Przepisy z kaszą jaglaną

Słowo „jagły” może nam brzęczeć w głowie na wspomnienie niektórych szkolnych lektur, gdzie autorzy, opisując posiłki, często uciekali się do zwrotu „warzyła jagły”. Proso w przedwojennej Polsce było tak popularne, że wprost uprzykrzone, niemal jak śledzie w czasie Wielkiego Postu. Każdy gospodarz miał zagon na własne potrzeby, a z obłuszczonego ziarna gospodynie robiły kaszę, którą podawano na każdy niemal posiłek. Po wojnie popularność prosa gwałtownie spadła na rzecz żyta i pszenicy, a ziarna z nielicznych zasiewów zaczęły trafiać głównie do... karmy dla kanarków. Aż trudno uwierzyć, że ten „polski ryż” (jak nazwał kaszę jaglaną jeden z właścicieli przedwojennego sanatorium na Kresach) mógł tak nisko upaść. Popularność zaczął odzyskiwać stosunkowo niedawno – kasza jaglana polecana była głównie dzięki alergikom, wegetarianom i weganom.

Kasza jaglana - właściwości

Kasza jaglana bogata jest w witaminy z grupy B oraz żelazo i miedź. Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula. Kasza jaglana ma właściwości antywirusowe, które pomaga walczyć z katarem. Warto pamiętać, że kasza jaglana leczy problemy żołądkowe i hamuje zgagę. Witamina E zawarta w kaszy poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Warto wiedzieć, że kasza jaglana dzięki zawartości lecytyny poprawia koncentrację, dlatego zaleca się jej spożywanie np. studentom przed sesją. Ma ona również silne działanie detoksykacyjne i działa odtruwająco na organizm. Kasza jaglana jako jeden z nielicznych produktów ma właściwości zasadotwórcze, czyli nie zakwasza nam organizmu, co ma kolosalne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Kasza jaglana łagodzi również skutki stresu, pozwala się wyciszyć i wspomaga dobry sen. Jest ona polecana również jako jeden z pierwszych produktów w rozszerzaniu diety niemowląt, a także jako właściwy produkt dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kasza jaglana ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, dlatego mimo swoich właściwości prozdrowotnych powinna być spożywana z umiarem, nie jest zalecana diabetykom. Kasza jaglana pomaga również w walce z anemią z powodu dużej zawartości żelaza. Ma ona również wysoką zawartość krzemu, który pomaga utrzymać stawy w dobrej kondycji.

Kasza jaglana poprawi Twój nastrój!

Kasza jaglana jest cennym źródłem witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy. Dlatego też częste spożywanie kaszy jaglanej, może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój, a także łagodzić objawy depresji i stresu. Kasza jaglana polecana jest zwłaszcza osobom zapracowanym i żyjącym w ciągłym napięciu.

Ile kalorii ma kasza jaglana?

Kasza jaglana polecana jest osobom, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, bądź też tym, którzy po prostu chcą utrzymać zgrabną sylwetkę. W 100 gramach ugotowanej kaszy jaglanej jest zaledwie 119 kalorii. Wszyscy, którzy chcą zdrowo i trwale schudnąć, powinni włączyć kaszę jaglaną na stałe do swojego jadłospisu: ze względu na wysoką zawartość białek i złożonych węglowodanów na długo zapewnia uczucie sytości, dostarczając jednocześnie kompletu witamin i minerałów.

Czy kasza jaglana zawiera gluten?

Osoby cierpiące na celiakię, a także ci, którzy unikają glutenu w swojej diecie z innego powodu, często zastanawiają się, czy mogą spożywać kaszę jaglaną. Odpowiedź brzmi: TAK! Kasza jaglana jest produktem bezglutenowym. Dlatego każdy, kto chce go uniknąć w swojej diecie, może sięgnąć po kaszę jaglaną i tym samym urozmaicić swoją dietę.

Jak ugotować kaszę jaglaną?

