Bardzo szybkie faworki

Faworki-przepis na ten karnawałowy specjał znany jest niemal w każdym domu. Kluczem do zrobienia kruchych chrustów jest napowietrzenie masy. Następnie ważnym krokiem jest dodanie do ciasta na faworki spirytusu, wódki lub octu. Faworki dzięki alkoholowi mają ograniczone wchłanianie tłuszczu podczas smażenia. Faworki to przepis prosty i szybki w przygotowaniu. Faworki zjedzone w czasie karnawału, wedle ludowych podań, są gwarancją szczęścia na cały nowy rok. 

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

desery faworki przekąski

Czas przygotowania:
35min.
Dla ilu osób:
dla 10 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.2 z 237 głosów)

Bardzo szybkie faworki - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • 1. Faworki-przepis na bardzo szybkie ciasto:
    Ze składników zagnieść dość miękkie i gładkie ciasto na faworki. Można od razu odcinać niewielkie kawałki, cieniutko je rozwałkować i nożem wykrawać długie prostokąty. Następnie należy nacinać wzdłuż, przekładać jeden koniec przez powstały środek i smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Potem faworki należy posypać cukrem pudrem. Faworki podczas pieczenia powinny zacząć bąbelkować. Aby tak się stało powinny być bardzo cieniutko rozwałkowane.

Porady

Alkoholu albo octu dodaje się, żeby ciasto nie chłonęło zanadto tłuszczu podczas smażenia. Lepiej nie dodawać cukru do ciasta, ponieważ powoduje to szybsze przypalanie się faworków. Wystarczy obficie posypać je po usmażeniu cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

 

Notka redakcyjna

Jak zrobić faworki?

Aby faworki były kruche i chrupiące należy je odpowiednio napowietrzyć. Podczas składania ciasta należy z całej siły uderzać o blat stolnicy oraz tłuc wałkiem. Dzięki temu faworki będą miały lekką i delikatną strukturę.

Jaka mąka do faworków?

Aby faworki były kruche i chrupiące należy je zrobić na mące pszennej typu 450 albo na mące krupczatce. Po wykonaniu ciasta na faworki należy je cienko rozwałkować na 3-5 mm i smażyć na mocno rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Dodatek octu lub spirytusu sprawi, że faworki nie wchłonął tłuszczu. 

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Podobne przepisy