Kruche ciasto

Ocena:

4.03 (291)

  • 1 godz. 35 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Kruche ciasto to podstawa wielu wypieków. Warto znać klasyczny przepis, bo przyda się do wielu deserów. Jest odpowiednie jako baza do szarlotki i sernika krakowskiego. Jego ogromną zaletą jest to, że można je mrozić, co pozwala przygotować się z wyprzedzeniem na bardziej uroczyste okazje, kiedy jest dużo pieczenia.  W wersji wytrawnej będzie też odpowiednią propozycją potraw na słono. Poniżej zdradzamy niezawodny przepis na kruche ciasto.

Składniki:

  • mąka pszenna  320 g

  • masło  200 g

  • cukier puder  100 g

  • żółtko  2 szt.

Kruche ciasto - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Kruche ciasto – przepis: mąkę wsypujemy do miski lub na stolnicę, usypujemy stożek. Dodajemy zimne masło - kroimy je w kostkę, żeby ułatwić zagniatanie. Wbijamy też żółtka, białka nie będą nam potrzebne (można zrobić z nich bezę).  Zagniatamy szybko ręcznie lub mikserem ze specjalnymi końcówkami.

  • Krok 2:

    Chłodzenie: wyrobione ciasto formujemy w kulę, owijamy ją folią spożywczą i wsadzamy do lodówki na 60 minut.

  • Krok 3:

    Przygotowanie do pieczenia: piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Ciasto wałkujemy lub po prostu odrywamy kawałki i wyklejamy blaszkę. Nakłuwamy je widelcem.

  • Krok 4:

    Pieczenie: kruche ciasto wkładamy do piekarnika na 10-15 minut, jeśli będziemy wykładać na nie inne składniki i razem podpiekać. W przeciwnym wypadku wyjmujemy je dopiero po 20-25 minutach.

Porady

  • Do kruchego ciasta możemy dodać kakao lub pokruszoną czekoladę - otrzymamy inny kolor i smak, co możemy wykorzystać przy wypiekaniu ciasteczek. 
  • Do składników na ciasto można dosypać też cynamon, przyprawę piernikową, cukier waniliowy.
  • Ciasto kruche nadaje się również do wytrawnych wypieków, jeśli pominiemy w składnikach cukier, zastępując go solą i ewentualnie odrobiną soli. Sprawdzą się też inne przyprawy.
  • Ciasto można schłodzić również w zamrażalniku przez 15 minut.
  • Jeśli chcemy mieć pewność, że w czasie podpiekania spodu blat się nie wybrzuszy w odpowiedni sposób, to warto go obciążyć. Wystarczy rozłożyć na nim papier do pieczenia i wysypać na niego specjalne szklane kulki lub po prostu suchą fasolę.
  • W jakiej temperaturze piec kruche ciasto? Powinno być pieczone w 200°C w trybie góra-dół lub z termoobiegiem w 190°C.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kruche ciasto – na to trzeba zwrócić uwagę

Kruche ciasto w tradycyjny sposób powstaje z połączenia mąki pszennej, masła i jajek. Czasem spotyka się przepisy z dodatkiem śmietany, zimnej wody i środka spulchniającego, np.: sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia.

  • Jeżeli kruche ciasto jest przygotowywane na podwieczorek, to polecany jest dodatek cukru. Może być zarówno biały, jak i puder, ale ten drugi zdecydowanie łatwiej się zagniata, nie zawiera grudek, a słodycz rozchodzi się równomiernie. Do podkreślenia słodkiego smaku warto dodać szczyptę soli.
  • Wszystkie składniki na kruche ciasto powinny być zimne. Najlepiej kruche ciasto przygotowywać na zimnej desce lub na ochłodzonym blacie. Chcąc przyspieszyć wykonanie kruchego ciasta, można zrobić je w robocie kuchennym. Wtedy zimne składniki na kruche ciasto zostaną natychmiastowo połączone.

Jeżeli kruche ciasto przygotowywane jest na wytrawną tartę to do ciasta można dodać przyprawy:

  • kumin (kmin rzymski),
  • czarnuszkę,
  • majeranek,
  • kurkumę.

