Czekolada deserowa - właściwości i przepisy

Czekolada deserowa

Czekolady dzieli się na białe, mleczne i ciemne. Mimo że każdy rodzaj ma swoich amatorów, a ci argumenty za przewagą jednego rodzaju czekolady nad drugim, fakty na temat czekolady pozostają niezmienne.

Biała czekolada to nie czekolada

Jeśli przyjmiemy za definicję czekolady wyrób, który zawiera suchą masę kakaową, czekolada biała nie jest czekoladą, ponieważ nie zawiera jej w ogóle. Jedyne, co łączy ją z kakao to fakt, że wykorzystuje się do jej produkcji pozbawione smaku masło kakaowe, czyli tłuszcz, którego zwykle zawiera co najmniej 30 procent. Zdecydowanie więcej kakao znajduje się w czekoladzie mlecznej (do 30 procent), a jeszcze więcej – w ciemnej.

Jaka to czekolada deserowa?

Czekolada deserowa i gorzka należą do czekolad ciemnych. Deserowa zawiera zdecydowanie więcej miazgi kakaowej niż jej mleczna odpowiedniczka. Ponad 30 procent stanowi w niej sucha masa kakaowa. To właśnie czekolada deserowa i gorzka są najzdrowsze. Zawierają przede wszystkim magnez oraz polifenole (flawonoidy działające silnie antyoksydacyjne), a także inne wartościowe składniki. Spożywanie niewielkich ilości czekolady ciemnej nie tylko poprawia nastrój, ale również wpływa korzystnie na nasze szkliwo i opóźnia procesy starzenia.

Czekolada deserowa a gorzka

Zasadnicza różnica pomiędzy dwoma rodzajami najbardziej zdrowych czekolad dotyczy zawartości kakao i tłuszczu. Więcej tłuszczu i mniej kakao (od 30 do 70 procent) zawiera czekolada deserowa, a gorzka wręcz odwrotnie – odznacza się większą procentową zawartością kakao (powyżej 70 procent, nawet do 95) i mniejszą ilością tłuszczu. To z tego ostatniego powodu jest twardsza i rozpuszcza się wolniej. Z kolei duża zawartość miazgi kakaowej sprawia, że jej smak jest zdecydowanie gorzkawy. W przypadku, kiedy zamierzamy raczyć się czekoladą, ma to znaczenie o tyle, o ile jedna lub druga opcja bardziej trafia w nasz gust, natomiast kiedy przyrządzamy ciasta czy desery z jej dodatkiem, z łatwością zauważymy, że polewa z czekolady deserowej jest znacznie łatwiejsza do wykonania niż z jej gorzkiej odpowiedniczki, natomiast czekolada gorzka nadaje deserowi dużo bardziej wyrazisty smak.

Co zrobić z czekolady deserowej

Czekolada deserowa ma niezwykle wiele zastosowań. Komponuje się z większością innych składników tradycyjnie dodawanych do ciast i deserów, doskonale współgra z nabiałem w postaci napojów mlecznych czy delikatnych serków serwowanych na słodko, wspaniale smakuje również z większością owoców.

Ciasto czekoladowe i ciasteczka

Czekolada występuje w przepisach na ciasta zarówno jako ich składnik, jak i dodatek, który wzmacnia smak i aromat oraz służy do ozdabiania wypieków. Przygotowując babeczki czekoladowe czy ciasta częściej korzystamy z gorzkiej wersji czekolady, dlatego, że ma bardziej intensywny niż jej deserowa odpowiedniczka, kakaowy smak. Ponieważ do masy na ciasto zwykle dodaje się cukier lub miód (albo jedno i drugie), łatwo jest uzyskać słodki smak, dlatego sama czekolada może zawierać więcej goryczy. Inaczej jest w przypadku jeśli serwujemy muffinki z czekoladą posiekaną na drobne kawałki albo używamy jej jako polewy na urodzinowy, rocznicowy czy walentynkowy tort. Podobnie przygotowując wytrawne, podpiekane na patelni ciasteczka owsiane z czekoladą najczęściej jako składnik przepisu znajdziemy słodszą, bardziej miękką i jaśniejszą czekoladę deserową.

Napoje z czekoladą

Klasycznym przykładem wykorzystania czekolady deserowej jest po prostu płynna, domowa gorąca czekolada przygotowana na bazie mleka i czekolady w proszku. Jeśli w naszej kuchni akurat brakuje tej ostatniej, z powodzeniem można ją zastąpić kilkoma kosteczkami czekolady dodanymi wprost do gorącego mleka. Otrzymamy w ten sposób aksamitny i przyjemny w smaku napój, który rozgrzeje nas w długie, zimowe wieczory. Latem natomiast, z chęcią sięgniemy po lekkie, zimne napoje na bazie jogurtów i świeżych owoców, w których deserowa czekolada pełni rolę dodatku, podobnie jak w przypadku kawy mrożonej, latte albo cappuccino.

Owoce w czekoladzie

Z czekoladą komponują się świetnie niemal wszystkie owoce, choć niektóre warto zaserwować poddane wcześniej choćby lekkiej obróbce termicznej. Przykładem niech będą tu jabłka czy gruszki. Surowe, polane czekoladą nie oddają walorów smakowych potrawy, jednak już nieco tylko podpieczone, stanową doskonałe danie. Podobnie banany w czekoladzie lepiej smakują na gorąco (np. grillowane w folii aluminiowej), podczas gdy truskawki, wiśnie czy maliny najlepiej spożywać surowe, w formie czekoladowego fondue.

Polecane przepisy