Mus jabłkowy

Ocena:

4.34 (166)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Mus jabłkowy i inne przetwory z jabłek to obowiązkowy punkt w spiżarni. Owocowe smakołyki można wykorzystać do śniadań, deserów, ale też dań wytrawnych. Mus z jabłek zasmakuje również najmłodszym. Tę zdrową przekąskę możemy podać dzieciom w każdym wieku, nawet niemowlakom. Przygotowując przecier z jabłek musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak go przyrządzić, żeby przetrwał w słoikach cały roku? Zobaczcie jak zrobić domowy mus jabłkowy do słoików i zapełnijcie tym smakołykiem Wasze domowe spiżarnie. 

Składniki:

  • jabłka  2.5 kg

  • cukier  1.5 szklanki

Mus jabłkowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1: Jabłka umyj, obierz i pozbaw gniazd nasiennych za pomocą specjalnego nożyka. Tak przygotowane wrzuć do garnka ( możesz pokroić na kawałki, ale ja tego nie robiłam bo jabłka i tak się rozpadną ). Smaż na ogniu do momentu rozpadnięcia się owoców ( u mnie to trwało jakieś 10 minut ). Dodaj cukier i smaż jeszcze około 5 minut aż cukier się rozpuści. Odstaw na 10-15 minut. iStock-1191094693
  • Krok 2: Gotowy mus przełóż do wyparzonych słoiczków ( u mnie o pojemności 300 ml ). Zakręć zakrętkami, i wstaw do garnka z wodą i pasteryzuj 8-10 minut. Po wyjęciu słoiki możesz odwrócić do góry dnem ale ja tak nie robię. Z tej porcji wyszło mi 9 słoików. iStock-1173581226

Porady

Mus jabłkowy - przepis

Jak zrobić mus z jabłek? Przepis na mus jabłkowy jest bardzo prosty. Aby zrobić pyszny domowy mus z jabłek, potrzebujecie tylko dwóch składników, a do tego dużego garnka, drewnianej łyżki i trochę cierpliwości. Owoce wystarczy obrać, pokroić na mniejsze kawałki i wrzucić do garnka razem z cukrem. Teraz wystarczy już tylko gotowanie na wolnym ogniu i cierpliwe mieszanie, najlepiej drewnianą łyżką. Gotowy mus przelewamy do słoików i pasteryzujemy. Podstawowy przepis na mus jabłkowy można modyfikować, dodając do jabłek również inne owoce. Polecamy wypróbować różne kombinacje, na przykład mus z jabłek i śliwek, mus z jabłek gruszek, a także z dodatkiem brzoskwiń, moreli lub rabarbaru. Świetnym przepisem jest również mus dyniowo-jabłkowy.

Mus jabłkowy - ile cukru?

Przygotowując mus jabłkowy na zimę, musimy pamiętać, że aby go dobrze zakonserwować, należy dodać cukier. Oczywiście ilość słodzidła to już indywidualna kwestia, jednak składnik ten jest obowiązkowy, aby mieć pewność, że słoiki z musem wytrzymają do zimy. Ogólnie przyjętą proporcją jest stosunek 2:1 owoców do cukru, czyli na 2 kg jabłek dodajemy 1 kg cukru. 

Mus jabłkowy - jak pasteryzować?

Jak wszystkie przetwory z jabłek, mus również musi być dobrze zakonserwowany, aby przetrwać w spiżarni cały rok. Jak pasteryzować mus jabłkowy? Do wyboru mamy dwie metody- na mokro, czyli w garnku lub na sucho- w piekarniku.

Pasteryzacja w garnku

Jak pasteryzować mus jabłkowy w garnku? Słoiki wypełnione jeszcze gorącym musem i szczelnie zakręcone wstawiamy do wysokiego garnka, wyłożonego na dnie ściereczką. Ustawiając słoiki w garnku, należy pamiętać, aby zachować między nimi odstępy, tak aby ścianki się nie dotykały. Następnie garnek wypełniamy wodą do około 3/4 wysokości słoików. Wszystko gotujemy około 5 minut na wolnym ogniu aż do momentu wrzenia i gotowe!

