Orzechy – przepisy i zastosowanie

Orzechy odkryli ludzie przed tysiącami lat. Na szczęście, bo świetnie smakują, są bogatym źródłem ważnych dla naszego organizmu substancji, a do tego można je dość długo przechowywać. Jest więc wiele powodów, dla których powinny zajmować stałe miejsce w naszych jadłospisach. Dlatego jesienią, kiedy sezon orzechowy w pełni, warto zrobić zapasy na cały rok.

Czy orzechy są zdrowe?

Orzechy zawierają średnio 20% białka roślinnego, 3-5% węglowodanów i około 70% tłuszczu (bogatego w cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe). Orzechy mają też duże ilości błonnika, minerałów (fosforu, magnezu, wapnia i żelaza). Warto wiedzieć, że orzechy to także źródło witamin, głównie z grupy B i witaminy E. Dzięki temu zdrowemu „koktajlowi” orzechy korzystnie wpływają na układ nerwowy, obniżają poziom złego cholesterolu, przyspieszają metabolizm (są więc ważnym składnikiem wielu diet), zmniejszają ryzyko chorób serca, stabilizują poziom cukru, wykazują też działanie przeciwzapalne. Pomagają również w leczeniu depresji, stanów lękowych i bezsenności. Znakomicie poprawiają pamięć oraz koncentrację. Wystarczy jeść garść orzechów tygodniowo, a ryzyko schorzeń kardiologicznych obniży się aż o 30%.

Ile kalorii mają orzechy?

W zależności od orzecha mają różną kaloryczność. Wysoko kaloryczne są orzechy włoskie. Aż 655 kalorii w 100 gramach. Natomiast orzechy laskowe 629 kalorii. W 100 g migdałów jest tylko 575 kalorii a w pistacjach około 562. Jednak mimo wysokiej kaloryczności orzechy są polecane ze względu na cenne wartości odżywcze i zawartość błonnika. Porcja orzechów, która powinna być dziennie spożyta, mieści się w jednej garści.

Czy orzech to owoc?

Chociaż wiele owoców w skorupkach zwykliśmy nazywać orzechami z botanicznego punktu widzenia, nie wszystkie są nimi naprawdę. Na przykład orzechy arachidowe, nazywane ziemnymi lub fistaszkami należą do roślin strączkowych, a orzeszki pinii są niczym innym, jak nasionami szyszek sosny pinii. Jednak dla nas nie ma to większego znaczenia, ponieważ w kuchni możemy wykorzystywać zarówno te prawdziwe", jak i nieprawdziwe" orzechy.

Co zrobić z orzechów?

Wszystkie orzechy są najsmaczniejsze bez żadnych dodatków, można ich też używać do wytrawnych i słodkich dań. Są np. nieodzownym składnikiem wszelkiego rodzaju musli, płatków śniadaniowych, sałatek i deserów. Trudno tez wyobrazić sobie świąteczne placki bez bakalii, w tym orzechów. Najpowszechniejsze u nas orzechy laskowe i włoskie można prażyć, podobnie jak migdały, z dodatkiem cukru, miodu lub soli. Orzechy to zdrowa alternatywa dla słodyczy i różnych przekąsek, tak chętnie jadanych przez dorosłych i dzieci. Pyszne ziarenka też nasycą i dostarczą energii, z powodzeniem zastępując cukierki, batoniki czy chipsy. Uwaga! Zaleca się podawanie orzechów maluchom powyżej 4 roku życia. W przypadku młodszych dzieci istnieje ryzyko zadławienia.

Jak przechowywać orzechy włoskie?

Dostęp do najlepszej jakości orzechów za pewną nam drzewa i krzewy we własnym ogrodzie. Wiele osób zastanawia się, jak suszyć orzechy włoskie. Świeżo zebrane orzechy włoskie trzeba obrać z łupinek i wysuszyć w skorupce. Kto nie ma takiej możliwości, musi pójść na zakupy. Należy wybierać możliwie jak najświeższe orzechy, zwracając uwagę na wygląd skorupki: powinna być cała, twarda, bez żadnych widocznych uszkodzeń. Jeśli ma żółtawy czy czarny odcień albo są w niej dziurki, orzechy nie nadają się do jedzenia. Ostrzeżeniem jest też nawet lekki zapach stęchlizny. Orzechy powinno się przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej niełuskane-wtedy długo zachowają świeżość. Po wyjęciu ze skorupek dość szybko jełczeją, więc warto trzymać je w lodówce.

Jak zrobić masło orzechowe z orzechów włoskich?

Gdy mamy nadmiar orzechów włoskich warto przygotować domowe masło orzechowe. Wykonuje się je w podobny sposób jak masło z orzeszków ziemnych. Oczyszczone z łupin orzechy włoskie należy uprażyć w piekarnik w temperaturze 90°C przez 10 minut. Do momentu aż zacznie się unosić delikatny orzechy zapach. Następnie orzechy wysypujemy na gazę albo ściereczkę kuchenną i pocieramy, aby usunąć błonkę. Oczyszczone orzechy wkładamy do robota kuchennego z ostrzami z rodzaju S, a potem orzechy rozdrabniamy na wysokich obrotach, aż nabiorą płynnej konsystencji. Gotowe masło orzechowe przekładamy do czystego szklanego słoika. Masło orzechowe z orzechów włoskich doskonale smakuje na tostach, na naleśnikach i jako dodatek do owsianki.

Jakie są rodzaje orzechów?

W Polsce najczęściej spotykamy orzechy laskowe i orzechy włoskie. Jednak w sklepach mamy dostęp do orzechów z wielu zakątków świata. Między innymi napotkamy pistacje, migdały, orzech kokosowy, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, orzechy pekan, orzechy piniowe, orzechy makadamia czy też orzeszki ziemne.

Polecane przepisy