Spirytus - zastosowanie w kuchni

73 przepisów

Spirytus - zastosowanie w kuchni

Spirytus w kuchennej szafce to przydatny składnik dla miłośników ciast i deserów. Sprawdzi się zwłaszcza jako dodatek do tortów. Żeby wzbogacić smak słodkiej masy, którą przekładamy ciasto, warto dolać do niej właśnie łyżeczkę spirytusu. Jeśli nie chcemy dodawać alkoholu do kremu, możemy zamiast tego zmieszać go z ponczem, którym nasączymy tort.

Spirytusu warto użyć także przy smażeniu pączków lub faworków. Dwie łyżki dodane do ciasta poprawią smak naszych słodkości i sprawią, że wchłoną one mniej tłuszczu.

Wysokoprocentowy alkohol pomoże nam przedłużyć trwałość przetworów owocowych, warzywnych lub mięsnych. Potrzebujemy do tego niepełnej łyżeczki 95-procentowego spirytusu, którą wlewamy na powierzchnię przetworu, a następnie podpalamy. Gdy ogień obejmie ją w całości, zakręcamy słoik. W ten sposób wytworzymy próżnię, dzięki której zakrętka zostanie odpowiednio zassana.

Spirytus jest ponadto niezbędny w technice flambirowania, czyli przygotowywania płonących dań. Kiedy podczas smażenia potrawy dodamy do niej alkoholu i go podpalimy, szybko zredukujemy nadmiar wody, a przy tym poprawimy smak. Do flambirowania używamy niewielkiej ilości alkoholu, który gasimy po maksymalnie 30 sekundach. To bardzo ważna zasada, która pozwoli nam uniknąć oparzenia się lub spalenia potrawy.

Jak rozcieńczyć spirytus?

Spirytus wysokoprocentowy przydaje się w kuchni, lecz przy niektórych przepisach niezbędne jest jego rozcieńczenie za pomocą wody. Możemy wykorzystać do tego celu wodę źródlaną lub dobrej jakości kranówkę.

Jak rozrobić spirytus, żeby uzyskać jak najlepszy efekt? Najważniejsze jest wyliczenie odpowiednich proporcji wody i alkoholu. Możemy określić je następującym wzorem: posiadaną ilość spirytusu podajemy w mililitrach i mnożymy ją przez różnicę pomiędzy mocą procentową naszego alkoholu, a tą, którą chcemy uzyskać. Na końcu dzielimy otrzymany wynik przez moc, do której dążymy. Jeśli zatem chcemy uzyskać alkohol o mocy 70% z litra 95-procentowego spirytusu, musimy dolać do niego 357 ml wody.

Jak zrobić wódkę ze spirytusu? Do obliczeń używamy tego samego wzoru, do którego podstawiamy liczbę 40, ponieważ taką moc procentową powinien mieć docelowy trunek. Po wymieszaniu spirytusu z wodą objętość uzyskanego alkoholu nieco się zmniejszy na skutek fizycznego zjawiska kontrakcji. W procesie tym wytwarzane jest ciepło, dlatego najlepiej mieszać ze sobą schłodzone ciecze.

W jakiej kolejności łączyć substancje - woda do spirytusu czy spirytus do wody? Prawidłowa jest ta druga opcja. Wlanie alkoholu do wody pozwoli składnikom dobrze się połączyć i zapobiegnie zmętnieniu mieszanki.

Przepisy ze spirytusem

Spirytus wykorzystamy w szeregu przepisów, szczególnie na domowe trunki. Wśród najlepszych receptur królują tradycyjne nalewki. Wytrawna wiśniówka doskonale ogrzeje nas w zimowe wieczory. Aby zyskała najszlachetniejszy smak, powinna postać przez kilka miesięcy, dlatego najlepiej przygotować ją z sezonowych wiśni z myślą o przyszłym roku.

Świetnym wspomnieniem letnich owoców będzie też nalewka malinowa lub nalewka z jeżyn. Jaki spirytus wybrać do nalewek? Najlepszy będzie rektyfikowany rozcieńczony do 70%. Takie stężenie alkoholu wydobędzie z owoców najwięcej smaku i aromatu.

Tort orzechowy zyska bardziej wyrazisty smak, jeśli do masy dodamy spirytusu. To trik szczególnie przydatny dla osób, które nie przepadają za bardzo słodkimi i mdłymi deserami.

Odrobina spirytusu sprawi, że konfitura z płatków róży zyska dłuższą trwałość. Dzięki takiej metodzie konserwacji będziemy mogli cieszyć się przetworami przez długie miesiące.

Pączki z piekarnika nie są co prawda smażone w głębokim tłuszczu, ale dodatek spirytusu również zadziała korzystnie na ich smak. Dzięki łyżce alkoholu wypieki będą równie pyszne jak te przygotowane według tradycyjnej receptury.

Polecane przepisy