Bigos z dzika to tradycyjna polska potrawa, bez której nie obejdą się żadne święta. Wiele osób myli jednak bigos myśliwski z kapustą z kiełbasą. Czym różnią się obie potrawy i jak przygotować idealny, syty bigos myśliwski? Przepis dla fanów mięsnych uczt.
iStock
(średnia 4.49 z 190 głosów)
Kapustę kiszoną pokroić przełożyć do garnka, zalać rosołem i sosami, które zostały po upieczeniu mięs. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 50 minut. Grzyby namoczyć w zimnej wodzie. Odstawić na 2 godziny. Ugotować w tej samej wodzie osączyć i pokroić w paseczki. Wywar z grzybów zachować.
Pieczone mięsa i boczek wędzony pokroić w dużą kostkę. Kiełbasę pokroić w plasterki a następnie przesmażyć z boczkiem. Cebule obrać posiekać i podsmażyć na smalcu. Śliwki opłukać pokroić.
Do gotującej się kapusty partiami dodawać przesmażoną cebulę grzyby wraz z wywarem mięsa kiełbasę oraz boczek dusić dalej. Włożyć śliwki, ziarna jałowca, ziarna ziela angielskiego, ziarna pieprzu oraz liść laurowy i goździki. Wlać wino i dusić jeszcze co najmniej godzinę często mieszając.
Kalorie: 370
Porady
- Jeżeli kapusta wydaje się zbyt kwaśna, należy wypłukać ją w zimnej wodzie i starannie odcisnąć. Jeśli kapusta będzie poszatkowana, łatwiej będzie ją mieszać ją w garnku.
- Bigos myśliwski należy gotować w garnku żeliwnym, stalowym lub emaliowanym. Nie powinno się natomiast nigdy gotować go w garnku aluminiowym!
- Dodatek w postaci 1–2 łyżek przecieru pomidorowego spowoduje, że bigos z dzika szybciej osiągnie smakową dojrzałość. W kuchni staropolskiej tego dodatku nie stosowano, ponieważ go nie znano.
- Bigos myśliwski powinien być wielokrotnie mieszany w czasie gotowania, aby uniknąć jego przypalenia. Jeśli będzie taka potrzeba, należy partiami dolewać wodę lub bulion.
- Bigos jest tym smaczniejszy, im dłużej stoi i im częściej jest odgrzewany i mocno oziębiany. Warto od razu ugotować większą ilość.
Zobacz przepis: bigos na śliwowicy
Niektórzy mylą prawdziwy bigos myśliwski z kapustą ugotowaną z kiełbasą. Nie jest to jednak tradycyjny bigos myśliwski – przepis na niego podaje, że proporcje mięsa do kapusty powinny być prawie równe. W przeciwieństwie do kapusty z kiełbasą, bigos z dzika nie lubi mącznych zasmażek i tłuszczów roślinnych. Jeżeli bigos myśliwski jest dobrze odparowany, właściwie nie wymaga zagęszczania. W takim razie jak ugotować prawdziwy bigos myśliwski? Należy zacząć od ugotowania kapusty w bulionie i sosach z pieczenia mięsa. Do tak przygotowanej aromatycznej kapusty należy dodać pokrojone w duże kawałki upieczone: dziczyznę, wieprzowinę i wołowinę oraz boczek i pozostałe dodatki. Całość dusić razem minimum godzinę.
Bigos myśliwski jest daniem o wyraźnym smaku. Można spokojnie dodać do niego dużo pieprzu – nawet dwie łyżeczki na garnek. Warto jednak ostrożniej podchodzić do tematu soli. Kapusta kiszona jest słona, szczególnie, jeśli nie została wygotowana w wodzie przed rozpoczęciem gotowania bigosu z dzika. Inne przyprawy, które świetnie uzupełnią smak potrawy to na przykład liść laurowy, ziele angielskie, kminek, owoce jałowca czy tymianek. Ważne jest, by po ugotowaniu wszystkie składniki bigosu z dzika tworzyły harmonijną kompozycję smaków i aromatów – żaden nie powinien dominować.
Komentarze