W teorii wielu tym produktem gardzi, a w praktyce - bardzo często ląduje on w naszych koszykach. Mowa oczywiście o parówkach, czyli wędlinie składającej się z drobno mielonego, gotowanego mięsa w kształcie kiełbaski.

Są smaczne, a przede wszystkim bardzo szybkie w przygotowaniu. Wystarczy na chwilę włożyć je do wrzątku i śniadanie na ciepło gotowe. Parówki można też zjeść na zimno w ramach przekąski. Przez lata narosło jednak wokół nich wiele mitów i przez jakiś czas uważano, że parówki to najgorsze, co można zjeść. Jak jest teraz? 

Dietetyk sprawdził parówki z dyskontów

Dziś producenci wędlin zwracają szczególną uwagę na skład swoich produktów. To zasługa nas, konsumentów, ponieważ mamy większą świadomość na temat tego, co kupujemy, i oczekujemy po prostu od wytwórców wysokiej jakości. Obecnie można więc kupić parówki, które mają dobry skład - tylko gdzie je znaleźć? Dietetyk dr Michał Wrzosek postanowił sprawdzić ofertę popularnych dyskontów, czyli Biedronki i Lidla, i wskazał, które parówki są jego zdaniem najlepsze. 

W Lidlu pierwsze miejsce dietetyk przyznał parówkom marki Pikok, która to jest marką własną tej sieci. Chodzi dokładniej o parówki z indyka „Piratki”. Na drugim miejscu znalazły się parówki z szynki Pikok Pure, a na ostatnim również marka Pikok i parówki Premium.

Z kolei w Biedronce najlepsze w ofercie są zdaniem dr Wrzoska parówki „Sokoliki”, produkowane przez firmę Sokołów. Drugie miejsce przypadło parówkom Tarczyński Naturalnie, a trzecie „Głodniakom” Krainy Wędlin, która jest marką własną Biedronki. 

Jak rozpoznać dobre parówki?

A jak wybrać dobre parówki, jeżeli te wymienione przez eksperta nie są dostępne w odwiedzanym przez nas sklepie? Trzeba zwrócić uwagę na ich skład. Powinno dominować w nim mięso i jego zawartość musi wynosić minimum 80%, a najlepiej jeszcze więcej. Nie może to być mięso oddzielone mechanicznie. Unikajmy parówek, w których składzie znajdują się takie dodatki, jak:

  • glutaminian sodu
  • stabilizatory
  • azotyny
  • fosforany
  • wzmacniacze smaku
  • zagęstniki
  • maltodekstryny
  • regulatory kwasowości
  • przeciwutleniacze

Dobrą wskazówką jest cena. Parówki wysokiej jakości raczej nigdy nie będą tanie. Jeżeli więc cena jest podejrzanie niska, warto uważnie przeczytać skład podany na opakowaniu przed zakupem.