Pasztet na Wielkanoc można przygotować z mięsa lub z warzyw. Z pewnością ważnym dodatkiem są aromatyczne i wyraziste w smaku przyprawy. Można doprawić mięso świeżymi lub suszonymi ziołami. Wyjątkowego smaku doda także świeżo starta gałka muszkatołowa lub zmielony czarny pieprz. Jednak wielu smakoszy poza smakiem zachwyca się konsystencją pasztetów. Powinny być delikatne, łatwo się kroić a w razie potrzeby nawet rozsmarować na pieczywie.

 

Idealny pasztet łatwo uzyskamy, używając solidnego sprzętu firmy Zelmotor. Maszynka zawiera najlepszej jakości metalową komorę mielenia i dwustronny nożyk oraz sitka o różnych średnicach. Maszynka Zelmotor bez problemu zmieli warzywa strączkowe, twaróg i różnego rodzaju mięsa. Maszynka dokładnie zmieli mięso i warzywa, a białka jajek ubite mikserem nadadzą lekkiej konsystencji pasztetu.  Zobacz trzy propozycje na pasztet z królika, pasztet z soczewicy oraz pasztet roślinny.

Pasztet z królika – tradycyjny smak

Gdy myślimy o potrawach na śniadanie wielkanocne, wiele osób wspomina pasztet z królika. Chude mięso trzeba połączyć z tłustszymi wątróbkami lub wieprzowiną, aby gotowe danie nie było zbyt suche. Warto też dolać odrobinę alkoholu dla podkreślania smaku mięsa.

Aby przygotować pasztet z królika, należy przygotować:

około 2 kg mięsa królika,  200 g wątróbki wieprzowej, 1/2 kg łopatki wieprzowej, 200 g słoniny, 3 jajka, 1 łyżkę masła, 60 g orzechów laskowychmarchewkęcebulę, ząbek czosnku, szklankę białego wytrawnego wina, 2–3 łyżeczki żelatynyliść laurowy, łyżeczkę majeranku, szczyptę soli, szczyptę pieprzu, kieliszek koniaku, kilka plastrów słoniny, tłuszcz do formy.

Na początek mięso królika oddzielamy od kości i odkładamy polędwiczki. Resztę mięsa i wątróbkę mielimy np.: w maszynce do mięsa marki Zelmotor razem ze słoniną i łopatką wieprzową. Następnie obieramy i kroimy na kawałki marchewkę i cebulę. Według starych receptur kości królika powinno się opiec nad ogniem lub w piekarniku. Następnie kości i warzywa wkładamy do rondla, wlewamy wino i szklankę wody, dodajemy liść laurowy i oprószamy majerankiem. Wszystkie składniki gotujemy przez godzinę na małym ogniu. Potem odcedzamy, a wywar zachowujemy. Następnie polędwiczki kroimy na małe kawałki, a orzechy laskowe grubo siekamy.

W jednej misie miksera ubijamy pianę z białek, do drugiej wbijamy żółtka, dodajemy zmielone mięso, posiekany ząbek czosnku oraz masło. Mięso mieszamy na średnich obrotach (prędkość 3-4), stopniowo dodajemy połowę wywaru. Na koniec dodajemy pokrojone polędwiczki, orzechy laskowe i przyprawiamy. Delikatnie (najlepiej ręcznie) łączymy z ubitą w mikserze pianą z białek . Do natłuszczonej formy keksowej wkładamy masę mięsną, obkładamy na wierzchu plastrami słoniny, aby mięso zbytnio nie wyschło. Pasztet z królika pieczemy 1 i 1/2 godziny w temperaturze 180°C.

Następnie moczymy żelatynę. Podgrzewamy 1/2 l pozostałego wywaru, dodajemy kieliszek koniaku i rozpuszczoną żelatynę. Następnie pasztet z królika studzimy i wycinamy wzdłuż nożem rowek tak, by powstało zagłębienie o przekroju trójkąta. Do wycięcia wlewamy tężejącą galaretkę (boki pasztetu zabezpieczyć kartonem) i odstawić do stężenia.

Pasztet z soczewicy – wegetariański pasztet

Najpopularniejsze danie kuchni wegetariańskiej na wielkanocnym stole to pasztet z soczewicy. Jego popularność wiąże się między innymi z łatwą dostępnością składników. Warto pamiętać, że maszynka do mielenia przydaje się w kuchni nie tylko do mięsa. Dzięki niej można zmielić wiele roślin strączkowych, zaczynając od soczewicy, na grochu i fasoli kończąc. Maszynka do mielenia mięsa sprawnie połączy takie składniki jak np.: suszone pomidory. Właśnie takie składniki jak parmezan, suszone warzywa lub grzyby nadadzą pasztetowi z soczewicy smak umami, który przypomina wyrazistość mięsa. Jeżeli chcemy, aby pasztet z soczewicy miał delikatniejszą konsystencję, to warto ubić mikserem białka jajek. Firma Zelmotor oferuje mikser z obrotową misą dzięki, któremu z łatwością uzyskasz pianę z białek. Urządzenie wyposażone jest ponadto w pięciostopniową skalę pracy miksera, pulsacyjny włącznik TURBO, obrotową misę oraz rotacyjną pracę stojaka.

