Pierogi z kapustą i grzybami to obowiązkowa propozycja na wigilijnym stole. Jak zrobić te idealne? Podstawą jest dobre ciasto, które powinno być cienkie, elastyczne i rozpływające się w ustach. Nie mniej ważny jest farsz z kapusty kiszonej i suszonych grzybów – tu liczą się wysokiej jakości składniki. Poniżej podajemy przepis na pierogi z kapustą i grzybami według tradycyjnej receptury, którą znały nasze babcie.
StockFood
(średnia 4.38 z 248 głosów)
Namaczanie grzybów: wkładamy je do miseczki i zalewamy zimną wodą. Przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce na noc (ok. 12 godzin – czas moczenia grzybów nie został wliczony w czas przygotowania pierogów). Na drugi dzień wodę odsączamy do oddzielnego naczynia (należy ją zachować, gdyż będzie nam jeszcze potrzebna).
Składniki na farsz: odsączone grzyby kroimy w paseczki, a następnie w kostkę. Cebule obieramy z łupin i siekamy drobno.
Smażenie: rozgrzewamy patelnię z olejem, wrzucamy cebulę. Podsmażamy ją na średnim ogniu przez około 10 minut. Od czasu do czasu mieszamy. Trzeba uważać, żeby się nie przypaliła. Na ostatnie 2 minuty można dodać grzyby.
Kiszona kapusta: odsączamy ją z soku – im więcej soku zostanie, tym będzie bardziej kwaśna. Jeśli odciśniemy ją za bardzo i straci smak, zawsze możemy dolać sok. Z kolei zbyt kwaśną można przelać zimną wodą i dokładnie odcisnąć. Kapustę przekładamy na deskę do krojenia i siekamy. Można ją też zmielić w maszynce do mielenia mięsa.
Gotowanie: kapustę przekładamy do garnka, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól do smaku. Podlewamy 125 ml zimnej wody, dolewamy też wodę po namaczaniu grzybów. Gotujemy przez około godzinę, od czasu do czasu mieszamy.
Podsmażanie: to krok opcjonalny – ugotowaną i odsączoną kapustę łączymy z grzybami i podsmażoną cebulą i podsmażamy na patelni przez kilka minut, ale nie więcej niż 20.
Ciasto na pierogi: najpierw dokładnie przesiewamy mąkę, dodajemy łyżeczkę soli (5 g), mieszamy. Do gorącej wody dodajemy masło, rozpuszczamy je. Następnie powoli wlewamy do mąki. Bardzo dokładnie zagniatamy ciasto, aż będzie sprężyste i elastyczne (ok. 10 minut). Zawijamy je w folię spożywczą i odstawiamy na ok. 30 minut.
Lepienie pierogów: stolnicę podsypujemy mąką, ciasto dzielimy na 3 części. Pozostałe 2 odkładamy do miski, przykrywamy ściereczką, żeby nie wyschło. Z ciasta formujemy kulę, lekko spłaszczamy i wałkujemy (gdyby ciasto się za bardzo kleiło to można podsypać pod nie więcej mąki, można też nanieść ją na wierz kuli). A następnie wykrawamy kółka. Na każde nakładamy farsz z kapusty i grzybów i zlepiamy brzegi. Proces powtarzamy z kolejnym porcjami ciasta.
Gotowanie: gotowe pierogi wrzucamy do osolonej i wrzącej wody (nie więcej niż 15 sztuk na raz) – wyjmujemy je, gdy wypłyną na powierzchnię, po ok. 3 minutach.
Porady
- Do farszu najlepiej sprawdzą się leśne grzyby suszone – prawdziwki i podgrzybki, które charakteryzują się silnym aromatem.
- Można również przygotować pierogi z kapustą i pieczarkami, zwłaszcza, jeśli mają je jeść małe dzieci, ponieważ do 12 roku życia nie mogą one spożywać grzybów leśnych.
- Do ciasta na pierogi najlepiej wykorzystać mąkę pszenną typu 450 lub 480. Wcześniej należy ją przesiać przez sitko.
- Zanim zaczniemy przygotowywać pierogi z kapustą i grzybami, powinniśmy się upewnić, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi akcesoriami do ich przygotowania. Przyda się nam: stolnica do wyrabiania ciasta (może być silikonowa), wałek, szklanka/ring do wykrawania kółek i ewentualnie maszynka do klejenia pierogów.
- Do pierogów wigilijnych najlepsza będzie domowa kapusta kiszona.
- Pierogi z kapustą i grzybami można mrozić. Dobrym sposobem jest mrożenie surowych pierogów, należy ułożyć je tak, by nie stykały się one ze sobą. Można je również ugotować, a następnie zamrozić. W takim przypadku należy poczekać, aż ostygną, a następnie podzielić na porcje, posmarować olejem, włożyć do woreczka, a następnie zamrozić. Mrożenie to także dobry sposób na wigilijną kolację – oszczędzony czas możemy przeznaczyć na przygotowanie innych potraw.
Zobacz też: przepis na pierogi z mięsem
Ważnym składnikiem każdych pierogów, nie tylko tych z kapustą i grzybami, jest ciasto, które powinno być sprężyste i elastyczne. Wbrew pozorom nie jest one trudne w przygotowaniu. Wystarczy znać kilka patentów:
Najlepiej podzielić go na małe kuleczki (1 pieróg = 1 kuleczka), a następnie rozłożyć dokładnie na cieście. Dla ułatwienia możemy brzegi pierogów zwilżyć wodą lub roztrzepanym jajkiem. Przy klejeniu pierogów należy być bardzo skrupulatnym – w przeciwnym razie mogą się one nam rozkleić podczas gotowania. Jeśli proces jest dla nas zbyt trudny i czasochłonny, możemy skorzystać ze specjalnych maszynek do klejenia pierogów.
Pierogi z kapustą i grzybami można podawać bez niczego, po prostu z wody. Można je też podsmażyć. Co szczególnie dobrze sprawdza się w czasie wigilijnej wieczerzy – większość z nas ma gotowe pierogi, które wymagają jedynie podgrzania. Będą miały jeszcze więcej smaku, jeśli przygotujemy do nich okrasę.
Skwarki do pierogów możemy przygotować ze słoniny lub z boczku. Te pierwsze będą bardziej tłuste. Przygotowuje się je bardzo łatwo – najpierw kroimy boczek w drobną kostkę, a następnie podsmażamy na suchej patelni (jeśli nasz boczek jest bardzo chudy, to możemy dodać odrobinę oleju). Po podsmażeniu boczku odsączamy nadmiar tłuszczu za pomocą ręcznika papierowego i nakładamy go na nasze pierogi. A w wersji wegetariańskiej sprawdzi się po prostu podsmażana cebulka.
Pierogi czy to ruskie, czy z kapustą i grzybami, są uznawane za naszą tradycyjną potrawę, którą lubimy chwalić się za granicami naszego kraju i z której słyniemy. Tym bardziej dużym zaskoczeniem może być to, że ojczyzną pierogów są… Chiny. Według różnych doniesień osobą, która sprowadziła je do Polski, był Jacek Odrowąż, który zachwycił się ich smakiem podczas podróży do Kijowa. Początkowo były przyrządzane „od święta”. Jednak już w XVII wieku były jedną z najczęściej przygotowywanych potraw w Polsce.
Za formę pierogów uznaje się również uszka i kołduny. Pierogi z kapustą i grzybami goszczą niemalże na każdym polskim stole w Wigilię. Są jednak regiony, w których podaje się pierogi ruskie, grzybowe, a nawet śledziowe.
Komentarze