Jak zrobić kruche ciasto na szarlotkę?

Kruche ciasto na szarlotkę warto wzbogacić o słodkie przyprawy np.: cynamon, imbir lub kardamon. Ciekawostką jest, że kruche ciasto można w składzie dowolnie urozmaicać. Świetnie smakuje szarlotka, w której zamienimy część mąki pszennej na zmielone orzechy włoskie. Warto również eksperymentować z rodzajami mąki. Szarlotka na mące pełnoziarnistej będzie bardziej sycąca i dostarczy potrzebnego błonnika. Kruche ciasto również przygotowywane jest z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Wtedy ciasto jest bardziej chrupiące. Warto wiedzieć, że kruche ciasto w wersji wegańskiej można zrobić, używając oleju kokosowego i śmietany kokosowej. Chcąc zrobić szarlotkę z bezą, można białka zastąpić płynem z gotowania ciecierzycy (tzw. aquafaba).

Polecamy też przepis na kruche ciasto bezglutenowe.

Ile piec kruche ciasto?

Kruche ciasto piecze się od 15 do 30 minut. To ogólna zasada, a wszystko zależy od tego, czy tylko podpiekamy spód, czy zapiekamy go z innymi składnikami. Istotne jest też to, co ma być z niego zrobione. Drobne ciastka cienko rozwałkowane będą wymagały jedynie kilku minut w piekarniku. Natomiast szarlotka z kruszonką i bezą może być pieczona blisko godzinę. Wytrawne tarty potrzebują ok. 20-25 minut.
Warto wiedzieć, że kruche ciasto na szarlotkę i tarty piecze się dwuetapowo. Najpierw podpieka się spód ciasta, nakłuwając go widelcem, wykładając papierem do pieczenia i obciążając fasolą, grochem lub specjalnymi ceramicznymi kulkami. Pierwszy etap pieczenia to około 10-15 minut. Następnie wykłada się farsz. W zależności od tego czy jest na słodko, czy na wytrawnie na wierzchu układa się kruszonkę lub ser do zapieczenia.

Jaka mąka do ciasta kruchego?

Kruche ciasto najczęściej przygotowywane jest na bazie mąki pszennej. W szczególności do kruchego ciasta polecana jest mąka krupczatka, posiada zwiększony przemiał niż mąka tortowa. Przygotujecie z niej nie tylko kruche ciasto. Warto ją wymieszać z mąką pszenną typ 550 w proporcji 1:1. Mąka do ciasta kruchego powinna mieć konsystencję drobnego piasku lub kaszy manny. Ułatwi to połączenie składników, a struktura ciasta będzie bardziej delikatna.

Jak uratować twarde ciasto kruche?

Kruche ciasto może wyjść twarde, jeśli użyjemy cały jajek. Stąd często w przepisach proponuje się użycie samych żółtek lub jednego jajka całego wraz z żółtkami. Gdy kruche ciasto jest zbyt sztywne i nie daje się rozwałkować, warto zagnieść je jeszcze raz, dodając zimnej (wręcz lodowatej) wody lub mleka. Tego ciasta nie trzeba ponownie schładzać. Po ponownym zagnieceniu można zacząć rozwałkowywać. Jeżeli ciasto po upieczeniu jest zbyt twarde, można je uratować przez napełnienie kremem i wstawienie do lodówki, żeby w tym czasie zmiękło.

Ze zbyt twardych kruchych ciastek można zrobić spód do innych ciast. Wystarczy zmielić je w blenderze z dodatkiem roztopionego masła. Taka masa ponownie nabierze konsystencji mokrego piasku. Następnie można je wyłożyć do tortownicy i schłodzić.

Ile kalorii ma sernik na kruchym cieście?

Kruche ciasto należy do dość kalorycznych przyjemności. Na przykład sernik na kruchym cieście to około 300 kalorii w 100 gramach. Szarlotka natomiast to aż 363 kcal w 100 gramach. Można odrobinę zmniejszyć kaloryczność ciasta, zmniejszając ilość cukru lub zastępując go ksylitolem lub erytrytolem. Zamienić można również mąkę pszennej na pełnoziarnistą lub sproszkowane orzechy.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne