Kołduny to delikatne pierożki z kuchni litewskiej - w naszym przepisie podawane z czystym barszczem. Kuszą mięsnym farszem z dodatkiem grzybów, pachnącym tymiankiem. Zobacz, jak zrobić kołduny do czerwonego barszczu.
magazyn "Moje Gotowanie"
(średnia 4.51 z 173 głosów)
Ciasto: mąkę ze szczyptą soli przesiać przez sito, zrobić zagłębienie, wbić duże jajko. Stopniowo wlać 3/4 szklanki letniej wody, mieszając nożem. Zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Przykryć i odstawić na 30 minut.
Farsz: jeśli nie mamy wołowiny i marchewki z rosołu - musimy je ugotować. Umyte grzyby namoczyć. Ugotować w tej samej wodzie, ostudzić. W wywarze grzybowym namoczyć czerstwą kajzerkę. Cebulę obrać, posiekać, zrumienić na maśle. Wołowinę zemleć z marchewką, grzybami, podsmażoną cebulą oraz namoczoną i odciśniętą kajzerką. Przyprawić solą, pieprzem oraz tymiankiem.
Lepienie: Ciasto cienko rozwałkować. Szklaneczką lub foremką wyciąć krążki o średnicy 4–5 cm. Na środku każdego ułożyć porcje farszu. Ciasto składać nad farszem w półkola mocno zaciskając brzegi.
Jak gotować kołduny? W szerokim garnku zagotować osolony wrzątek. Wkładać pierogi porcjami. Zamieszać, gotować, aż wypłyną. Dogotować jeszcze 2 min. Wyjąć łyżką cedzakową. Podawać zalane gorącym czystym czerwonym barszczem. Posypać majerankiem.
Kalorie: 380
Podobne przepisy: barszcz wigilijnyPorady
- Do farszu na kołduny najlepsza będzie wołowina gotowana w rosole i gotowana marchewka - to niemarnowanie jedzenia, a jednocześnie sposób na najlepszy smak.
- Zadbaj o to, aby kołduny były dobrze sklejone, w przeciwnym razie farsz wypłynie w czasie gotowania. Sprawdzoną metodą lepienia kołdunów jest posmarowanie brzegu połowy krążka wodą i mocne dociśnięcie brzegów.
- Farsz do kołdunów można modyfikować zgodnie z preferencjami smakowymi. Można użyć wołowiny lub innego rodzaju mięsa, najlepiej w tej roli sprawdzi się baranina oraz cielęcina. Do kołdunów wolno dodać grzyby oraz ryby. Niezależnie na jaki rodzaj mięsa postawisz, zadaj o dobre doprawienie farszu pieprzem, solą, tymiankiem i majerankiem.
- Tradycyjne kołduny podawane są w towarzystwie czerwonego barszczu, rzadziej rosołu. Litewskie pierożki sprawdzą się także jako osobne danie np. smażone na maśle.
- Kołduny można podgrzewać w barszczu z dodatkiem majeranku - będą dobre również na drugi dzień.
- Jeśli lubisz kołduny, możesz przygotować ich więcej i zamrozić. Pamiętaj jednak, aby przed włożeniem ich do zamrażarki porządnie przestygły.
- Rozmiar kołdunów może być różny – jeśli dysponujesz czasem i masz cierpliwość, możesz zrobić małe - 2-3 cm kołduny, ale nic nie stoli na przeszkodzie, aby pierożki były dużo większe.
Komentarze