Szarlotka i jabłecznik w ocenie wielu osób jest tym samym ciastem. Przecież jedno i drugie, to smakołyk zawierający jabłko. Pomimo że różnica między jabłecznikiem a szarlotką jest niewielka, to nawet miłośnikom ciast ciężko jest do końca je odróżnić. Choć dla jednych odróżnienie tych wypieków nie jest najważniejsze, tak dla innych, ta wiedza jest warta zgłębienia dla zaspokojenia własnej ciekawości lub zaskoczenia tym bliskich. Przyjrzyjmy się zatem, czym się różni szarlotka od jabłecznika.

Szarlotka a jabłecznik – różnice

Jabłka, to jeden z lepszych dodatków w ciastach. Wystarczy, wykorzystać je przy wypiekach by ciasto otrzymało nazwę jabłecznika lub szarlotki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wykorzystywanie tych określeń jako synonimów. Dzieje się to z przypadku lub z niewiedzy. Rozróżniamy zatem te dwa smakołyki, które opisane są poniżej:

Szarlotka jest przede wszystkim rodzajem ciasta. Natomiast wypiek, musi być sam w sobie kruchy lub półkruchy. Wypełnienie w przypadku szarlotki nie musi mieć jabłek, ponieważ pasuje do niej każdy inny owoc. Szarlotka z wiśniami, truskawkami lub śliwkami to równie smaczne ciasto. Jabłecznik jak sama nazwa wskazuje, musi posiadać jabłka. Wykorzystanie innych owoców zbliży deser do szarlotki. Mniejsze znaczenie ma forma ciasta – może to być także kruche lub półkruche, lecz także bezowe, biszkoptowe, drożdżowe lub francuskie.

Następna różnica między jabłecznikiem a szarlotką, to sposób podania. Szarlotkę podaje się wyłącznie w zimnej formie. Jabłecznik można serwować na zimno lub na ciepło. Podany na ciepło z lodami lub bitą śmietaną, dostarczy niesamowitych wrażeń smakowych. Wracając do wypełnienia, możemy zauważyć kolejną różnicę. Jabłka wykorzystane w szarlotce, są duszone i ułożone na warstwie ciasta. Wypełniając jabłecznik, stawia się zazwyczaj na jabłka surowe.

Co to jest jabłecznik?

Szarlotka czy jabłecznik? To pytanie o mocno subiektywnej odpowiedzi, ponieważ każdy lubi co innego. Jabłecznik, to ciasto o długoletniej historii wypiekane w domu przez babcię lub mamę. „Szalejąc” w kuchni w celu upieczenia smakołyku, nie trzeba trzymać się sztywnych ram. Popularny placek cechuje się dużą wilgotnością, za którą „winić” można surowe jabłka puszczające swój sok w związku z tarciem ich na tarce, lecz także pod wpływem temperatury. Decydując się na przygotowanie ciasta, możesz postawić na dowolność sugerując się składnikami, które zalegają w domu, albo gustami smakowymi. Szczególnie polecamy jabłecznik z budyniem, z kruszoną, bezą czy bitą śmietaną.  Upieczona podstawa może być krucha lub półkrucha, lecz także puszysta biszkoptowa. Szybka krucha tarta, tanie ciasto francuskie lub drożdżowe z jabłkami, to równie dobry pomysł!

Co to jest szarlotka?

Szarlotka czy jabłecznik do dzisiaj w codziennym życiu używane są jako synonimy. Jednak jest to nad wyraz mylne wykorzystanie tego słowa. Historia mówi, że pierwszym twórcą szarlotki był francuski kucharz Antoune Careme, gotujący w XIX wieku m.in. dla cara Aleksandra. Nazwa szarlotki miała wziąć się od imienia carycy Charlotty.

