Pierogi z gęsiną smakują wybornie z różnymi dodatkami. Możecie je podać z tradycyjną okrasą, sosem borowikowym lub żurawiną. Ich przygotowanie jest pracochłonne, ale warto. Gęsie mięso z podsmażoną cebulką i przyprawami w delikatnym cieście pierogowym nie ma sobie równych. Z całej porcji wychodzi ok. 45. pierogów. Jeśli to za dużo, możecie zrobić danie z połowy porcji albo część pierogów zamrozić na później. Pierogi są idealne na ciepłą kolację dla dwojga i doskonale pasują do czerwonego wina.
iStock
(średnia 4.44 z 180 głosów)
Gotowanie mięsa: udka gęsie gotujemy w wywarze. Do garnka wlewamy 1 litr wody, dodajemy obrane warzywa: marchewkę, pietruszkę, por, 2 ząbki czosnku. Wsypujemy przyprawy – ziele angielskie, liście laurowe, szczyptę soli i pieprzu. Gotujemy, aż mięso będzie miękkie. Wyciągamy udka. Bulion możemy przeznaczyć na zupę lub zawekować w słoikach na później.
Przygotowanie farszu: na patelni roztapiamy 15 g smalcu z gęsi. Jedną cebulę obieramy z łupin, kroimy w drobną kostkę i wrzucamy na smalec. Wyjmujemy mięso z wywaru i kroimy nożem na drobne kawałki. Smażymy z cebulą i przyprawami – szczyptą soli, pieprzu i tymiankiem – przez 10 minut. Jeśli farsz jest zbyt suchy, dodajemy łyżkę wywaru. Odstawiamy do przestygnięcia.
Ciasto na pierogi: mąkę przesiewamy do dużej miski. Wlewamy 200 ml gorącej wody i mieszamy łyżką. Kiedy masa przestanie parzyć w ręce, przekładamy ciasto na oprószoną mąką stolnicę. Dodajemy łyżkę oleju i zagniatamy, aby ciasto było gładkie i jednolite.
Wałkowanie: ciasto dzielimy na cztery porcję. Bierzemy jedną z nich, a pozostałą część przykrywamy ściereczką. Ponownie podsypujemy trochę mąki na stolnicę i rozwałkowujemy porcję ciasta na grubości ok. 2 mm.
Lepienie pierogów: szklanką o możliwe najcieńszych rantach wycinamy koła o średnicy ok. 8 cm. Skrawki zbieramy i dokładamy je do pozostałego ciasta pod ściereczkę. Na środek kół nakładamy po 1 łyżce farszu (ok. 15 g) tak, żeby brzegi pozostały czyste. Składamy pierogi na pół i zlepiamy brzegi, mocno przyciskając kciukiem i palcem wskazującym. W ten sposób przygotowujemy pierogi z gęsiną z całej porcji ciasta i farszu.
Gotowanie: w dużym garnku wstawiamy wodę z odrobiną soli. Doprowadzamy do wrzenia i na gotującą się wodę delikatnie wrzucamy pierogi tak, aby się nie poparzyć. W garnku powinno się zmieścić ok. 10–12 pierogów. Gdy wypłyną, czekamy jeszcze dosłownie jedną minutę i wyjmujemy łyżką cedzakową.
Okrasa: na patelni roztapiamy pozostałą część smalcu, obraną cebulę i boczek kroimy w kostkę i smażymy, aż będą przyrumienione. Okrasę wraz z tłuszczem nakładamy na pierogi z gęsiną, ułożone na talerzu.
Porady
- Jeśli nie macie gęsiego smalcu, farsz i okrasę możecie smażyć na maśle lub oleju.
- Do farszu można wykorzystać także resztki mięsa z pieczonej gęsi. Należy rozdrobnić je i usmażyć zgodnie z przepisem na patelni. Farsz będzie delikatniejszy i mniej tłusty, jeśli przygotujecie go na piersiach z gęsi, jednak na udkach będzie bardziej smakowity i soczysty.
- Gotowaną lub pieczoną gęsinę możecie także zmielić w maszynce do mielenia mięsa.
- Ważne jest to, żeby ciasto na pierogi nie wyschło w czasie lepienia, bo trudniej będzie je rozwałkować na cienki placek i skleić.
- Jeśli nie czujecie się mistrzami w lepieniu pierogów, wystarczy, że złożycie krążki z farszem na pół i krawędzie przyciśniecie końcówką ząbków zwykłego stołowego widelca.
- Do wody na pierogi z gęsiny można dodać łyżkę oleju. Wtedy na pewno się ze sobą nie skleją. Wyłóżcie je na talerz na płasko, nie kładąc jeden na drugim.
Potrawy z gęsi są charakterystyczne dla tradycji kulinarnych Wielkopolski. W listopadzie na św. Marcina restauracje prześcigają się w pomysłach na gęsinę. Do tradycyjnych potraw należą:
Dlaczego gęsina? Legenda mówi, że w IV wieku pustelnik o imieniu Marcin, kiedy został mianowany przez biskupa do sprawowania urzędu, ukrył się w gęsiej zagrodzie. Gęgające zwierzęta jednak szybko ujawniły biskupowi jego kryjówkę i tym samym musiał przyjąć święcenia biskupie.
Zamiast okrasy, możecie podać pierogi z gęsiny polane aromatycznym sosem:
Do pysznych, ale jednak nieco tłustych, pierogów z gęsią pasują świeże sałatki lub kwaśne surówki:
Komentarze