Tartaletki - przepisy na słodko i na wytrawnie

18 przepisów

StockFood-tartaletka-

Tartaletki zyskują sobie w Polsce coraz większe uznanie: można je spotkać już nie tylko w cukierniach czy kawiarniach, ale także na prywatnych imprezach rodzinnych i towarzyskich. Tartaletki można podawać na słodko i na wytrawnie. Na słodko wyśmienicie smakują z owocami, z kremem maślanym i czekoladą. Na słono można podawać z różnorodnymi pastami np.: pastą rybną, hummusem lub upieczonymi warzywami. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej i sprawdzić, czy mogłyby zagościć również na naszym stole.

Tartaletki - przepisy na słodko i na wytrawnie

Jak powstały tartaletki?

Tartaletki są - najprościej rzecz ujmując - skromniejszym wariantem tarty. Przybierają postać babeczek słodkich lub słonych, których podstawę stanowi kruche ciasto. Samo nadzienie nie będzie nam nigdy narzucane odgórnie; jego wybór zależy od osobistych upodobań oraz dostępności poszczególnych składników.

Sama tarta to jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ciast kuchni francuskiej. Jej historia sięga XII wieku, choć dokładne pochodzenie tego specjału pozostanie już prawdopodobnie na zawsze zagadką. Przyjmuje się, że w epoce średniowiecza wypiekano początkowo tarty słone. Ich słodkie odpowiedniki nadeszły nieco później, otrzymywane na kilka różnych sposobów.

Słowo tartaletka (la tartalette) stanowi w istocie zdrobnienie od wyrazu tarta (la tarte). Łatwo się zatem zorientować, że chodzi tu o mniejszy rozmiar tego samego ciasta. Tartaletki są więc idealne w charakterze drobnej przekąski, na przykład do popołudniowej kawy.

Krem do tartaletek

Tartaletki z kremem cieszą się największym powodzeniem, ze względu na łatwość i szybkość ich przygotowania. Każdy rodzaj kremu można sporządzić podobnie, opierając się na powszechnie dostępnych składnikach. A jeśli zdecydujemy się dodatkowo udekorować babeczki sezonowymi owocami, będą one radością nie tylko dla podniebienia, lecz w równej mierze dla oczu.

Trudno znaleźć osobę, która nie chciałaby skosztować tartaletki z budyniem albo z mascarpone. Poszukiwacze jeszcze bardziej oryginalnych smaków mogą sięgnąć po tartaletki z kremem daktylowym czy nawet kremem miętowym. Istnieje również możliwość wzbogacenia naszych ciasteczek o smak dobrego alkoholu, choć akurat w tym wypadku okażą się one zapewne nieodpowiednie dla najmłodszych dzieci.

Przepisy na tartaletki wytrawne

Nie należy zapominać o tym, że tartaletki znakomicie nadają się także do podawania na słono. W naszym kraju kojarzymy przeważnie wszelkie babeczki ze słodyczami, co w innych kulturach bynajmniej nie jest regułą. Atrakcyjność wielu francuskich wypieków tkwi właśnie w ich uniwersalnych walorach smakowych.

Tartaletki na słono będą wyśmienite pod wieloma postaciami: z łososiem, ze szpinakiem, z pieczarkami, z pomidoramiNic nie stoi także na przeszkodzie, aby przygotować nadzienie z kilku składników, otrzymując np. tartaletki z pepperoni, fetą i majerankiem. Wiele zależy od tego, na jaką okazję się przygotowujemy, oraz od naszych możliwości czasowych.

Przepisy na tartaletki na słodko

Niezależnie od tego, czy nasze tartaletki mają być słodkie, czy wytrawne, ich pieczenie wiąże się ze sporym nakładem pracy. Dotyczy ona zwłaszcza bazy z kruchego ciasta, której uformowanie sprawia początkowo pewne problemy. W ostatnich latach pojawiły się na naszym rynku specjalne akcesoria do tartaletek, znacznie ułatwiające cały proces. Ponieważ ich cena nie jest zazwyczaj wysoka, warto się nimi zainteresować przed przystąpieniem do dzieła.

Istnieje także opcja zakupu gotowych spodów do babeczek na kruchym cieście. To rozwiązanie posiada jedną niezaprzeczalną zaletę: umożliwia większą koncentrację na nadzieniu. Niemal każdy przepis na tartaletki podkreśla, że smakują one najlepiej z wyrazistym farszem. Wydaje się więc rzeczą sensowną, aby skupić na nim trochę więcej uwagi.

Babeczki na słodko dają nam niemal nieograniczone pole do popisu. Tartaletki z masą budyniową i malinami to jeden z ich najczęstszych wariantów, ale bez trudu wymyślimy też wiele innych: tartaletki z truskawkami, jabłkami albo z domową ricottą i musem poziomkowym.

Już na podstawie samych nazw da się wywnioskować, że stopień trudności tych wypieków jest rozmaity. Powinniśmy go zawsze dostosowywać do naszego kulinarnego doświadczenia oraz okazji, jaka skłania nas do sięgnięcia po przepis na tartaletki.