Bataty-słodkie ziemniaki

Bataty – co to?

Bataty to bulwy, którego polska nazwa botaniczna brzmi wilec ziemniaczany. Zasadzony potrafi dać kwiaty przypominające powój. W Polsce bataty określane są czasami jako pataty, choć najczęściej określa się jako słodkie ziemniaki. Bataty pochodzą z Ameryki Południowej tak jak ziemniaki, w jej nie słodkiej odmianie. Warto zauważyć, że istnieją odmiany gorzkie batatów. Odmiana gorzka jest szkodliwa dla zwierząt. Ludzie mogą spożywać gorzkie bataty po obraniu ze skóry i obróbce w wysokiej temperaturze. Właśnie w skórce gorzkich batatów znajduje się najwięcej szkodliwych substancji. Warto wiedzieć, że słońce eliminuje toksyny zawarte w gorzkich batatach. Jednak mając do wyboru słodkie ziemniaki, to korzystajmy z tej odmiany.

Bataty - jak gotować bataty?

Bataty przygotujecie w podobny sposób jak polskie ziemniaki. Przed gotowaniem należy bataty dokładnie umyć a nawet wyszorować. W szczególności, gdy bataty będą gotowane w całości. Warto wiedzieć, że usunięcie skórki nawet za pomocą obieraczki do warzyw sprawi, że bataty będą delikatniejsze w smaku. Skórka batatów nawet po ugotowaniu może pozostawiać opór. Bataty po obraniu, należy pokroić na drobniejsze kawałki. Najlepiej w kostkę. Bataty, tak jak inne warzywa, szybciej się ugotują, gdy będą w mniejszych kawałkach. Bataty najlepiej będą smakować, gdy wrzucimy je na wrzątek. Należy pamiętać, aby bataty gotować w wodzie ze zwiększoną zawartością soli niż przy tradycyjnych ziemniakach. Sól podbija słodki smak batatów. Czas gotowania batatów może być różny od ich wielkości. Standardowo bataty gotuje się pod przykryciem przez 30 minut.

Bataty - jak przyrządzić bataty?

Bataty to świetna przekąska na spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół. Na przykład można przygotować chipsy z batatów. Bataty należy dokładnie umyć, obrać i pokroić cienko nożem. Najlepsze efekty można uzyskać używając specjalnej szatkownicy określanej, jako mandolina. Następnie należy ułożyć cienkie plastry na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. Kolejnym krokiem jest skropienie batatów oliwą i oprószenie przyprawami i ziołami. Bataty trzeba wstawić do piekarnika nagrzanego do 140°C. Bataty powinny być pieczone przez 15 minut. Po tym czasie trzeba odwrócić na drugą stronę i piec kolejne 10 minut.

Bataty to także podstawowy składnik do przygotowania kremowego sosu do wegańskiego makaronu z serem w amerykańskim stylu. Bataty należy umyć, obrać, pokroić w kostkę i gotować przez 10 minut w osolonej wodzie. Drobny makaron należy gotować wedle zaleceń producenta. Do blendera trzeba dodać orzechy nerkowca, czosnek, cebulę i łyżeczkę ostrej musztardy wraz z płatkami drożdżowymi. Następnie należy doprawić szczyptą wędzonej papryki, sokiem z połowy cytryny oraz łyżeczką kurkumy. Na koniec do smaku można dodać soli, pieprzu i papryczki chilli. Składniki należy zblendować. Następnie trzeba dodać ugotowane bataty i ponownie zmiksować na gładki sos. Bataty zmieszane na gęsty sos można rozrzedzić mlekiem roślinnym albo wodą. Sos z batatami trzeba zmieszać z ugotowanym makaronem i posypać natką pietruszki.

Bataty – jak grillować bataty?

Bataty będą także wyśmienicie smakować przyrządzone na grillu wraz z marchewką, korzeniem pietruszki i burakami. Bataty należy standardowo przygotować jak na przykład na frytki. Zamiast kroić w słupki bataty można pokroić w grube plastry lub owinąć folią aluminiową i umieścić w żarze. W przypadku grilla, bataty w plastrach należy posmarować oliwą, przyprawić ziołami oraz ułożyć na aluminiowej tacce. Bataty należy grillować przez 20-30 minut aż do uzyskania pożądanej barwy i miękkiej konsystencji.

Bataty – jak smażyć bataty?

