Pomidory w puszce - nie tylko sos do pizzy

Pomidory w puszce

Pomidor to niezwykle ciekawe warzywo. Jako jedno z niewielu, poddane obróbce termicznej nie tylko nie traci składników odżywczych, ale staje się wręcz zdrowsze. Pod wpływem ciepła produkuje większe ilości likopenu, czerwonego barwnika należącego do grupy karotenów i rodziny karotenoidów, czyli naturalnych pigmentów występujących w organizmach roślinnych i zwierzęcych.

Pomidory w puszce - bogate źródło likopenu 

Choć likopen znajduje się w wielu czerwonych warzywach i owocach, np. w papryce czerwonej czy miąższu arbuzów, to pomidory zawierają go zdecydowanie najwięcej. Zwłaszcza po przetworzeniu ilość tego związku jest w przetworach pomidorowych bardzo duża. To dlatego dietetycy zalecają spożywanie zup pomidorowych i sosów, a także wzbogacanie innych potraw np. pomidorami suszonymi.

Dlaczego likopen jest tak cenny?

Związek ten to przeciwutleniacz - wychwytując wolne rodniki działa przeciwnowotworowo i opóźnia procesy starzenia. Ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego m. in. hamując syntezę cholesterolu i pomagając w usuwaniu szkodliwego LDL z krwi, wzmacnia kości i poprawia kondycję skóry.

Pomidory w puszce - jak produkuje się pomidory w puszce?

Pomidory zbiera się w fazie ich największej dojrzałości i przetwarza natychmiast po zebraniu. We Włoszech, które należą do największych producentów pomidorów w puszce, większość przetwórni pomidorów znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstw zajmujących się uprawą pomidorów. Zebrane pomidory albo pozostawia się w skórkach, albo się je z nich obiera stosując gorącą kąpiel lub parę wodną, a następnie wraz z wypełniaczem (puree z pomidorów lub sokiem) umieszcza w puszkach. Kolejno, puszki są szczelnie zamykane i poddawane ogrzaniu oraz sterylizacji, która powoduje dalszą obróbkę cieplną pomidorów oraz zwiększa ilość cennego likopenu.

Czy pomidory z puszki są zdrowe?

Przetworzone pomidory z całą pewnością są niezwykle cennym źródłem likopenu oraz składników mineralnych (np. potasu) i witamin z grupy A oraz C, K i B6. Wątpliwości dotyczą natomiast przechowywania tych pysznych warzyw w puszkach.

Problematyczny jest popularnie stosowany w produkcji konserw takich jak ryby, mięsa, owoce i warzywa bisfenol A (BPA). Ponieważ wykazuje właściwości przeciwutleniające, stosuje się go do produkcji niektórych wysokojakościowych produktów plastikowych, a także jako składnik żywic, którymi pokrywa się od wewnątrz puszki przeznaczone do żywności. Niestety, bisfenol A zaburza gospodarkę hormonalną, prawdopodobnie przyczynia się też do rozwoju niektórych nowotworów, dlatego jest zdecydowanie niepożądany w ludzkim organizmie. W niektórych państwach jego stosowanie zostało zakazane (np. w Japonii, Korei, USA, Kanadzie), w Polsce ciągle jest dopuszczony do użycia, choć z ograniczeniami (nie wolno używać go np. do produkcji butelek dla niemowląt, co było stosowane jeszcze kilka lat temu).

Ponieważ wiadomo, że BPA jest szkodliwy, należy zdecydowanie unikać produktów z puszek zabezpieczanych bisfenolem A. Na szczęście coraz częściej można dziś kupić pomidory puszkowane bez BPA.

Pomidory z puszki: potrawy

Co można zrobić z pomidorów w puszce?

Przede wszystkim klasyczną zupę pomidorową – najbardziej popularne w polskich domach poniedziałkowe danie obiadowe po niedzielnym rosole. Wersja peerelowska to oczywiście zupa z koncentratu, ale warto wysilić się nieco bardziej, posiekać pomidory z puszki (lub kupić już krojone), trochę je pogotować, doprawić i podać z makaronem lub ryżem oraz odrobiną śmietany. Równie lubiany, a jednocześnie bardziej pożywny będzie krem z pomidorów z puszki, zwłaszcza jeśli dodamy do niego zmieloną włoszczyznę i mięso z kurczaka czy wołowiny, na którym gotowaliśmy wywar. Pomidory w puszce świetnie nadają się również do risotto oraz sosów – Bolognese, Napoli, Amatriciana i innych. Klasyczne przepisy można oczywiście modyfikować przyrządzając na przykład pomidorowy krem z cytrusami, czy indyjską zupę pomidorową na bazie mleka kokosowego.

Polecane przepisy