Przygotowanie sernika na zimno zacznij od zakupów – możesz sięgnąć po zmielony ser, tzw. wiaderkowy, serek kanapkowy, philadelphia, homogenizowany, mascarpone lub zwykły półtłusty lub tłusty twaróg. Efekt w znacznej mierze zależy od tego, jakiego produktu podstawowego użyjesz, ale – w przeciwieństwie do tradycyjnej, pieczonej wersji tego ciasta – sernik na zimno jest praktycznie niezawodny, nie opadnie, nie przypali się, nie wysuszy za mocno. Jeśli zrobisz go z lekkiego serka, będzie bardzo delikatny. Jeśli sięgniesz po tradycyjny twaróg, sernik na zimno będzie ciężki i kremowy. Wybierz zależnie od upodobań.

Sernik na zimno od podstaw

U podstaw sernika na zimno jest oczywiście spód. Najczęściej przygotowuje się go z biszkoptów lub pokruszonych herbatników wymieszanych z masłem - jak tutaj, w przepisie na sernik na herbatnikach. Możesz sięgnąć też po ciasteczka pełnoziarniste lub korzenne, a także krakersy czy biszkopty. Popularnym przepisem jest również sernik na zimno na spodzie z oreo lub z delicji. Możliwości jest mnóstwo, a co jedna to pyszniejsza, jednak niezależnie od tego, jakie ciastka wybierzecie, ważne, aby dokładnie wyłożyć nimi naszą tortownicę, aby masa serowa nie wypływała dołem.

Spód sernika na zimno można też oczywiście upiec – jak w tym przepisie na sernik z malinami. Bazą do naszego ciasta na zimno może być biszkopt, ciasto kruche czy francuskie. W książkach kucharskich i w sieci znajdziemy również przepisy, w których rolę tę pełni czekoladowe brownie. Domowe wypieki zawsze lepiej smakują i nie zawierają sztucznych dodatków, ale przygotowuje się zdecydowanie dłużej i trzeba je ostudzić przed wylaniem na nie masy serowej.

Sernik na zimno – masa serowa!

Do masy na sernik na zimno dodaje się cukier, jajka, masło, czasem kwaśną śmietanę – wszystko zależy od przepisu. Zanim wbijesz jajka, sparz ich skorupki - w końcu sernika na zimno nie poddaje się działaniu wysokiej temperatury, która zabija drobnoustroje – trzeba zachować większą ostrożność. Dodatek masła i śmietany zależy od przepisu – deser uda się i bez nich, ale tłuszcz sprawia, że nie tylko lepiej smakuje, ale i ma bogatą konsystencję.  

Co odpowiada za ścinanie się sernika na zimno? Zazwyczaj oczywiście żelatyna. Najlepiej namoczyć ją wcześniej w zimnej wodzie (do przykrycia), a następnie podgrzać – w garnku, na parze, w kuchence mikrofalowej. Wtedy idealnie się rozpuści – po przestudzeniu można wlać ją do masy serowej. Uwaga! Żelatyna nie może się w żadnym wypadku zagotować – trafi wtedy swoje właściwości żelujące! Są też serniki na zimno bez żelatyny – zawierają dużo tłustych dodatków takich jak masło, śmietana, czekolada, dzięki którym są zwarte, "maziste", rozpływają się w ustach.

Jeśli wolisz „odchudzić” deser, wypróbuj sernik na zimno z serków homogenizowanych lub wersję jogurtową (najlepszy będzie gęsty jogurt grecki). Na schłodzony spód wylej masę sernikową i wmieszaj owoce – truskawki, borówki, maliny albo pokrojone w kawałki brzoskwinie. Sernik z truskawkami to nie jedyna możliwość! Uwielbiany jest też sernik na zimno z brzoskwiniami.

Podczas mieszania składników warto uzbroić się w mikser ręczny albo robot kuchenny, który dokładnie połączy wszystkie produkty na jednolitą masę. Jeżeli korzystacie z twarogu nie zmielonego, przydadzą się elementy rozdrabniające ser. Natomiast jeżeli chcemy dokładnie wydobyć masę na sernik na zimno z miski dobrze uzbroić się w specjalne silikonowe szpatułki. Mamy gwarancję, że nawet gram nie zostanie na ściankach naczynia.

Zobacz także:   przepisy z galaretką

Sernik na zimno - nie tylko galaretka na wierzch

Sernik na zimno z galaretką to absolutna klasyka i chyba nie znamy kogoś, kto by odmówił kawałeczka. Jeśli jednak nie przepadasz lub nie jadasz galaretki z innych względów, możesz obłożyć sernik na zimno owocami, posypać wiórkami czekolady. Jeśli jednak sięgasz po galaretkę, rób to stopniowo. Najpierw wylej masę na spód i schłodź, żeby nieco stężała. W międzyczasie przygotuj galaretkę i ostudź ją – dopiero wtedy wylej na sernik, włóż kawałki owoców i wstaw całość do lodówki. Jeśli zrobisz to za wcześnie masa i galaretka mogą się trochę wymieszać - efekt nie będzie zbyt estetyczny. Tężenie sernika na zimno trwa kilka godzin – najlepiej będzie, jeśli spędzi w lodówce całą noc. Wypróbuj też pyszny sernik oreo. Jeszcze jedno - galaretka może trafić nie tylko na wierzch, ale i do środka! Możesz nią przełożyć sernik - jako jedną z warstw, jak w tym serniku na zimno.

Sernik na zimno alternatywnie

Deser ten można przygotować w wielu wersjach smakowych – do masy można dodawać rozpuszczoną czekoladę, masło orzechowe, pokruszoną chałwę, kawę… Możesz też dodawać dowolne owoce, ale najlepiej smakują te soczyste o intensywnym smaku. Galaretkę najczęściej przygotowuje się w proszku, ale możesz też zrobić ją samodzielnie  z soku owocowego. Na serniku na zimno sprawdzają się też owocowe glazury - na przykład z puree z pieczonych moreli z dodatkiem żelatyny. Dla osób unikających nabiału mamy wegański sernik na zimno z awokado, wegański sernik kakaowy lub sernik kokosowy 

Sernik z tofu to deser znany wśród wegetarian i wegan. Tofurnik powstaje ze zmielonego tofu z dodatkiem agaru i ekstraktu waniliowego. Smak warto skontrastować poprzez dolanie soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Sernik na zimno z tofu podobnie jak tradycyjny sernik można łączyć ze świeżymi owocami np.: truskawkami, malinami albo czerwonymi porzeczkami. Owoce jagodowe można zmiksować razem z tofu lub ułożyć na wierzchu masy.

Truskawkowe serniczki na zimno

Sernik z brzoskwiniami, sernik z galaretką i truskawkami, a może sernik nowojorski? Jakie sernik najczęściej robicie w swoich kuchniach? Oprócz sprawdzonych przepisów od mamy czy babci, przetestujcie czasem coś nowego. Zobaczcie nasze przepisy na serniki i wybierzcie coś dla siebie. 

Wypróbuj nasze przepisy na ciasto bez pieczenia