Szarlotka, to ciasto pieczone na dwóch rodzajach ciast: kruchym lub półkruchym powstałym w ramach połączenia mąki krupczatki z masłem, zimną wodą i cukrem pudrem. To ważne by szarlotka była wykonana, z jednego z tych dwóch rodzajów ciast, ponieważ inne ciasto może być postrzegane jako jabłecznik. Decydującym elementem, jest schłodzenie zawiniętego w folię ciasta w lodówce. Dodatkowo, z ciasta kruchego możemy stworzyć nie tylko spód do szarlotki, ale i jej chrupiący wierzch. Szarlotka z kruszonką lub z kruchą kratką będzie jeszcze piękniejsza i pyszniejsza. Innym pomysłem na zwieńczenie pysznego spodu z nadzieniem jest lekka beza. Choć może wydawać się trudna, szarlotka z bezą z pewnością uda się każdemu!

Szarlotka w przeciwieństwie do jabłecznika, nie musi posiadać jabłek. Zastąpić je można truskawkami, wiśniami, śliwkami, a nawet morelami lub gruszkami. Nie musi zawierać też jajek, gdyż okazuje się, że wegańska szarlotka bez jajek smakuje równie pysznie i wygląda jak z kuchni babci! Zaletą wypieku jest łatwość jego wykonania, ponieważ od podstaw do finalnego efektu przygotuje je nawet dziecko. Dlatego ogranicza Cię pomysł i konsystencja nadzienia. Oczywiście szarlotkę zjada się na zimno np. z cukrem pudrem dodającym słodkości.

Inne ciasta z jabłkami

Jeśli wiemy, czym się różni szarlotka od jabłecznika, możemy zerknąć na inne propozycje ciast z jabłkami. Chociaż to właśnie te dwa wypieki wiodą prym wśród popularnych owocowych placków jabłkowych, warto rozszerzyć swoje horyzonty o inne owoce. Szybkim pomysłem na jabłkowy deser mogą być również jabłka pod kruszonką lub jabłka w cieście francuskim. Takie błyskawiczne przepisy będą idealnym wyjściem na podwieczorek lub drugie śniadanie na gorąco.

Poprzez popularność szarlotki czy jabłecznika, ciężko znaleźć przepis na coś innego, to warto zwrócić uwagę choćby na makowiec z jabłkami. Lekkie i szybkie ciasto nie musi być tanie, ale z pewnością będzie świetnym dodatkiem do kawy o każdej porze roku. Do wykonania takiego ciasta potrzebujesz raptem godziny, z czego 30 min musi odleżeć umoczony w mleku mak, a następne 25 min trzeba poświęcić na wypiekanie.

Inną kuszącą propozycją, jest biszkopt z jabłkami lub ciasto ucierane z jabłkami. To jedne z najszybszych, najprostszych w wykonaniu, a do tego stosunkowo tanich wypieków.

Jak jesteśmy już przy lekkości, to warto zwrócić uwagę na ciasto jabłkowe z cynamonem. Nie od dzisiaj wiemy, że cynamon i jabłko, to smaczne połączenie, które zawsze się sprawdza. Ktoś, kto uwielbia lekkie, ale smaczne ciasta powinien odnaleźć w nim to, czego szuka. 

Uwagę, zwłaszcza wizualną, zawraca włoskie ciasto z jabłkami, które zaklasyfikować można do wypieków biszkoptowych. Świetnie pasuje do niego bita śmietana. Szczególnie z powodu umieszczenia jabłek na wierzchu, które gorące po wyjęciu wprost z piekarnika będą tworzyć przyjemny smak. A czar wspomnień, szczególnie z dzieciństwa, może przywrócić rolada jabłkowa posypana cukrem pudrem. To kolejna propozycja biszkoptowych ciast, jednak dzięki swojej zawijanej strukturze i dużej ilości jabłek, będzie to jedna z delikatniejszych przepraw z ciastami. 

Inny pyszny pomysł na jabłkowy deser to sernik z jabłkami. Połączenie puszystej masy serowej ze słodkim jabłkowym akcentem to prawdziwy strzał w dziesiątkę!