Ciasto drożdżowe - przepis

Ciasto drożdżowe - co potrzeba?

Przepis na ciasto drożdżowe zawiera kilka podstawowych składników, wśród których wymienimy mąkę, cukier, jajka, tłuszcz, mleko lub wodę i oczywiście drożdże. Te ostatnie możemy zastosować w formie świeżej lub instant.

Jaka mąka jest najlepsza do ciasta drożdżowego? Najbardziej polecana jest pszenna ze względu na wysoką zawartość skrobi i glutenu, które stanowią pożywkę dla drożdży. Dzięki temu ciasto wyrasta wysokie i puszyste. Podobną rolę spełnia cukier, dlatego jego dodatek jest konieczny nawet wtedy, gdy planujemy przygotować mniej słodki wypiek.

Jajka sprawią, że ciasto będzie bardziej zwarte i zyska żółty kolor. Mleko bądź woda umożliwi nam przygotowanie rozczynu i nada mieszance odpowiednią konsystencję. Tłuszcz natomiast sprawi, że ciasto stanie się miękkie i wilgotne. Puszysta drożdżówka najlepiej smakować będzie z dodatkiem masła lub oleju roślinnego.

Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe?

Drożdżowe ciasto wymaga od nas nieco pracy i czasu, lecz z pewnością się uda, jeśli przygotujemy je zgodnie z najważniejszymi zasadami. Najpierw odpowiednio dobieramy składniki - wszystkie powinny być świeże i mieć temperaturę pokojową.

Jeżeli dysponujemy świeżymi drożdżami w kostce, pierwszym krokiem będzie przygotowanie rozczynu. Aby to zrobić, drożdże rozcieramy z cukrem i odrobiną przesianej mąki, a następnie mieszamy z ciepłym mlekiem lub wodą - najlepiej w temperaturze ok. 35°C. Nie dolewamy płynu o wyższej temperaturze, ponieważ wtedy drożdże zginą i ciasto się nie uda.

Rozczyn zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. W tym czasie przygotowujemy pozostałe składniki: jajka ucieramy z cukrem, a następnie dodajemy je do przesianej mąki. Kiedy po ok. 20 minutach rozczyn zwiększy swoją objętość, łączymy go z resztą produktów i dokładnie mieszamy. Tłuszcz dodajemy na końcu - dzięki temu ciasto nie opadnie. Jeśli używamy masła, musimy je uprzednio rozpuścić, jednak uważajmy, żeby nie było zbyt gorące.

Jeżeli korzystamy z drożdży instant, nie ma potrzeby przygotowania rozczynu. W takim przypadku zawartość saszetki od razu mieszamy z mąką.

Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne wyrobienie ciasta, które pozwala je dokładnie napowietrzyć. Po zagnieceniu miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odkładamy na ok. 1,5 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie powinniśmy unikać poruszania naczyniem.

Kiedy ciasto będzie już pulchne, ponownie delikatnie je zagniatamy i wykładamy na wysmarowaną tłuszczem blachę. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok. pół godziny. Następnie możemy przejść do pieczenia. Wstawiamy ciasto do piekarnika nastawionego na 180-220°C.

Ile się piecze ciasto drożdżowe? Zwykle trwa to ok. 35 minut. Aby otrzymać puszyste i pyszne ciasto drożdżowe, najlepiej umieścić je w niedużej foremce oraz użyć umiarkowanej ilości dodatków. Dzięki temu wypiek będzie równy i nie zapadnie się.

Czy ciasto drożdżowe można mrozić? Okazuje się, że tak. Świeżemu ciastu nie zaszkodzi przechowywanie w zamrażarce nawet przez 3 miesiące.

Ciasto drożdżowe - przepisy

Przepis na ciasto drożdżowe wymaga trzymania się sztywnych zasad, lecz nie oznacza to, że nie możemy zaszaleć z formą wypieku lub dodatkami. Najlepszy przykład to zawijańce drożdżowe z truskawkami, które są nie tylko pyszne, ale też pięknie się prezentują.

Propozycją dla zwolenników tradycji jest ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką. Jak zrobić kruszonkę na ciasto drożdżowe? To nic trudnego - musimy jedynie zagnieść ze sobą mąkę, masło i cukier.

Idealną słodką przekąską do kawy będą wyśmienite rogaliki drożdżowe z marmoladą. W roli ciasta na rodzinne spotkanie sprawdzi się natomiast saksoński placek drożdżowy z migdałami i cynamonem. Jeżeli natomiast mamy ochotę na wytrawny przysmak, możemy przygotować precle bawarskie, które podamy z twarożkiem i warzywami.

Polecane przepisy