Gęś - przepisy i właściwości

Gęś: jak przyrządzić?

Gęś możemy upiec (w całości lub w kawałkach), usmażyć, udusić. Na jej mięsie przygotowuje się aromatyczne buliony. To świetny składnik pasztetów, domowych pieczeni oraz smarowideł. Wartościowy kulinarnie jest gęsi smalec.

Jak upiec gęś? Na początku najlepiej ją zamarynować: albo w wodzie z dość dużą ilością soli, liściem laurowym i tłuczonym jałowcem, albo w czerwonym winie z przyprawami. To pierwszy krok do uzyskania właściwego smaku. Gęsina, mimo że jest białym mięsem, w kulinarnych instrukcjach umiejscawiana jest blisko dziczyzny. Jak przyprawić gęś wobec takiej charakterystyki? Doskonałe będą cięższe zioła: wspomniany jałowiec, rozmaryn, cząber, tymianek. Godny polecenia jest również czosnek.

Gęś w marynacie spędzić powinna dobę. Po tym czasie można ponownie natrzeć ją przyprawami. Do pieczonej czy smażonej gęsi pasują różnego rodzaju owoce oraz warzywa korzeniowe. Warto także nafaszerować ją podrobami. Czas pieczenia zależny jest od tego, ile waży gęś. Przyjmuje się, że na 1 kilogram mięsa przeznaczyć należy około 45 minut obróbki termicznej. Jak upiec gęś w kawałkach? Krócej, uważając, by jej nie wysuszyć. W obu przypadkach podczas pieczenia warto oblewać mięso wytraconym płynem, winem lub bulionem, by zachowało soczystość. Bardzo ważne jest, by gęsi przed pieczeniem nie nacinać.

Sposoby na miękką gęś

Jak upiec gęś, żeby była miękka? To wymagające mięso, jednak kluczem do jego właściwego przyrządzenia jest po prostu cierpliwość. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się tylko na kawałki piersi i udek, czy na całą tuszkę, niemożliwe jest uzyskanie z nich szybkiego obiadu. Aby gęś była miękka i soczysta, potrzebuje czasu.

Kluczowe jest zachowanie właściwej temperatury oraz czasu pieczenia podanego w przepisie. Szukając sposobu, jak przyrządzić gęś w kawałkach, najlepiej skupić się na tym, by nie przesuszyć mięsa. Podlewanie w czasie pieczenia jest dobrą praktyką. Można także gęś udusić w bigosie.

Co można zrobić z gęsi?

Gęsina przyrządzana może być na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych wariantów jest gęś pieczona z jabłkami, śliwkami, morelami lub jeszcze innymi owocami. Słodkie smaki można połączyć lub zastąpić warzywami korzeniowymi. Mięso to może być przygotowane podobnie jak pieczona kaczka faszerowana. Do nadzienia wystarczy wykorzystać podroby, owoce, bułkę tartą i jajka.

Szukając nowych smaków, warto przetestować także pasztet z gęsi, rosół na gęsinie czy też piersi z dodatkiem owocowych chutneyów. Miłośnicy potraw jednogarnkowych polubią cassoulet z konfitowaną gęsią, a ci, którzy lubią łączyć różne mięsa, bigos lub konfitowane piersi kaczki i nogi gęsi przygotowane w jednym naczyniu.

Jakie wino do gęsi?

W towarzystwie gęsi najlepiej sprawdzają się wina żywe i rześkie. Bardzo dobrym wyborem jest czerwony burgund, riesling, wina z Bordeaux czy lepszej jakości wina z północnego Rodanu. W wielu polskich restauracjach podaje się rodzime, młode odmiany. Takie rozwiązanie także ma swój urok.

Bardzo ciekawym, choć niestandardowym rozwiązaniem jest przełamanie smaku gęsiny winem białym i słodkim. Sprawdzą się przede wszystkim tokaje z późnych zbiorów alzackich, niemieckich i austriackich oraz łagodne białe wina z Alzacji, na przykład Pinot Gris czy Muscat. Białe wina do gęsiny serwowane mogą być wówczas, gdy są schłodzone, a mięsu towarzyszą owoce.

Polecane przepisy