Kasza jaglana często zniechęca swoim gorzkim smakiem. Ugotowanie kaszy jaglanej, w taki sposób, aby pozbyć się niechcianej goryczki, wymaga odpowiedniego jej przygotowania. Jest kilka sposobów, by tego uniknąć. Najprościej wysypać kaszę na gęste sitko i przez kilka minut trzymać pod bieżącą wodą. Niektórzy zalecają namoczenie jej na noc (albo przynajmniej na kilka godzin) i wypłukanie pod bieżącą wodą. Inni – kilkakrotne przelanie wrzątkiem. Jeszcze inni prażą kaszę i dodatkowo przelewają wrzątkiem. Niezależnie od metody, kaszę jaglaną wsypujemy na lekko osolony wrzątek (może być z łyżeczką masła) w proporcji 1,5–2 szklanki wody na szklankę kaszy. Najlepiej gotować „na oko”, a raczej na smak – po prostu próbować w trakcie, czy odpowiada nam miękkość i konsystencja, na niedużym ogniu, pod przykryciem. Po ugotowaniu, póki jest ciepła, pozostanie sypka, po ostygnięciu zacznie się zbijać w grudki, ale nie ma to wpływu na jej właściwości.

Z czym jeść kaszę jaglaną?

Kasza jaglana ma delikatny, bardzo naturalny i neutralny smak, temu zawdzięcza wyjątkową wszechstronność w kuchni – można łączyć ją ze składnikami słodkimi, słonymi, ostrymi, z mięsem, warzywami, dodawać do zup, pulpetów, gołąbków, placuszków, ciast, klusek, sałatek oraz dań mlecznych. Kasza jaglana może być stosowana jako zamiennik ziemniaków, ryżu czy makaronu. Idealnie sprawdzi się jako pełnowartościowe śniadanie, a także jako dodatek do obiadu, koktajlu, bądź przekąski. Kasza jaglana wspaniale łączy się również z owocami, a także różnego rodzaju przyprawami, które nadają naszym potrawom jeszcze lepszego aromatu.
 

Przepisy z kaszą jaglaną - śniadanie

Kaszę jaglaną można jeść od rana do nocy. Śniadanie z jaglanką na słodko możemy przygotować w następujący sposób: szklankę ugotowanej kaszy jaglanej mieszamy z taką ilością gorącego mleka, aby powstała dość rzadka papka, a następnie łączymy np. z konfiturą wiśniową i kilkoma kroplami olejku migdałowego i płatkami migdałowymi, z miodem i garścią bakalii, z syropem klonowym i pokrojonym w plasterki bananem oraz kilkoma orzechami włoskimi. Można też zrobić pastę do pieczywa: 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej mieszamy z 1/2 szklanki dobrego białego sera, odrobiną kremówki, 1/2 szklanki startej białej rzodkwi (w sezonie zwykłej rzodkiewki), dużą garścią posiekanego szczypiorku oraz solą i pieprzem do smaku.

Przepisy z kaszą jaglaną -  na deser

Kaszę jaglaną możemy także używać jako składnika placuszków: bierzemy szklankę ugotowanej kaszy, miksujemy z niedużym, bardzo dojrzałym bananem, jajkiem, 2 łyżkami mąki, łyżką–dwoma miodu, szczyptą soli, mielonego cynamonu i kardamonu, dużą szczyptą sody. Smażymy na oleju na złoto, podajemy na gorąco, polane miodem.

Kasza jaglana sprawdzi się również jako dodatek do ciasta naleśnikowego. Miksujemy 2 szklanki ugotowanej kaszy, aż powstanie gładki mus. Miksujemy dalej z 1/2 szklanki wody lub mleka, 2 jajkami,
2–3 łyżkami mąki i szczyptą soli. Smażymy na oleju, podajemy jak „zwykłe” naleśniki: z dżemem, twarożkiem, owocami.

Przepisy z kaszą jaglaną -  na obiad

Kaszę jaglaną możemy wykorzystać również do przygotowania kotletów: 2 szklanki ugotowanej kaszy wyrabiamy z 25 dag tłustego, zwartego białego sera, posiekaną i mocno zrumienioną na maśle cebulą (wystarczy jedna duża), 2 żółtkami, solą, pieprzem, szczyptą ulubionych suszonych ziół. Formujemy owalne kotlety, lekko spłaszczamy, smażymy na złoto (można obtoczyć w tartej bułce, będą bardziej chrupiące). Pyszne z sosem pieczarkowym.

Kasza jaglana - jak przechowywać?

Kaszę jaglaną, podobnie jak większość sypkich produktów, należy przechowywać w szczelnych pojemnikach pozostawionych w suchych, zacienionych miejscach. Nieprawidłowo przechowywana kasza jaglana, szybko straci swój smak i nie będzie się nadawać do zjedzenia. Nie powinno się jej jednak przechowywać zbyt długo, ponieważ tłuszcze zawarte w kaszy szybko jełczeją i psują jej smak.

Polecane przepisy