Zanim pierogi wylądują na naszych talerzach, czeka je długa droga poprzez stolnicę i garnek. Poniżej podpowiadamy jak zamienić mąkę i wodę w doskonałe ciasto, które otuli wszystkie smakowite farsze, a następnie jak ugotować gotowe pierogi i w jaki sposób je zamrozić!

Przepis na ciasto na pierogi

Choć pierogi to klasyka polskiej kuchni, w każdym domu smakują nieco inaczej. Jak więc wybrać ten najlepszy przepis na ciasto na pierogi? Kluczowym elementem tego przepisu jest oczywiście mąka i woda- koniecznie gorąca! Do tego obowiązkowo dodajemy szczyptę soli. Te składniki wystarczą, aby przygotować podstawowy przepis, ale czy do ciasta na pierogi dodaje się jajko i masło? Dodatek jajka sprawia, że ciasto jest odrobinę twardsze, a tłuszcz powoduje, że pierogi stają się bardziej elastyczne i sprężyste. Warto więc przetestować różne warianty i samodzielnie ocenić który najbardziej nam odpowiada. 

Jak zagnieść ciasto na pierogi? To banalnie proste i zajmuje dosłowne chwilę. Wystarczy do mąki dodać mocno gorącą wodę i sól (oraz według upodobań tłuszcz lub jajko), a następnie wymieszać wszystkie składniki ręcznie, kiedy ciasto będzie już gęste i elastyczne, możemy zacząć wyrabiać je na stole. Gotowe ciasto najlepiej zawinąć w folię lub przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut- stanie się wtedy idealnie miękkie i plastyczne. 

Jak mrozić pierogi?

Pierogi to nietrudny, ale czasochłonny przepis, dlatego najlepiej od razu zrobić większą porcję i zamrozić na zapas. Możemy nimi bez obaw wypełnić zamrażarkę, gdyż mrożenie nie wpływa na ich smak czy strukturę ciasta. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do pewnych zasad, jak mrozić pierogi. Jak mrozić pierogi, żeby się nie sklejały? Istnieje kilka metod zamrażania pierogów.

Można je umieścić w chłodziarce bez wcześniejszego gotowania, układając wcześniej na tacce aluminiowej (służącej do grillowania) albo silikonowej, zapobiegającej przywieraniu. Pierogi nie powinny się ze sobą stykać. Po mniej więcej dwóch godzinach, gdy już przymarzną, warto je przesypać do torebki na mrożonki. Taki sposób ma jedną wadę.

Mrożenie surowych pierogów może spowodować, że po ugotowaniu staną się twarde, dlatego wiele osób twierdzi, że pierogi mrozi się tylko po wcześniejszym ich ugotowaniu. Należy wówczas pamiętać, że przed umieszczeniem w lodówce, powinny zostać całkowicie wystudzone i wysuszone – zamrożenie mokrych pierogów spowoduje nie tylko ich posklejanie, ale również negatywnie wpłynie na strukturę przysmaku po późniejszym ugotowaniu, po prostu będą się rozpadać. By uniknąć zlepiana się pierogów, przed włożeniem do zamrażalnika warto je posmarować olejem.

Według Anny Starmach, autorki książek kucharskich i lubianej jurorki telewizyjnego programu „MasterChef” najlepszym sposobem na zachowanie walorów pierogów po zamrożeniu jest ich wcześniejsze zblanszowanie. Należy je włożyć na dosłownie pół minuty do gotującej się, lekko osolonej wody z odrobinką oleju, a po ostudzeniu umieścić w zamrażalniku.

Przeczytaj też: co zrobić z ciasta na pierogi

Gotowanie pierogów – ile gotować pierogi mrożone?

Gotowanie mrożonych pierogów nie różni się od obróbki świeżo przygotowanej potrawy. Oczywiście nie należy ich wcześniej rozmrażać, tylko od razu po wyjęciu z lodówki wrzucić do gotującej się i posolonej wody, ewentualnie podgrzać na parze. Po umieszczeniu pierogów we wrzątku trzeba od razu delikatnie zamieszać wodę drewnianą łyżką, by zapobiec ewentualnemu przyklejeniu się ich do dna naczynia.

Ile gotować pierogi? Czas może być względy, ale kierujmy się miarą "do miękkości". Najczęściej przyjmuje się, że powinno to trwać około 5 minut od wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Ta zasada dotyczy zarówno świeżo przygotowanego, jak i mrożonego specjału.

Należy pamiętać, że rozmrożonych pierogów nie można ponownie zamrażać, ponieważ grozi to rozwojem szkodliwych drobnoustrojów, a w konsekwencji – poważnym zatruciem pokarmowym!