Pierogi w cieście grzybowym

Ocena:

4.48 (194)

  • 60 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Pierogi w cieście grzybowym to klasyka na świątecznym stole, ale takiego przepisu jeszcze nie znacie! Ciasto grzybowe całkowicie odmienia tradycyjne pierogi, a farsz z ugotowanego wcześniej bigosu, ułatwia i przyspiesza świąteczne przygotowania. Zobaczcie, jak urozmaicić pierogi wigilijne i zaskoczcie swoich gości!

Składniki:

  • mąka  250 g

  • sól  3 g

  • suszone grzyby  20 g

  • olej rzepakowy  15 g

  • woda  180 ml

  • farsz  500 g

  • kminek  2 g

Pierogi w cieście grzybowym - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie ciasta grzybowego: Suszone grzyby rozdrabniamy na proszek przy pomocy blendera lub moździerza. Mąkę mieszamy z solą, 2/3 grzybowego proszku i olejem. Mieszając łyżką, powoli wlewamy gorącą wodę. Gdy ciasto lekko ostygnie, dokładnie zagniatamy masę rękoma. Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i odstawiamy na 10 minut , aby stało się bardziej miękkie i elastyczne. 

    Ciasto na pierogi
  • Krok 2:

    Przygotowanie farszu: Przygotowany wcześniej bigos lekko siekamy, a następnie wrzucamy na patelnię i mieszamy z 1/3 grzybowego pyłu i kminkiem. Wszystko podduszamy, aż do odparowania większości wody i zgęstnienia. 

    bigos
  • Krok 3:

    Lepienie pierogów: Ciasto grzybowe rozwałkowujemy cienko na podsypanym mąką blacie i wycinamy krążki szklanką. Nakładamy bigos na krążki ciasta, zwilżamy brzegi i zlepiamy pierogi. Wrzucamy pierogi porcjami na osolony wrzątek i gotujemy 3 minuty od wypłynięcia. Podajemy do barszczu lub samodzielnie, polane uprażoną na maśle cebulą. 

    Ciasto na pierogi - stolnica - mąka

Porady

Przygotowując większą porcję pierogów, najlepiej użyć maszynki do pierogów. To urządzenie ułatwia i przyspiesza proces lepienia, dlatego szczególnie przyda się przed świętami, kiedy robimy większe ilości pierogów do zamrożenia na zapas.

• Farsz na pierogi grzybowe można przygotować na wiele sposobów. Najpopularniejsze są pierogi z kapustą i grzybami lub pierogi z grzybami i cebulą, ale równie smacznym pomysłem będą pierogi z kapustą i pieczarkami.

Farsz grzybowy zwykle robi się z podgrzybków lub borowików, jeśli jednak nie mamy tych grzybów, z powodzeniem możemy zrobić pierogi z kurkami lub pierogi z pieczarkami.

Gotując bigos wigilijny, warto od razu przygotować większą porcję i wykorzystać go także jako farsz do pierogów. W ten sposób szybko i łatwo przygotujemy świąteczne pierogi z bigosem. Aby pierogi wigilijne były jeszcze smaczniejsze, do bigosu możemy dodać suszone grzyby oraz wędzone śliwki. 

• Ile gotować pierogi, żeby były idealne? Gotowanie pierogów zwykle trwa od 2 do 3 minut, od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wtedy powinno się delikatnie wyłowić je przy pomocy łyżki cedzakowej.

• Jeśli lubisz nietypowe przepisy na ciasto na pierogi, to polecamy jeszcze pierogi w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym

• Miłośniczkom i miłośnikom pierogów z grzybami, rekomendujemy przygotowanie także pierogów z pieczarkami oraz pierogów z grzybami i fasolą.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Idealne ciasto na pierogi

W sieci oraz książkach kucharskich znajdziemy wiele przepisów na najlepsze ciasto na pierogi. Który z nich wybrać? Podstawowy przepis na ciasto na pierogi składa się jedynie z mąki, soli i ciepłej wody. Można dodać także jajko oraz olej lub masło, a ciasto stanie się nieco twardsze i bardziej elastyczne. Warto też eksperymentować z innymi wariantami smakowymi czy kolorystycznymi, takimi jak pierogi w cieście buraczanym, szpinakowym lub makowym. Dodatek soku z buraka, zblendowanego szpinaku, czy też ziarenek maku, nie tylko zmieni smak, ale i wygląd pierogów, dodając im uroku. 

Pierogi z kapustą i grzybami – farsz

Do farszu można użyć zarówno słodkiej, jak i kiszonej kapusty, a także suszonych lub mrożonych grzybów. Suszone grzyby należy wcześniej namoczyć w wodzie przez 1-2 godziny, a następnie ugotować (możemy zrobić to w wodzie po moczeniu). Z kolei przygotowując farsz na pierogi z kapustą i grzybami mrożonymi, nie należy rozmrażać wcześniej grzybów. Rozmrożone grzyby tracą swój kształt i konsystencję, a także mają dużo mniej aromatu. Najlepiej więc rozgrzać na patelni masło klarowane i wrzucić na nie zamrożone grzyby.

Jak mrozić pierogi?

Przygotowując pierogi, często robimy od razu większe ilości i mrozimy je na zapas. To świetna metoda dla zapracowanych, szczególnie w okresie przedświątecznym. Lepiąc pierogi z wyprzedzeniem, zyskujemy więcej czasu na inne wigilijne przysmaki, które wymagają gotowania na bieżąco. Jak prawidłowo mrozić pierogi? Niektórzy mrożą je na surowo, a inni wcześniej obgotowują. Obie te metody są poprawne, jednak należy pamiętać, żeby układać je w niewielkich odstępach, tak by się nie skleiły. Jeśli wybieramy mrożenie ugotowanych pierogów, pamiętajmy, aby najpierw całkowicie je wystudzić.

Pomysły na farsz do pierogów

Pierogi grzybowe to tylko jeden z wielu pomysłów na wegetariańskie danie. Jeśli szukacie innych pomysłów na bezmięsne farsze, koniecznie wypróbujcie także pierogi z serem i szpinakiem, ruskie, z soczewicą i pieczarkami, a także pierogi z dynią lub marchewką. Z kolei innymi inspiracjami na Wigilię mogą być kołduny do barszczu, pierogi buraczane, pieczone makówki, czy pierogi z serem w cieście makowym. Warto wypróbować też pierogi z kapustą i grzybami w wersji pieczonej.

Sprawdź przepis na: wegetariański bigos

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne