Odpowiednio dobrany poncz do tortu nadaje charakter wypiekowi i w dużej mierze decyduje o jego teksturze. Smak musi współgrać ze smakiem kremu, stanowiąc jego uzupełnienie. Ważne jest żeby całość pozostawała w idealnej harmonii. Mając to na uwadze, należy skupić się nie tylko na aromacie ponczu, ale i na proporcjach nasączania. O ile doświadczony cukiernik podpowie, jak uratować zwarzony krem lub jak zagęścić krem na ciasto, to nawet najlepszy mistrz cukiernictwa przyzna, że przesączony (czyli przelany) biszkopt jest praktycznie niemożliwy do odratowania. 

Jak nasączyć biszkopt do tortu?

Zanim przystąpimy do pracy, warto dokładnie przejrzeć szuflady i szafki z wyposażeniem kuchennym. Wbrew pozorom, można sprawnie nasączyć biszkopt bez specjalistycznego sprzętu cukierniczego. Poncz sprawnie rozprowadzisz silikonowym pędzelkiem. Jeszcze lepiej sprawdzi się spryskiwacz, który równomiernie pokryje płynem całą powierzchnię biszkoptu. W ostateczności, możesz sięgnąć po zwykłą kuchenną łyżeczkę. 

Wiemy już, czym nasączyć biszkopt. Teraz odpowiedzmy na kluczowe pytanie - jak to zrobić? Należy przyjąć, że na pojedynczy blat o grubości 2,5 cm i średnicy 20 cm, trzeba będzie przygotować 30 ml ponczu. To bezpieczna ilość, która nie wyrządzi ciastu szkody.

Ważne - jeżeli przygotowujesz piętrowy tort, zrezygnuj z nasączania dolnego blatu, który dźwiga cały ciężar wypieku i opiera się o podstawkę, oraz warstwy wierzchniej, która będzie dekorowana. W tym przypadku, należy nasączyć wyłącznie blaty wewnętrzne. 

Czy każdorazowo należy odmierzać ilość pączu, którym nasączymy biszkopt? Cóż, komfort korzystania z metody "na wyczucie" jest zarezerwowany wyłącznie dla doświadczonych cukierników. Jeżeli postąpi tak osoba, która zdobywa dopiero pierwsze szlify w dziedzinie przygotowywania domowych wypieków, najprawdopodobniej przesączy ciasto. Wówczas, biszkopt wchłonie zbyt dużo kremu, spęcznieje i stanie się niestabilny. Mając to na uwadze, należy dojść do jedynego słusznego wniosku - w tym przypadku, mniej znaczy lepiej. 

Czy można zrezygnować z nasączania biszkoptu? Tak, ale wyłącznie w sytuacji, w której mówimy o biszkopcie tłuszczowym, czyli z dodatkiem masła lub oleju. Takie ciasto jest wystarczająco wilgotne. Jeżeli mowa o biszkopcie tradycyjnym, nasączenie jest konieczne. W przeciwnym wypadku, ciasto będzie suche i zapychające.

Czego użyć do nasączenia biszkoptu? W tym temacie, mamy szeroki wachlarz możliwości do wyboru. Warto jednak pamiętać, że wybrany poncz powinien współgrać ze smakiem kremu, jak i samego ciasta. Do najbardziej tradycyjnego jasnego biszkoptu świetnie pasuje poncz z wody, cukru i soku z cytryny. To bezpieczne rozwiązanie, które cieszy się opinią uniwersalnego. Pasuje właściwie do każdego tortu i z całą pewnością nie zepsuje smaku wypieku i nie wpłynie na kolor ciasta. Proporcje wody i cukru można ustalać dowolnie, zależnie od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przeważająca cytryna skutecznie przełamie słodycz, z kolei przewaga cukru nada wypiekowi przyjemnie słodki posmak. Nie musimy jednak polegać na uniwersalnych opcjach. Walory ponczu można łatwo dopasować do smaku tortu, uzyskując w ten sposób zachwycający efekt. 

Jak nasączyć biszkopt czekoladowy?

Biszkopt czekoladowy dobrze czuje się w towarzystwie alkoholu. Poncz przygotowany na bazie wysokogatunkowego trunku wprowadzi do wypieku wyjątkowe nuty smakowe i doda całości nieco "pazura".

Jakie trunki będą odpowiednie? W tym temacie panuje spora dowolność. Czyta wódka jest najbardziej uniwersalnym wyborem, pasującym do każdego kremu. Wyśmienicie sprawdzi się także whisky lub brandy, jeżeli natomiast zależy nam na wytrawnym posmaku z nutką owocową, warto sięgnąć po koniak, szampana lub jedną z kolorowych wódek. W przypadku tortu czekoladowego świetnie sprawdzą się też domowe nalewki, szczególnie wiśniówka. Pamiętaj, bez względu na to, jaki wybierzesz, alkohol należy rozcieńczyć. W przeciwnym wypadku, smak tortu będzie zbyt ostry.

Opcja bezalkoholowa? Kawa to sprawdzony i bezpieczny wybór. Do nasączenia ciasta nada się zwykła kawa rozpuszczalna (z mlekiem lub bez). Jeżeli jednak zależy nam na bardziej wyrazistym smaku, warto sięgnąć po espresso. Cappuccino to z kolei dobry wybór dla miłośników typowo deserowych smaków.

Jako poncz do intensywnie czekoladowego biszkoptu, dobrze sprawdzi się też syrop porzeczkowy lub wiśniowy rozrobiony z wodą. Można użyć też słodką zalewę z gruszek w syropie

Jak nasączyć biszkopt z bitą śmietaną?

Czym nasączyć biszkopt z bitą śmietaną? Najpopularniejszym wyborem jest w tym przypadku wspomniany wcześniej poncz z wody, cukru i soku z cytryny. Subtelnie przełamuje śmietankową słodycz i sprawia, że ciasto jest przyjemnie wilgotne.

Doskonale sprawdzi się również herbata, czarna lub owocowa. Należy tylko pamiętać, że po nasączeniu, ciasto stanie się ciemniejsze.

Ciekawą opcją jest także woda różna. Charakteryzuje się subtelnym, ale dość nietypowym smakiem. Jeśli natomiast wolimy opcję z alkoholową nutą, wybierzmy nalewkę z dzikiej róży.

Jak nasączyć biszkopt dla dzieci?

W przypadku wypieku dla najmłodszych, warto postawić na owocowe smaki. Jeżeli tort ma być słodki, dobrze sprawdzą się wyraziste soki, np. z malinaronii, truskawek lub czarnego bzu. Odpowiednim wyborem będzie też domowy kompot lub herbata owocowa. 

Mleczko kokosowe uzupełni słodsze wypieki. To odpowiedni wybór dla tortów kokosowych, z wanilią, białą czekoladą lub w stylu Rafaello.

Mleko krowie lub napoje roślinne sprawdzą się w przypadku każdego tortu. To najbezpieczniejszy wybór, podobnie jak woda z cytryną i cukrem, jednak w przypadku tortów dla dzieci, ten ostatni składnik warto zastąpić miodem.