Słonina - przepisy
162 przepisów

Słonina to jeden z bardziej kontrowersyjnych produktów w polskich kuchniach. Z całą pewnością nie brakuje w naszym kraju jej miłośników, jednak wiele osób postuluje ograniczenie, a nawet wyeliminowanie tego składnika ze zdrowego codziennego menu. Takie wątpliwości rzadziej mają mieszkańcy wschodniej części Europy. W Rosji czy na Ukrainie na pytanie, jak przyrządzić słoninę, pada całe mnóstwo odpowiedzi. Wędzenie, solenie, duszenie to oczywistość. Pojawia się także wariant deserowy w postaci słoniny w czekoladzie. Warto również pamiętać, że nasi przodkowie traktowali ten produkt jako ogromny przysmak. Dzisiaj także słonina gości na naszych stołach, choć częściej w formie aromatycznego dodatku do różnego rodzaju potraw.
Słonina: właściwości

Sarnina po Bawarsku
Sarnina po Bawarsku

Pieczeń z dzika z jabłkami i śliwkami
Pieczeń z dzika z jabłkami i śliwkami

Strogonoff z sarny
Strogonoff z sarny

pyszny
Bażant z nadzieniem

Zrazy z jelenia
Zrazy z jelenia

Przygotowanie: 40 minut Oczekiwanie: 6 dni Duszenie: 1 godzina 10 minut Porcja: 330 kcal
Sarnina lub wołowina w winie

Bażant Babuni w garniturze z jarzyn
Bażant Babuni w garniturze z jarzyn

Przygotowanie: 45 minut Pieczenie: 1 godzina Porcja: 355 kcal
Pasztet z dzika

Pasztet wieprzowy ze słoniną to przystawka wymagająca czasu i uwagi podczas przygotowania. Korzenny zapach gałki muszkatołowej sprawi, że na jednym kawałku trudno będzie poprzestać.
Pasztet wieprzowy ze słoniną

Słonina kiszona to specjał inspirowany włoskimi przepisami. Znane są dwa rodzaje: lardo i guanciale. Słonina to także baza do skwarek, które nadadzą pożądanego smaku pierogom ruskim.
Słonina kiszona

Kapuśniak z żeberkami to prosta i sycąca zupa pełna smaku. Zapach majeranku i kminku sprawi, że z pewnością sięgniecie po dokładkę.
Kapuśniak z żeberkami

Sztufada wołowa

Smalec supersmarowny

Pasztet domowy to sprawdzony przepis na Święta, ale nie tylko. Robiąc taki pasztet mamy pewność, jakie mięso jest w środku i jakie przyprawy. Pasztet domowy to mój hit dla rodziny i znajomych.
Pasztet domowy pieczony

Pasztet z pistacjami

Smalec z borowikami

Naleśniki w formie nieco bardziej wyrafinowanej niż zwykle, zapiekane jak suflet.
Naleśniki w formie sufletu

Szare kluski (skubanki, przecieraki) z papryką

Francuski smalczyk (rillettes)