Pasteryzacja w piekarniku

Jeśli decydujemy się na pasteryzację w piekarniku, musimy ustawić słoiki na blaszce wyłożonej ściereczką lub papierem do pieczenia. Podobnie jak w przypadku pasteryzacji na mokro, ważna, aby słoiki nie dotykały się, a były ustawione w lekkich odstępach. Pamiętajmy też, aby słoiki nie dotykały ścianek gorącego piekarnika. Słoiki wstawiamy do rozgrzanego lub zimnego piekarnika, w zależności od tego, czy ich zawartość zdążyła już ostygnąć, czy jeszcze nie. Jeśli pasteryzujemy słoiki od razu po ich napełnieniu i mus jabłkowy jest jeszcze gorący, wstawiamy je do rozgrzanego piekarnika (do około 130 stopni), natomiast jeśli mus zdążył ostygnąć- należy wstawiać słoiki do zimnego piekarnika. Czas pasteryzacji to 30 minut- licząc od rozgrzania piekarnika (w przypadku pasteryzacji zimnych słoików, należy doliczyć do tego czas rozgrzewania się piekarnika do 130 stopni). Słoiki po pasteryzacji zostawiamy jeszcze chwilę w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, a następnie wyjmujemy, ustawiamy do góry dnem i zostawiamy tak aż do całkowitego wystygnięcia. 

Mus jabłkowy na szybko

Jeśli marzy Wam się domowy mus jabłkowy, ale nie macie czasu stać przy garnku, mieszając przecier, jest szybsze rozwiązanie. Możecie przygotować szybki mus z jabłek, który zjecie na bieżąco. Taki przepis na mus jabłkowy nie wymaga pasteryzacji i można przygotować go dosłownie w kilkanaście minut. Jak zrobić przecier jabłkowy w mgnieniu oka? Wystarczy krótko przesmażyć jabłka, a następnie zblendować je na gładko. Taki mus jabłkowy na szybko nie będzie wymagał konserwacji, więc można przygotować go bez dodatku cukru. Jeśli używacie słodkiego gatunku jabłek, możecie całkowicie pominąć krok dosładzania i zrobić dietetyczny mus bez cukru w wersji fit.

Przecier jabłkowy do szarlotki

Mus jabłkowy do słoików to świetna baza do wszelkiego rodzaju wypieków. Taki domowy przecier jabłkowy idealnie sprawdzi się jako nadzienie do ciasteczek, rogalików, bułeczek drożdżowych, kruchych tart czy biszkoptów. Najpopularniejszym przepisem, do którego wykorzystuje się mus z jabłek, jest jednak szarlotka. Mając domowy mus jabłkowy, szarlotkę możemy przygotowywać przez cały rok, nie tylko w sezonie na jabłka. Przecier jabłkowy do szarlotki możemy doprawić cynamonem i kardamonem, a także odrobiną cukru wanilinowego lub laską wanilii. Dodając mus jabłkowy do szarlotki, warto doprawić go garścią rodzynek lub orzechów włoskich. Taki mały dodatek podkręci smak szarlotki i nada jej wyjątkowego smaku i aromatu. Z dodatkiem musu z jabłek przygotujemy masę pysznych wariacji na temat szarlotki, zarówno tradycyjną szarlotkę z pianką, jak i jabłecznik ucieranyszarlotkę alpejską czy jabłecznik na zimno

Jak zrobić mus z jabłek dla niemowląt?

Przeciery owocowe to jedne z pierwszych pokarmów, jakie wprowadzamy do diety malucha. Taki domowy mus jabłkowy będzie więc zdrowym i smacznym posiłkiem dla niemowlaka. Jak zrobić mus jabłkowy dla dziecka? Przygotowując mus z jabłek dla niemowląt, musimy pamiętać o zredukowaniu ilości cukru do minimum. W trosce o zdrowie dziecka najlepiej przygotować szybki mus z jabłek bez cukru, który podamy dziecku na bieżąco. Dla niemowlaka możemy zrobić też szybki mus z jabłek bez gotowania, czyli po prostu przetrzeć świeże owoce na tarce o drobnych oczkach. Do takiego musu ze świeżych jabłek możemy dodać też banana czy truskawki. 

Mus z jabłek - do czego?

Taki domowy mus jabłkowy do słoików, możemy wykorzystać na wiele sposobów. Przecier z jabłek przyda się nie tylko do ciast i deserów, ale także do sosów, mięs, czy po prostu na śniadaniowe kanapki. Co można pysznego można wyczarować z musu jabłkowego? Świetnym pomysłem na jego wykorzystanie będzie zapiekany ryż z jabłkami albo domowe pączki z jabłkami czy bułeczki drożdżowe. Wykorzystując przecier z jabłek możemy zrobić również domową granolę, naleśniki czy pierogi na słodko

Udostępnij: Udostępnij

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne