Parmezan - przepisy i zastosowanie

Co to jest parmezan?

Parmezan to twardy ser z niepasteryzowanego krowiego mleka wytwarzany za pomocą podpuszczki. Jego ojczyzną jest region Emilia-Romania w północnych Włoszech, gdzie według niektórych źródeł miał być wyrabiany przez benedyktynów i cystersów już 900 lat temu. Obecnie produkcja parmezanu przebiega według ściśle określonych wytycznych. Oryginalny ser bazuje wyłącznie na mleku krów rasy reggiana karmionych naturalną paszą z roślin łąkowych. Powstaje w okolicach Parmy, Mantui, Modeny, Bolonii oraz Reggio nell’Emilia.

Parmezan charakteryzuje się pikantnym smakiem i wyrazistym aromatem, które z czasem stają się coraz bardziej intensywne. Ten rodzaj sera dojrzewa od roku do nawet trzech lat! Im jest starszy, tym staje się coraz bardziej twardy i kruchy, zyskując przy tym nietypowy zapach. 3-letni parmezan może nawet pachnieć ananasem! Taki wyrób uważany jest za prawdziwy rarytas i osiąga zawrotne ceny.

Ser parmezan w porównaniu do innych rodzajów nabiału jest wyjątkowy także pod względem wartości odżywczych. W 100 g zawiera aż 1250 mg wapnia, co w ponad 100% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W tej samej ilości sera znajdziemy też 40 g białka. Wadą parmezanu jest jednak wysoka zawartość soli - niemal 5g/100 g.

Jak przechowywać parmezan?

Parmezan nie psuje się łatwo i bez obaw możemy się nim cieszyć nawet kilka miesięcy. Z czasem jednak schnie i staje się mniej smaczny. Jak go przechowywać, żeby tego uniknąć?

Ser trzymamy w lodówce - optymalna temperatura wynosi od 4 do 8 stopni. Po rozpakowaniu nadal przechowujemy go w chłodzie, najlepiej w hermetycznym pojemniku odcinającym dostęp powietrza. Dzięki temu nie tylko nie stwardnieje, ale też nie wchłonie zapachów innych produktów. Warto dodatkowo owinąć go szczelnie folią aluminiową. Jeśli po ponownym otwarciu sera na jego powierzchni zauważymy wilgoć, zbieramy ją papierowym ręcznikiem. Choć parmezanowi służy niska temperatura, lepiej nie wkładać go do zamrażarki, bo po rozmrożeniu zacznie się kruszyć.

Przepisy z parmezanem

Makaron lub sałatka z parmezanem to tylko początek długiej listy potraw, do których pasuje słynny włoski specjał. Co jeszcze można z niego przyrządzić?Na specjalną okazję idealnie pasuje orecchiette z brokułami, suszonymi pomidorami i parmezanem. Makaron w kształcie uszek nada daniu efektownego wyglądu, a przy tym utrzyma sos, dzięki czemu dodatki nie spłyną na dno talerza. Jeszcze ciekawszym nawiązaniem do kuchni włoskiej jest dynia makaronowa z masłem i parmezanem. W tej potrawie zamiast klasycznej pasty wykorzystujemy miąższ warzywa, który rozdziela się na nitki przypominające drobne spaghetti. Kolejna propozycja godna uwagi to delikatna i kremowa zupa porowa z awokado i parmezanemWarto udekorować ją listkami szałwii, świeżymi lub usmażonymi na maśle.

Co zaserwować w ramach nietuzinkowej przystawki? Polecamy bazyliowe pomidory z musem z awokado i chipsem z parmezanu podane w słoiczkach. Przekąskę tę można przygotować również w wersji wegańskiej, zamieniając ser na chipsy ryżowe.

Co zamiast parmezanu?

Parmezan kupimy z reguły w każdym markecie, jednak czasami może się zdarzyć, że zabraknie go na półce. W takim przypadku doskonałą alternatywą okaże się podobny w smaku i konsystencji Grana Padano. Czym zastąpić parmezan w sytuacji, gdy odstrasza nas jego cena, znacznie wyższa niż w przypadku innych rodzajów nabiału? Najlepszym wyjściem będzie zakup goudy lub emmentalera w kawałku, a następnie starcie ich na drobno.

Tradycyjny parmezan nie nadaje się dla wegan i wegetarian, ponieważ jest wytwarzany na bazie podpuszczki pozyskiwanej z cielęcych żołądków. Osoby na diecie roślinnej mogą jednak stosować tzw. wegański parmezan, czyli płatki drożdżowe nieaktywne, które zapachem i smakiem imitują słynny włoski ser

Polecane przepisy