Babcine naleśniki z waniliowym twarogiem
Babcine naleśniki z waniliowym twarogiem
Inne z kolekcji: wieprzowina
Do słoniny z nieufnością podchodzą przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia, którzy na pytanie czy słonina jest zdrowa, udzielają odpowiedzi jednoznacznie przeczącej. Trzeba powiedzieć, że obawy te są uzasadnione. Słonina, którą otrzymuje się z podskórnej tkanki tłuszczowej zwierząt rzeźnych, jest bardzo kaloryczna. W 100 gramach znajdziemy aż 797 kalorii, z czego większość stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli jednak zadbamy o to, by nie dostarczać ich w nadmiernych ilościach, nie będą dla serca niebezpieczne.
Słonina sama w sobie dostarcza do organizmu tłuszcz, który jest ważnym źródłem energii, a dodatkowo odgrywa ważną rolę w transporcie i przyswajaniu niektórych witamin: A, D, E i K. Obecny w słoninie kwas palmitynowy reguluje wydzielanie hormonów. Mimo to słonina na naszym stole gościć powinna raczej sporadycznie i to w formie przysmaku, a nie regularnego posiłku.
Co zrobić ze słoniny?
Co zrobić ze słoniny, jeśli mamy ochotę wykorzystać ją w naszej kuchni? Istnieje kilka opcji. Przede wszystkim można ją wytopić. Można ją także ukisić - być może pomysł ten wydaje się nieco ekstrawagancki, jednak słonina kiszona ma swoich gorących orędowników.
Jak zrobić słoninę kiszoną? Wystarczy natrzeć kawałek słoniny mieszaniną rozgniecionego czosnku, ziela angielskiego i liści laurowych, a następnie ułożyć w pojemniku z dnem pokrytym solą. Całość posypuje się pieprzem, majerankiem i grubą warstwą soli, by całość ukryła się pod tą mieszaniną. Tak przygotowaną słoninę trzeba przykryć folią, a następnie odstawić do lodówki na 2 tygodnie. Będzie gotowa, gdy odkrojony plaster stanie się niemal przejrzysty. Można także pójść dalej i działać metodą naszych wschodnich sąsiadów. Jak zrobić słoninę po ukraińsku? Tak samo jak przy zwykłym kiszeniu, jednak po zdrapaniu soli ponownie naciera się słoninę czosnkiem i majerankiem i odstawia do lodówki jeszcze na miesiąc, by dojrzała.
Sól można wykorzystać także w inny sposób. Jak zasolić słoninę? Wystarczy gruby kawałek dokładnie natrzeć kryształkami, czosnkiem utartym z majerankiem i ponownie solą. Całość odstawia się w chłodne miejsce na 2-3 miesiące.
Klasyką jest również słonina wędzona. Jak przygotować słoninę do wędzenia? Wystarczy pociąć ją w pasy, zapeklować w soli i ulubionych przyprawach, a następnie zawinąć w woreczek lub folię i odłożyć na dwa tygodnie w chłodne miejsce. Po tym czasie można działać dalej. Jak wędzić słoninę? Zawsze z innymi wyrobami, na przykład z kiełbasą, najpierw nagrzewając wędzarnię do około 50 stopni, a później podnieść temperaturę.
Jak przetopić słoninę?
Kromka chleba ze smalcem to znany z różnego rodzaju pikników poczęstunek. Bardzo łatwo powtórzyć go w domu trzeba tylko wiedzieć, jak przetopić słoninę na smalec.
Jak wytopić słoninę? Najpierw z wybranego kawałka należy odciąć skórę, a słoninę drobno pokroić lub zmielić. Następnie wytapia się ją w garnku na małym ogniu. Potrwa to od jednej do trzech godzin. Gdy skwarki będą już pływały, wystarczy dodać cebulkę oraz ulubione przyprawy. Całość wzbogacić można także dodatkami, dorzucając potarte jabłko, przeciśnięty czosnkiem, majeranek, koperek lub pietruszkę. Łatwo w ten sposób zrobić też smalec ze śliwką.
Słonina wędzona: do czego?
Jeśli już wiemy, jak przetopić słoninę i jak zrobić dobry smalec ze słoniny, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, do czego można wykorzystać słoninę bez przetworzenia. Można nią szpikować mięso na pieczeń, aby zachować jego wilgotność. Ciekawym pomysłem jest pasztet wieprzowy ze słoniną. Znany i lubiany przysmak to także pyzy z mięsem lub pierogi ruskie ze skwarkami jako dodatkiem.
Artykuły powiązane
Restauracje po Kuchennych Rewolucjach. Restauracja Twoja Kolejka w Łodygowicach
Kuchenne Rewolucje goszczą na antenie TVN od 10 lat. W tym czasie Magda Gessler pomogła setkom restauratorów, zmieniając ich życie na lepsze. Od tego czasu goście stale odwiedzają ich lokale, a dania wymyślone przez restauratorkę są stałym elementem menu. Mapa Kuchennych Rewolucji ciągnie się od wschodu do zachodu Polski. W cyklu Smaczne Miejsca przyjrzeliśmy się kilku z nich. Tym razem opowiemy o restauracji Twoja Kolejka znajdującej się w Łodygowicach.