foodie.by.bb

Guacamole

Ocena:

4.44 (209)

  • 15 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Guacamole to prosta pasta z awokado o różnorodnym zastosowaniu, chociaż najczęściej spotkamy ją w towarzystwie chipsów z tortilli. Miąższ egzotycznego owocu wystarczy rozgnieść i połączyć z sokiem z limonki, solą i pieprzem. Popularne dodatki, które znajdziemy w miseczce z kremowym dipem, to czosnek, kolendra i czerwona cebula. Piękny efekt kolorystyczny osiągniemy, jeśli połączymy pastę z pomidorkami. Podpowiadamy, jak zrobić guacamole na przystawkę lub dodatek do kolacji.

Składniki:

  • awokado  2 szt.

  • limonka  1 szt.

  • sól  3 g

  • pieprz  2 g

  • kolendra  0.5 pęczka

  • czosnek  1 ząbek

  • pomidorki koktajlowe  4 szt.

  • czerwona cebula  0.5 szt.

Guacamole - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie dodatków: kolendrę myjemy i osuszamy na ręczniku papierowym lub w wirówce do sałaty. Siekamy ją (kilka najładniejszych listków warto odłożyć do dekoracji). Czerwoną cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę (możemy też wykorzystać łagodniejszą w smaku dymkę lub szalotkę). Przeciskamy czosnek przez praskę. Myjemy pomidorki koktajlowe. Dzielimy je na ćwiartki lub kroimy w drobniejsze kawałki.   

    guacamole - przygotowanie dodatków
  • Krok 2:

    Awokado: przekrajamy na pół. Wyjmujemy pestkę, zdecydowanym ruchem wbijając w nią nóż i przekręcając go. Jeśli owoc jest dojrzały, powinna z łatwością oddzielić się od miąższu. Wyjmujemy awokado ze skórki za pomocą łyżki. Wkładamy je do miseczki i rozgniatamy widelcem. Możemy też wykorzystać malakser lub blender – ta opcja przyda się, jeśli przyrządzamy większą porcję pasty.

    guacamole - rozgniatanie awokado
  • Krok 3:

    Mieszanie składników: wyciskamy sok z limonki i wlewamy go do rozgniecionego awokado. Dzięki niemu pasta będzie lepsza, a ponadto nie ściemnieje z upływem czasu. Limonka ma charakterystyczny smak, który dobrze komponuje się z awokado i pasuje do wielu dań kuchni meksykańskiej, ale jeśli nie udało nam się jej kupić, możemy wykorzystać sok z cytryny. Dodajemy do pasty czosnek, kolendrę, sól i pieprz (najlepiej świeżo zmielony). Mieszamy do połączenia składników. Sprawdzamy smak i ewentualnie doprawiamy naprzemiennie sokiem i solą, aż do uzyskania najlepszego efektu. Rozdzielamy na dwie miseczki. 

    guacamole - mieszanie pasty
  • Krok 4:

    Guacamole klasyczne: podajemy w czystej postaci, bez dodatków. Pasuje między innymi do kanapek, tostów lub chipsów z tortilli. Jeśli chcemy, żeby prosta pasta z awokado była bardziej intensywna w smaku, możemy dodać do niej szczyptę ostrej papryki lub dorzucić posiekane świeże chili (na przykład serrano lub jalapeño). 

    guacamole klasyczne - bez dodatków
  • Krok 5:

    Guacamole z pomidorami: do podstawowej wersji sosu dodajemy przygotowane pomidorki koktajlowe (w sezonie wiosenno-letnim warto w zamian wykorzystać dojrzałe pomidory roma) i czerwoną cebulę. Mieszamy i ponownie doprawiamy, jeśli jest taka potrzeba. Taka wersja świetnie sprawdzi się jako urozmaicenie stołu z kolorowymi przekąskami lub dodatek do tacos. 

    guacamole z pomidorami

Porady

  • Sos guacamole warto zaserwować w „miseczce” ze skórki, która zostanie nam po wydrążeniu miąższu awokado. To gotowa odpowiedź na pytanie, co można przygotować na przystawki na imprezę. Do tego wystarczą paluszki grissini, chipsy lub bagietka i szybka przekąska gotowa. 
  • Przepis na tę prostą pastę można dowolnie modyfikować. Na przykład kolendrę równie godnie zastąpi natka pietruszki. Często spotyka się takie dodatki jak kwaśna śmietana, majonez lub pestki granatu (dzięki nim zyskujemy ciekawy kontrast kolorystyczny).    
  • Podstawą udanej pasty jest dojrzałe awokado o kremowym miąższu. Żeby upewnić się, że owoc nie jest przejrzały, możemy odchylić szypułkę. Jeśli awokado jest pod spodem żółte, oznacza to, że wybraliśmy idealny egzemplarz. Kolor brązowy zwiastuje natomiast, że awokado jest już prawdopodobnie zepsute, a zielony – jeszcze niedojrzałe. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Z czym jeść guacamole? 

Pasta guacamole świetnie sprawdzi się jako dodatek do chipsów z tortilli na niezobowiązującym spotkaniu towarzyskim. Często spełnia też rolę sosu do potraw typu tex-mex, takich jak burrito, taco lub chimichanga. Przedstawiamy kilka pomysłów na podanie pasty z awokado: 

  • tortilla z guacamole – kukurydziany lub pszenny placek może spełniać przeróżne role. Można na przykład zawinąć go z mięsnym nadzieniem i zapiec z serem, żeby zrobić enchiladas. Zielona, kremowa pasta świetnie pasuje też do przeróżnych wrapów i dań takich jak szybka quesadilla z szynką
  • klasyczne kanapki z guacamole – czyli kromki wiejskiego chleba z chrupiącą skórką posmarowane pastą i przykryte dowolnymi dodatkami. Pasuje do nich na przykład wędzony łosoś, szynka, ser feta, jajko sadzone i wiele innych. 
  • burgery z awokado – zarówno mięsne, jak i wegetariańskie. Guacamole można wykorzystać zamiast majonezu.  

Nie tylko guacamole – inne pomysły na awokado 

Przepis na guacamole doskonale pokazuje, jak wydobyć cały potencjał z pozornie neutralnego składnika, przy pomocy odpowiedniej techniki i dodatków. Pasta do wrapów lub kanapek to jednak nie jedyny sposób na wykorzystanie tego owocu. Dzięki swojej strukturze awokado stanowi na przykład doskonałą, naturalnie kremową podstawę roślinnych deserów. Na jego bazie możemy przygotować krem czekoladowy lub wegańskie lody. Polecamy wypróbować także takie dania jak jajecznica z awokado lub jajka na twardo faszerowane zieloną pastą. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne