Przepisy na kruche ciasto

53 przepisów

kruche ciasto

Kruche ciasto jest podstawą wielu pysznych wypieków. Za jego wyjątkowy smak odpowiada duża ilość masła i cukier, który dodajemy do masy. Zwykle kruche ciasto wyrabiamy ręcznie, ale jeśli mamy taką możliwość powierzmy to zadanie robotowi kuchennemu. Kruche ciasto nie lubi bowiem być ogrzewane w dłoniach. Możemy także użyć specjalnego rozdrabniacza, który połączy składniki, a później masę wyrobimy dłońmi. Ciasto przed pieczeniem warto jeszcze dodatkowo schłodzić w lodówce, będzie jeszcze lepsze. Do kruchego ciasta możemy również dodać ugotowane żółtko, dzięki któremu ciasto stanie się bardziej kruche. Podczas wałkowania kruche ciasto będzie się lepić, dlatego trzeba rozwałkować je szybko, podsypując tylko niewielką ilością mąki. 

Kruche ciasto - na słodko i na wytrawnie

Kruche ciasto samo w sobie ma dość neutralny smak, dlatego dobrze pasuje zarówno do słodkich, jak i słonych wypieków. Jeśli chodzi o słone wypieki, warto przygotować wytrawne tarty. Jako farszu możecie użyć szpinaku z fetą, grzybów czy przygotować farsz mięsny. Nie zapomnijcie posypać wierzchu żółtym serem - przypieczona skorupka będzie smakować pysznie!

Kruche ciasto w wersji słodkiej to zarówno popularne ciasta, jak szarlotka czy sernik na kruchym spodzie, ale i nowoczesne tarty z różnymi nadzieniami. Zróbcie je z owocami lub na słodko, z czekoladą lub kajmakiem. Kruche ciasto sprawdzi się także jako baza do wielkanocnych mazurków. Jeśli nie zamierzacie robić ciasta na całą blachę, wykorzystajcie kruche ciasto do zrobienia babeczek. Również mogą być słodkie i wytrawne!