Agata Wojda

Lutenica

Ocena:

4.48 (179)

  • 3 godz. 0 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Lutenica, czyli pikantna pasta paprykowo-pomidorowa, to jeden z najpopularniejszych smaków kuchni bułgarskiej. Ten sos najlepiej pasuje do mięsnych dań, ale podkręci też smak wszystkich jarskich przysmaków. Dzięki przyprawom, ma niezwykle aromatyczny i intensywny smak, który na długo zostaje w pamięci. Jak zrobić lutenicę, aby zachwycała konsystencją i smakiem? Zobaczcie nasz sprawdzony przepis!

Składniki:

  • oliwa z oliwek  3 łyżki stołowe

  • orzechy włoskie  300 g

  • olej  220 ml

  • papryka  5 kg

  • pomidor  3 kg

  • sól  2 szczypty

  • czosnek  2 szt.

Lutenica - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przecier pomidorowy: Pomidory kroimy na ósemki, wrzucamy do garnka i dusimy aż zmiękną. Następnie przecieramy je przez sito, ponownie przekładamy do garnka, dodajemy przepuszczone przez wyciskarkę ząbki czosnku i na małym ogniu redukujemy wszystko na gęste purée, ciągle mieszając.
     

    pomidory-przecierane-przez-sito
  • Krok 2:

    Duszona papryka: W garnku zagotowujemy wodę z odrobiną soli. Paprykę myjemy, kroimy na pół i oczyszczamy z pestek oraz białych błon. Następnie siekamy ją w paski i wrzucamy do garnka z gotującą. się wodą. Gotujemy do miękkości, dokładnie odsączamy i przecieramy przez sito do pomidorów. Do przecieru paprykowego dodajemy olej, dokładnie mieszamy, solimy do smaku i odstawiamy do dalszego gotowania.

    obieranie-papryki
  • Krok 3:

    Lutenica: Orzechy drobno siekamy i dorzucamy do sosu. Całość gotujemy jeszcze przez 7–10 minut. Gorący sos przekładamy do wysterylizowanych i wysuszonych w gorącym piekarniku słoików (najlepiej małych). Na wierzchu każdego słoiczka wlewamy po trochu oliwy, a następnie mocno je zakręcamy, studzimy i chowamy w chłodne, ciemne miejsce.

    orzechy-wloskie

Porady

  • Prawdziwa bułgarska lutenica powinna być gęsta i delikatnie słodka. Można zblendować ją na gładki sos, jednak wersja z kawałeczkami warzyw jest o wiele ciekawsza.
  • Orzechy włoskie można w przepisie zupełnie pominąć, albo dorzucić je dopiero po otwarciu słoika. Niektórzy podobnie robią z czosnkiem – przygotowują podstawową wersję z samych pomidorów i papryki, a odświeżają jej smak świeżo posiekanym czosnkiem dopiero przed podaniem.
  • Do tego przepisu konieczne będą słodkie, mięsiste pomidory, jak bawole serca czy gargamele. Dobre będą również te rzymskie, śliwkowe, daktylowe czy paprykowe. 
  • Bułgarska lutenica to świetny zamiennik ketchupu na zapiekankach, w burgerach i kebabach. Dobrze będą z nią też smakowały wszelkiego rodzaju ziemniaczane przekąski, takie jak frytki, łódeczki i talarki. 
  • Bułgarska lutenica powinna być przechowywana w chłodnym i zacienionym miejscu, a po otwarciu zjedzona w ciągu 3 dni.

Lubisz warzywne smarowidła? Wypróbuj też przepis na pastę paprykową z serem feta!

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Lutenica – przepis podstawowy i dodatki

Bazą, niezbędną do przepisu na ljutenicę, bo tak nazywa się ją na Bałkanach, jest czerwona papryka. Oprócz niej często używa się także pomidorów, cebuli i czosnku, a w zależności od regionu, również marchwi, ziemniaków czy bakłażana. Jeśli chcecie nieco odbiec od klasycznego przepisu, możecie wypróbować lutenicę z dodatkiem cukinii. 

Niezbędnym zestawem przypraw, jaki powinien znaleźć się w lutenicy jest kminek, cząber, kumin, czosnek i chilli. Dobrze pasować tu będą też oregano i tymianek. Do podstawowego przepisu warto dodać też chlust octu balsamicznego, winnego lub jabłkowego oraz szczyptę cukru, aby idealnie zbalansować pikantne, kwaśne i słodkie nuty. Warto jednak improwizować, szukając swojego ulubionego smaku i dodawać inne zioła i przyprawy, takie jak natka pietruszki czy sproszkowana wędzona papryka.

Przepisy na lutenicę różnią się też w różnych stronach sposobem obróbki papryki. Można ją gotować lub upiec w piekarniku. Odmienne bywają też konsystencje gotowej pasty. Spotkamy ją tylko lekko przesiekaną, zmieloną mocniej przez maszynkę lub zblendowaną na zupełnie gładko.

Lutenica - do czego?

Sos lutenica to doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju gorących dań i przystawek na zimno. Jej wyrazisty charakter podbije smak mięs, ryb, a także dań warzywnych. Fantastycznie sprawdzi się też na grilla, gdyż idealnie komponuje się z daniami z rusztu. 

Jeśli nie macie pomysłu na szybki obiad, doskonałym pomysłem będzie lutenica z makaronem. Można ją też podać z ryżem i warzywami, tworząc szybką potrawkę. Fanom mięs z pewnością posmakuje lutenica z kurczakiem, karkówką, kiełbasą lub boczkiem. Z kolei wegetarianie, koniecznie powinni dodać ją do leczo lub warzywnego curry. Na zimno może być wykorzystywana też jako smarowidło do kanapek, naleśników, omletów czy tostów. Oryginalnie serwujemy ją właśnie na zimno, z dodatkiem odrobiny octu.

Inne przepisy na pasty i sosy warzywne

Pasta paprykowa to tylko jeden z wielu pomysłów pyszny dodatek do dań na ciepło i zimno. Warzywne pasty zrobimy też na bazie innych składników i przypraw. Świetnie nadają się do tego sycące i bogate w białko strączki. Warto przygotować więc pastę z fasoli, ciecierzycygroszku czy bobu. Pysznym przepisem jest także pasta z awokado, pełna zdrowych tłuszczy i witamin. Będzie ona idealna jako roślinny zamiennik masła do świeżego pieczywa i chrupiących tostów. Z kolei zdrową przekąską do nachosów i tortilli będzie tapenada, czyli pasta z zielonych lub czarnych oliwek.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne