Czekolada - przepisy

6 kolekcji przepisów

439 przepisów

Jakie są rodzaje czekolady?

Poszczególne rodzaje czekolady różnią się przede wszystkim zawartością miazgi kakaowej. Najwięcej, bo aż 70% zawiera jej gorzka czekolada, ale są też produkty, które mają jej więcej. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje czekolada deserowa, która ma w swoim składzie powyżej 50% miazgi kakaowej, natomiast w czekoladzie mlecznej tego składnika jest mniej niż 50%.


Oprócz zawartości miazgi kakaowej, czekolady różnią się także temperaturą, w której się je wytwarza. Najwyższej temperatury wymaga czekolada gorzka, najniższej biała. Również dodatkowe składniki w poszczególnych rodzajach czekolady są nieco inne, np. czekolada mleczna, jak sama nazwa wskazuje, zawiera mleko.


Miazgi kakaowej ani proszku kakaowego nie ma wcale w swoim składzie biała czekolada. W najlepszych pod względem jakości czekoladach tego typu jest maksymalnie do 33% masła kakaowego. Najnowszym wynalazkiem jest powstała w 2017 roku czekolada różowa, nazywana rubinową.


Właściwości czekolady

Wiele osób boi się, że czekolada nie dość, że jest kaloryczna, to jeszcze potrafi uzależniać – trudno poprzestać na zjedzeniu tylko jednego kawałeczka. Mimo to warto po nią sięgać, ponieważ ma wiele zalet.
Badania wskazują, że w czekoladzie jest aż 600 substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie. To bardzo dobre źródło magnezu, który bardzo dobrze działa na układ nerwowy. Dlatego też jedzenie czekolady znacząco poprawia nastrój. Najzdrowsza jest zdecydowanie czekolada gorzka.


Ile gorzkiej czekolady dziennie powinniśmy zatem zjadać? Zalecenia mówią, że nie należy przekraczać 20 gramów, czyli można śmiało pozwolić sobie nawet na 1/5 tabliczki ciemnej czekolady każdego dnia.


Czekolada w kuchni

Czekolada w kuchni jest niezastąpiona jako składnik wielu deserów, a możliwości jej wykorzystania są niezliczone. Czekoladowy tort, czekoladowy mus, ciasteczka z czekolady, lody czekoladowe, wafle z czekoladą, czekoladowy krem do kanapek, budyń o czekoladowym smaku – to tylko niektóre przykłady.


Czekoladę, zarówno roztopioną, jak i w kawałkach można dodawać do ciast jeszcze przed pieczeniem, robić z niej kremy oraz polewy. Z czekolady robi się pyszne, słodkie pralinki, oblewa się nią lody na patyku, wafelki, batony czy cukierki. Starta na wiórki służy do posypywania deserów lub kawy z mleczną pianką.


Nietypowym i rzadko spotykanym sposobem na wykorzystanie czekolady w kuchni, jest dodanie jej do wytrawnych dań, np. z dziczyzny czy czerwonego mięsa. Nadaje się do tego jedynie ciemna czekolada wysokiej jakości, którą dodaje się w niewielkich ilościach, żeby nadać potrawie wyrafinowany smak. Połączeniem dla prawdziwych koneserów jest gorzka czekolada z chili.


Rozpuszczanie czekolady

W wielu przepisach pojawia się roztopiona czekolada. Jak ją prawidłowo przygotować, aby nie zwarzyła się ani nie przypaliła? Wprawdzie nie jest to bardzo skomplikowany proces, jednak trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać. Wrzucenie kawałków czekolady prosto do rondelka i postawienie go na ogniu, raczej się nie sprawdzi.


Czekoladę najlepiej rozpuszczać w kąpieli wodnej. Jak to zrobić? Po prostu miseczkę w czekoladą trzeba postawić na naczyniu z wrzątkiem, który parując roztopi ją, bez przypalania. Innym sposobem jest rozpuszczenie czekolady w mikrofalówce. Wystarczy wstawić ją dosłownie na minutę, przy średniej mocy. Zbyt długie roztapianie lub zbyt duża moc może sprawić, że czekolada przypali się.


Aby czekolada ładnie się rozpuściła, najlepiej posiekać ją na drobne kawałki. Naczynie, do którego je wkładamy musi być suche. Nawet pojedyncze kropelki wody mogą zaburzyć cały proces. Taka gorąca czekolada powinna być wykorzystana od razu, ponieważ bardzo szybko z powrotem tężeje.


Czym jest temperowanie czekolady?

Wszystkie wyroby z czekoladą, które kupujemy w sklepach, takie jak batony, pralinki, ciastka itp. są robione z temperowanej czekolady. Jest ona gładka, błyszcząca, nie rozpuszcza się w zetknięciu z dłońmi i przyjemnie rozpływa się w ustach.


Temperowanie to zabieg polegający na podgrzaniu czekolady do odpowiedniej temperatury, następnie jej schłodzeniu i ponownym podgrzaniu. Dzięki takim zabiegom masło kakaowe się krystalizuje w odpowiedni sposób, nadając czekoladzie pożądane cechy.


Jeśli przyrządzasz wyroby, które chcesz oblać czekoladą, można ją utemperować samodzielnie w domu, choć nie jest to łatwy proces i wymaga dużej dokładności. Czekoladę można podgrzewać w kuchence mikrofalowej lub w kąpieli wodnej. Jednym ze sposobów na jej schłodzenie tuż po podgrzaniu, jest dodanie odrobiny nieroztopionej wcześniej czekolady.

Polecane przepisy