Aby przygotować pyszny pasztet z soczewicy, należy przygotować:

1 szklankę suchej soczewicy, 4 suszone pomidory, 250 g cukinii, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 50 g parmezanu, 50 g ziaren słonecznika, 3 jajka, 3 łyżki stołowe kaszy manny, 1 łyżkę majeranku, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 / 2 łyżeczki nasion kolendry, szczyptę świeżego pieprzu, 1 szczyptę kuminu (kminu rzymskiego)

Namoczoną wcześniej soczewicę gotujemy w osolonym wrzątku do miękkości. Warto pamiętać, że na szklankę soczewicy dajemy 2 szklanki wody. Następnie ugotowaną soczewicę odcedzamy i zostawiamy do ostudzenia. Potem soczewicę przekładamy do maszynki do mielenia Zelmotor i łączymy z suszonymi pomidorami, obraną cebulą i czosnkiem, dokładnie mielimy na jednolitą masę. Potem wykładamy produkty na pasztet wegetariański do większej misy. Następnie cukinię myjemy, ale nie obieramy ze skóry. Dokładnie ścieramy na tarce o grubszych oczkach,(idealna do tego jest szatkownica - przystawka do maszynki Zelmotor), jeśli jest bardzo soczysta, odciskamy nadmiar wody. Następnie dodajemy do masy, wbijamy trzy jajka, wsypujemy wszystkie przyprawy do smaku (ziarna kolendry rozcieramy z innymi składnikami w moździerzu), suchą kaszę mannę oraz starty drobno parmezan (przyda się szatkownica), mieszamy łyżką do połączenia. Masę na pasztet z soczewicy wykładamy do prostokątnej formy o pojemności około litra, wygładzamy łyżką, na wierzchu posypujemy ziarnami słonecznika. Na koniec przykrywamy naczynie folią aluminiową i pieczemy około 40-45 minut, w temperaturze 180°Celsjusza. Po upieczeniu pasztet wegetariański z soczewicą studzimy i kroimy na plastry.

Pasztet roślinny – wegański przepis na Wielkanoc

Wegański pasztet z pieczonych warzyw z kaszą jaglaną to jeden z wielu przepisów, który urozmaici świąteczny stół Jego intensywny smak można uzyskać poprzez użycie orzechów laskowych lub orzechów włoskich. Wyrazistość to także zasługa selera korzeniowego, sosu sojowego i wędzonej papryki. Jeżeli obawiacie się, że konsystencja pasztetu będzie nie zadowalająca, wystarczy dodać ubitą na sztywno aquafabę, czyli wodę z gotowania ciecierzycy. Warto przypomnieć, że płyn z ciecierzycy po ubiciu np.: mikserem Zelmotor na sztywną pianę trudno odróżnić od piany z białek.

Aby własnoręcznie przygotować wegański pasztet z pieczonych warzyw z kaszą jaglaną, należy zaopatrzyć się w:

1/2 szklanki kaszy jaglanej, 1 szklankę orzechów laskowych, 100 ml oleju roślinnego, 3 marchewki, 2 pietruszki, 2 ziemniaki, 1 pora, 1 selera korzeniowego, 1 cebulę, 2 ząbki czosnku, garść ziaren słonecznika, łyżkę natki pietruszki, 1 liścia laurowego, 4 ziarna ziela angielskiego, 3 łyżki sosu sojowego, 1 / 2 łyżeczki wędzonej papryki, 1 łyżeczkę majeranku, 1 łyżeczka rozmarynu, szczyptę soli, szczyptę czarnego pieprzu

Na początku kaszę jaglaną opłukujemy i gotujemy do miękkości w lekko osolonej wodzie. Orzechy laskowe drobno siekamy lub mielimy. Marchewki, pietruszki, ziemniaki i seler korzeniowy obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Wszystko doprawiamy solą, czarnym pieprzem i rozmarynem. Składniki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, dodajemy czosnek i pieczemy około 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C.

W tym czasie białą część pora kroimy na plasterki i dusimy na oleju z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Gdy por mięknie, usuwamy przyprawy i przekładamy go do dużej miski. Następnie na patelnię przekładamy pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażamy. Upieczone warzywa mielimy w maszynce do mielenia, przekładamy do cebuli i pora, dodajemy resztę oleju, cebulę, natkę pietruszki i ugotowaną kaszę jaglaną. 

Masę na pasztet doprawiamy sosem sojowym, wędzoną papryką, majerankiem, solą i czarnym pieprzem. Wszystkie składniki powinny być przetarte na gładką masę. Wszystkie składniki łączymy z posiekanymi orzechami laskowymi. Masę na pasztet roślinny przekładamy do podłużnej formy wysmarowanej olejem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez 30–40 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C.

Mając do wyboru jeden z trzech przepisów na pasztet, można z łatwością urozmaicić świąteczne menu. Używając maszynki do mielenia mięsa i miksera z misą dokładnie połączymy ulubione składniki, które nadadzą smak i zachwycą oryginalną konsystencją.

Artykuł powstał we współpracy z marką Zelmotor.