Typowy placek wiśniowy kojarzący się z amerykańskimi gospodyniami z lat 60. XX wieku wykonany był na kruchym cieście. Następnie świeże wiśnie gotowano w małej ilości wody z dodatkiem łyżki mąki ziemniaczanej i tak powstałe nadzienie rozkładano na podpieczonym kruchym cieście. Następnie ze skrawków ciasta zaplatano charakterystyczną kratkę na wierzchu. Smak farszu na kruche ciasto z wiśniami często doprawiano kilkoma kroplami soku z cytryny. Dzisiaj przyjrzymy się, w czym tkwi fenomen cherry pie – ciasta wiśniowego związanego z serialem „Twin Peaks”.

Zobacz także:   Słodycz toksycznej miłości. Serial You od Netflixa zaskakuje widzów

Cherry pie z Twin Peaks

Po raz pierwszy o słynnym placku wiśniowym dowiadujemy się w drugim odcinku serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Agent Cooper, gdy tylko przekroczył próg „Double R diner”, zachwycił się smakiem kruchego ciasta z wiśniami i kawą „czarną jak bezksiężycowa noc”. Widzowie oglądali kolejne odcinki produkcji jak zahipnotyzowani. A także byli zdezorientowani, tym co widzą. Historia przedstawiona w serialu wydawała się pozornie prosta. Oto w mieście zostaje zamordowana licealistka – Laura Palmer. Aby rozwiązać zagadkowe przestępstwo, do Twin Peaks zostaje wezwany agent specjalny FBI Dale Cooper. Od razu widzimy, że nie będzie to zwykła opowieść kryminalna. W każdym odcinku zostają odkryte tajemnice, intrygi i skomplikowane relacje mieszkańców. Serial powstając w latach 90. XX wieku, odwoływał się do nostalgii za latami 60. Scenarzysta Mark Frost i reżyser David Lynch doprawili historię niezwykle ekscentrycznymi postaciami oraz absurdalnym poczuciem humoru. I tak jak sowy nie były tym, czym się wydawały, tak też było z mieszkańcami Twin Peaks.

Twórcy bawili się stereotypowym przedstawieniem policjantów w filmach i serialach. Dowodem na to jest ironiczne pokazanie upodobania do pączków (org. donuts) i czarnej kawy. Jeżeli chcieli pączków, to mieli zastawiony nimi cały stół. Nawet gdy szli w teren, szukając wskazówek doprowadzających do rozwiązania sprawy, to towarzyszył im stół obfity po brzegi. Z jednej strony świadczyło to o gościnności mieszkańców, z drugiej potwierdzało ich dziwactwa. Do tego zestawu kulinarnego dołączył kruchy placek z wiśniami. Prosty i tani deser przydrożnych amerykańskich jadłodajni.

Jednak wiśnie nie zostały wybrane przypadkowe. Twórcy dostrzegali w niej wartość symboliczną. Dla nich ciasto wiśniowe miało wymiar zmysłowy. W wywiadach Mark Frost dodawał, że ciasto wiśniowe może kojarzyć się z Laurą Palmer. Pozornie niewinną („słodką”) nastolatką, która skrywała mroczne („kwaśne”) wnętrze.

Cherry pie – przepis na szybkie ciasto z wiśniami

Oryginalne ciasto z wiśniami wzorowane na Twin Peaks różni się od typowego kruchego ciasta, jakie znamy. Książki kucharskie inspirowane produkcją najczęściej sugerują miękkie ciasto z dodatkiem mleka i octu jabłkowego. Pozornie składników, które do siebie nie pasują. Przepis na kruche ciasto z wiśniami potrzebuje 120 ml zimnego pełnotłustego mleka, 1 łyżeczkę octu jabłkowego, 340 g mąki pszennej, 2 łyżki cukru, 1 łyżeczkę koszernej soli, 227 g masła,1 jajko i 60 ml mleka. Na wiśniowe nadzienie należy przygotować ponad kilogram kwaśnych wiśni bez pestek (świeżych lub mrożonych), 200 g cukru, 36 g skrobi kukurydzianej (lub mąki ziemniaczanej), pół łyżeczki soli morskiej, opcjonalnie 3 łyżki nalewki wiśniowej.

