Przepisy na kopytka

kopytka 1

Kopytka są potrawą, która kojarzy nam się z czasami dzieciństwa i kluskami robionymi przez babcie. Nie ma się co oszukiwać, one znały się na tym najlepiej! Kopytka to jednak doskonały pomysł również na nowoczesny obiad. Przygotujemy je stosunkowo szybko (nie wymagają zagniatania z farszem czy formowania odpowiedniego kształtu). Kopytka to kluski powstające z ugotowanych ziemniaków. Tym samym są świetną opcją w duchu zero waste – jeśli zostały nam ziemniaki z obiadu, możemy przygotować kluseczki na następny dzień. Mówi się, że kopytka to inna wersja włoskich kluseczek gnocchi. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę ich kształt i sposób podawania można doszukać się tu wielu podobieństw. W naszej galerii znajdziecie zarówno przepisy na kopytka w wersji wytrawnej, jak i słodkiej.

Przepisy na kopytka

Jak zrobić kopytka?

Kopytka – przepis podstawowy jest bardzo prosty i poradzi sobie z nim nawet zupełny amator w kuchni. Przepis na kopytka ziemniaczane zakłada, że wcześniej ugotowaliśmy ziemniaki lub wykorzystujemy te, które zostały nam z obiadu. Przeciskamy je przez praskę, by w naszych kluskach nie było grudek i dodajemy do nich mąkę. Jaka mąka do kopytek będzie najlepsza? W wersji klasycznej do kopytek używamy mąki pszennej. Możemy jednak urozmaicać danie, np. używając mąki pełnoziarnistej czy orkiszowej. Do mąki można także dodać kaszę jaglaną – kopytka będą jeszcze lepsze! Zasada jest prosta – dzielimy ziemniaki na cztery części i dodajemy taką ilość mąki, która odpowiada ¼ masy. Wbijamy jedno całe jajko, dodajemy odrobinę soli i zagniatamy ciasto. Ciasto na kopytka powinno być miękkie i elastyczne. Następnie dzielimy ciasto na mniejsze części i formujemy je w dłoniach na kształt niewielki wałeczków, które później kroimy nożem, tak, by uzyskać zgrabne kopytka.

Kopytka z ziemniaków wrzucamy na osoloną wrzącą wodę i gotujemy do miękkości. Ile gotować kopytka? Zazwyczaj wystarczy im ok. 4 minut od wypłynięcia na powierzchnię wody.Idealne kopytka muszą być mięciutkie, ale jednocześnie nie rozpadać się po ugotowaniu.  

Z czym podawać kopytka?

Kopytka możemy urozmaicić już na etapie zagniatania ciasta. Można dodać do niego ulubione zioła albo np. drobno pokrojone suszone pomidory czy oliwki.

Poza tym do kopytek pasują wszelkie gęste sosy, które wspaniale oblepiają kluseczki. Sos grzybowy, pieczarkowy czy mięsny gulasz będą idealne. Kopytka można też po ugotowaniu odsmażać na maśle z bułką tartą lub podawać w wersji z twarogiem – wtedy mówimy o kluskach leniwych.

Jak mrozić kopytka?

Podobnie jak pierogi czy kluski śląskie, kopytka najlepiej mrozić w wersji surowej. Dokładnie obsypujemy je niewielką ilością mąki i układamy w woreczkach w zamrażarce na płasko. Porcjujmy je odpowiednio do tego, ile jednorazowo zjadamy – wtedy wystarczy wyciągnąć woreczek, ugotować kluski i obiad gotowy. Możemy też kopytka przed zamrożeniem lekko obgotować. Przerzucamy je do miski z zimną wodą z lodem i czekamy aż ostygną. Potem pakujemy w woreczki. Takie na wpół ugotowane kluski możemy potem wrzucić na chwilę na wrzątek lub odsmażyć na patelni. W obu wersjach kopytka będą pyszne!

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować