Zanim podamy pierogi na półmiskach czy w porcjach na talerzach, warto wiedzieć ile gotować pierogi - liczy się przecież nie tylko smak, ale też dobra konsystencja ciasta i ładny wygląd. Dla osób, które lubią sprytne zapasy "na czarną godzinę", polecamy mrożenie. Jeśli zastanawiacie się, jak mrozić pierogi, aby po ugotowaniu były tak piękne, jak w trakcie lepienia, udzielamy praktycznych wskazówek poniżej,

Jak mrozić pierogi – praktyczna instrukcja

Pierogi to potrawa smaczna oraz teoretycznie dość łatwa do przyrządzenia, ale jej przygotowanie wymaga sporo pracy i czasu, którego współczesnemu Polakowi zawsze brakuje. Ten problem pojawia się zwykle w okresie świątecznym, gdy następuje spiętrzenie obowiązków.

Dlatego zamiast nerwowo lepić pierogi tuż przed wigilią, lepiej zrobić to wcześniej i po prostu je zamrozić. Wbrew powszechnym obawom nie wpłynie to na smak czy strukturę specjału. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do pewnych zasad, jak mrozić pierogi.

Istnieje kilka metod zamrażania pierogów. Można je umieścić w chłodziarce bez wcześniejszego gotowania, układając wcześniej na tacce aluminiowej (służącej do grillowania) albo silikonowej, zapobiegającej przywieraniu. Pierogi nie powinny się ze sobą stykać. Po mniej więcej dwóch godzinach, gdy już przymarzną, warto je przesypać do torebki na mrożonki.

Taki sposób ma jedną wadę. Mrożenie surowych pierogów może spowodować, że po ugotowaniu staną się twarde. Dlatego wiele osób twierdzi, że jak mrozić pierogi, to tylko po wcześniejszym ich ugotowaniu. Należy wówczas pamiętać, że przed umieszczeniem w lodówce, powinny zostać całkowicie wystudzone i wysuszone – zamrożenie mokrych pierogów spowoduje nie tylko ich posklejanie, ale również negatywnie wpłynie na strukturę przysmaku po późniejszym ugotowaniu, po prostu będą się rozpadać. By uniknąć zlepiana się pierogów, przed włożeniem do zamrażalnika warto je posmarować olejem.

Według Anny Starmach, autorki książek kucharskich i lubianej jurorki telewizyjnego programu „MasterChef” najlepszym sposobem na zachowanie walorów pierogów po zamrożeniu jest ich wcześniejsze zblanszowanie. Należy je włożyć na dosłownie pół minuty do gotującej się, lekko osolonej wody z odrobinką oleju, a po ostudzeniu umieścić w zamrażalniku.

Ile gotować pierogi - czyli czas idealny

Jeśli wiemy już, jak mrozić pierogi, czas dowiedzieć się ile gotować pierogi, aby cieszyły oko i podniebienie. Gotowanie pierogów nie różni się od obróbki świeżo przygotowanej potrawy. Oczywiście nie należy ich wcześniej rozmrażać, tylko od razu po wyjęciu z lodówki wrzucić do gotującej się i posolonej wody, ewentualnie podgrzać na parze.

Po umieszczeniu pierogów we wrzątku trzeba od razu delikatnie zamieszać wodę drewnianą łyżką, by zapobiec ewentualnemu przyklejeniu się ich do dna naczynia. Ile gotować pierogi? Czas może być względy, ale kierujmy się miarą "do miękkości". Najczęściej przyjmuje się, że powinno to trwać około 5 minut od wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Ta zasada dotyczy zarówno świeżo przygotowanego, jak i mrożonego specjału.

Pamiętajmy o jeszcze jednej regule – rozmrożonych pierogów nie można ponownie zamrażać, ponieważ grozi to rozwojem szkodliwych drobnoustrojów, a w konsekwencji – poważnym zatruciem pokarmowym.