Bataty należy smażyć na oleju o wysokiej temperaturze dymienia. Może być to olej słonecznikowy, olej rzepakowy albo olej ryżowy. Bataty trzeba smażyć na mocno rozgrzanej patelni. Bataty zanim zostaną umieszczone na patelni należy opłukać i osuszyć ręcznikiem papierowym. Bataty smażymy aż do zarumienienia. Bataty jako frytki mogą być podwójnie smażone na wzór frytek belgijskich. Wtedy bataty uzyskają odpowiednią chrupkość na zewnątrz oraz kremowość w środku.

Bataty- z czym jeść bataty?

Bataty idealnie smakują ze mielonymi migdałami, suszonymi płatkami chilli, kminem rzymskim, nasionami kolendry a także z pastą sezamową tahini. Bataty podane jako frytki można jeść z ketchupem, guacamole, tymiankiem, oregano a nawet sosem sojowym. Bataty dobrze smakują podane z sosem czosnkowym na bazie majonezu. Bataty można podawać jako purée ziemniaczane do mięs albo składnik zapiekanek warzywnych.

Bataty- jak zrobić frytki z batatów?

Bataty należy wyszorować i nie obierać. Będą pieczone ze skórką. Bataty należy pokroić w słupki o maksymalnej szerokości 1 cm. Bataty powinno się umieścić w misce i skropić olejem wymieszanym z przyprawami. Bataty dokładnie mieszamy. Bataty pokrojone na frytki umieszczamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Powinny zachować kilkucentymetrowy odstęp. Bataty należy piec przez 30 minut, aż będą apetycznie zarumienione.

Bataty – jaki sos do frytek z batatów?

Frytki z batatów podajemy z domowym ketchupem albo pastą paprykową. Bataty można urozmaicić oprószając je uprażoną cebulką albo sosem remulada. Bataty mogą bardziej posmakować, gdy podamy je z pastą z miksowanych suszonych pomidorów albo pesto. Mogą to być tradycyjne wersje pesto z bazylii albo urozmaicone poprzez wykorzystanie pietruszki, kolendry lub mięty.

Bataty – czym przyprawić bataty?

Bataty lubią wyraziste przyprawy. Słodkie ziemniaki są dość mdłe w smaku. Stąd obfite solenie wody do gotowania batatów i używanie intensywnych przypraw. Bataty warto przyprawić ostrą papryką, czosnkiem, kuminem oraz prażoną cebulą. Kontrastowo można pójść w tłuste i łagodne smaki. Sos czosnkowy na bazie gęstego jogurtu naturalnego albo ketchup wymieszany z masłem orzechowym. Bataty doskonale smakują doprawione ziołami takimi jak rozmaryn, tymianek, oregano albo lubczyk. Bataty oprószone szczyptą słodkiej papryki a nawet curry. Bataty mogą być urozmaicone dodatkiem oliwy smakowej np.: z odrobiną białej trufli albo tymianku.

Bataty – właściwości zdrowotne

Bataty mają wiele właściwości, które mają korzystny wpływ na organizm. Bataty są bogatym źródłem witamin z grupy B. Beta-karoten zawarty w batatach poprawia wygląd i wzmacnia strukturę skóry, włosów i paznokci. Ponadto bataty są bogatym źródłem witaminy A, pokrywając nawet 600% dziennego zapotrzebowania. Bataty poprawiają działanie układu krwionośnego, usprawniają pracę serca i przeciwdziałają nowotworom. Bataty zawierają także potas, fosfor, magnez, mangan i miedzi. Spożycie batatów poprawia pracę jelit i wspiera układ nerwowy. Potas i magnez niwelują zmęczenie i usprawniają pracę mięśni. Regularnie spożywane bataty poprawiają działanie układu immunologicznego oraz poprawiają ostrość widzenia.. Bataty charakteryzują się również działaniem przeciwzapalnym dzięki wysokiej zawartości witaminy C. Bataty posiadają niski indeks glikemiczny co sprawia, że mogą być jedzone przez cukrzyków i osoby będące na diecie o niskiej zawartości węglowodanów. Paradoksalnie słodkie ziemniaki nie są szkodliwe dla diabetyków. Bataty – ile kalorii ma batat? Bataty w 100 g mają 86 kcal. Co sprawia, że są nisko kalorycznym warzywem. Możecie się zastanawiać, czy bataty są dietetyczne? Niska zawartość kalorii i indeksu glikemicznego sprawia, że bataty są warzywem korzystnie wpływającym na zdrowie. W szczególności powinny być spożywane przez sportowców i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Niestety bataty powinny być unikane przez osoby zmagające się z chorobami nerek.

Polecane przepisy