Strucla drożdżowa z jabłkami to miękkie ciasto wypełnione owocowym, aromatycznym nadzieniem. Jabłka obowiązkowo łączymy z cynamonem, który roztacza wyjątkowy aromat. Pokrojona w plastry, położona na talerzu, strucla drożdżowa z jabłkami prezentuje się wyjątkowo okazale. A kiedy zrobimy do niej wyrazisty lukier, nie będziemy mogli się od ciasta oderwać.
Artur Rogalski
(średnia 4.49 z 178 głosów)
Jabłka: obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę. Na dnie garnka roztapiamy łyżkę masła, wrzucamy na to owoce, zasypujemy 100 g cukru i smażymy delikatnie na niewielkim ogniu, do zrumienienia. Zdejmujemy do miseczki.
Rozczyn: kruszymy drożdże, rozrabiamy z 20 ml letniego mleka i 1 łyżeczką cukru (5g). Zostawiamy do podrośnięcia.
Masło: roztapiamy w rondelku 70 g i studzimy.
Do miski: przesiewamy mąkę, szczyptę soli, dodajemy 2 jajka, resztę letniego mleka, 115 g cukru i rozczyn. Wyrabiamy dokładnie albo dłońmi lub za pomocą miksera wyposażonego w specjalny hak do ciasta drożdżowego. Ciasto musi być gładkie i odrywać się od dłoni. Następnie zostawiamy ciasto w misce, przykrywamy je ściereczką i czekamy aż podwoi objętość (zazwyczaj trwa to około 1,5 godziny).
Na stolnicę: wyjmujemy wyrośnięte ciasto. Podsypujemy je lekko mąką i rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 40x20 cm. Wykładamy na środek nadzienie jabłkowe i zwijamy ciasto jak roladę. Przecinamy na pół. Przekładamy do dwóch keksówek wyłożonych papierem do pieczenia. Odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę.
Piekarnik: rozgrzewamy do temperatury 170 stopni Celsjusza. Rozbijamy jedno jajko (80 g), rozkłócamy widelcem i smarujemy nim wierzch strucli. Wkładamy do piekarnika na około 40 minut.
Lukier: wsypujemy cukier puder do miski i wlewamy tam sok z cytryny. Ucieramy za pomocą drewnianej łyżki na gładką masę.
Podanie: strucla drożdżowa z jabłkami najlepiej smakuje posmarowana lukrem. Możemy też posypać ją cukrem pudrem.
Komentarze