżeczki soli. Dzięki soleniu podczas gotowania, ziemniaki będą odpowiednio doprawione. Wtedy nie trzeba dosalać ziemniaków przed podaniem.

Podczas gotowania ziemniaków najlepiej korzystać z minutnika. Jeżeli wciąż nie jesteśmy pewni, czy ziemniaki na pewno się już ugotowały, sprawdźmy je przy pomocy widelca. Możemy też wyciągnąć ziemniaka z wody i go po prostu spróbować.

Co zrobić z ziemniaków z poprzedniego dnia?

Ziemniaki z obiadu warto wykorzystać ponownie jako składnik zupy – krem, zapiekanki ziemniaczanej albo dodatek do ciasta drożdżowego. Dzięki temu ciasto będzie dłużej świeże. Jednak ziemniaki z poprzedniego dnia można przygotować w prostszy sposób. Wystarczy pokroić je w plastry i obsmażyć na maśle lub oliwie. Takie ziemniaki warto podawać z kefirem, maślanką lub jogurtem naturalnym.

Czym przyprawić ziemniaki?

Ziemniaki doskonale smakują przyprawione solą, pieprzem, czosnkiem, słodka papryką lub chilli. Dla osób lubiących łagodne smaki z powodzeniem będą stosowane zioła prowansalskiej, tymianek, oregano, bazylia, natka pietruszki, cząber, rozmaryn, majeranek, gałka muszkatołowa a nawet kurkuma.

Polecane przepisy