Ciasto wiśniowe — wierzch:

W dzbanku z miarką należy wymieszać mleko i ocet jabłkowy. Następnie w dużej misce trzeba wymieszać mąkę pszenną, cukier i sól widelcem, aż dokładnie się połączą. Za pomocą foremki do ciasta trzeba pokroić w kostkę masło, aż będzie wielkości małego groszku. Za pomocą widelca lub dużej łyżki powoli dodawaj płyn w pięciu podejściach. Ważne, aby zatrzymywać się po każdym nalaniu i sukcesywnie łączyć ciasto. Następnie ciasto należy ugnieść lekko w misce, aż utworzy zwartą całość. Następnie podziel ciasto na dwie równe części i przykryj szczelnie folią. Ciasto należy przechowywać w lodówce przez co najmniej godzinę. Warto wiedzieć, że ciasto można przechowywać w lodówce do tygodnia lub zamrozić do maksymalnie dwóch miesięcy.

Przepis na ciasto wiśniowe — nadzienie:

Na początek trzeba wymieszać wiśnie, cukier, skrobię kukurydzianą i sól w rondlu średniej wielkości i gotować na średnim ogniu, aż wiśnie rozmrożą się (jeśli są zamrożone), a skrobia kukurydziana i cukier się rozpuszczą. Następnie należy zmniejszyć temperaturę, mieszając od czasu do czasu, aby wiśnie się nie przypaliły się i gotować, aż mieszanina nieco zgęstnieje. Trwa to około 20 minut. Następnie należy dodać nalewkę wiśniową, wymieszać i zdjąć z ognia. Nadzienie wiśniowe należy ostudzić do temperatury pokojowej.

Rozgrzej piekarnik do 210° Celsjusza. Następnie na lekko posypanej mąką powierzchni roboczej trzeba rozwałkować część ciasta do koła o grubości 3 milimetrów. Po rozwałkowaniu ciasto powinno mieć średnicę około 38 centymetrów. Następnie należy ciasto przenieść na 23-centymetrową formę do tarty i schłodzić w lodówce.

Następnie szybko, należy rozłożyć drugą część ciasta do prostokąta o grubości 3 milimetrów. Ciasto trzeba pokroić na 6 pasków o szerokości około 5 centymetrów. Następnie trzeba wyjąć formę z ciastem z lodówki i napełnić nadzieniem wiśniowym. Z pasków ciasta zapleść charakterystyczną kratkę. Następnie należy dokładnie wcisnąć ciasto w brzegi, zagnieść krawędzie i zrobić ranty.

W małej misce należy ubić jajko i mleko. A następnie płynem mleczno-jajecznym posmarować wierzch ciasta i posypać cukrem kryształem. Następnie należy wstawić formę do piekarnika i piec przez 20 minut w temperaturze 210° Celsjusza, obracając raz w połowie. Następnie trzeba zmniejszyć temperaturę do 180° Celsjusza i piec kolejne 30–40 minut, aż wierzch ładnie się zarumieni. Przed podaniem trzeba wyjąć ciasto wiśniowe z piekarnika i odstawić do ostygnięcia. Placek wiśniowy można przechowywać w lodówce do 5 dni.

I tak mając już przepis na ciasto wiśniowe godne Agenta Coopera i Laury Palmer, warto odświeżyć sobie fabułę i ponownie obejrzeć początkowe dwa sezony. W szczególności, że do księgarń w U.S.A. trafiła publikacja o prawdziwej zbrodni z 1908 roku, która zainspirowała scenariusz znanego serialu.