Picadillo to gulasz z mielonej wołowiny w pomidorach. Jest tradycyjną potrawą jednogarnkową w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, popularną także na Filipinach. Bazę dania stanowi sofrito, czyli sos z drobno pokrojonych warzyw podsmażonych na oleju. Dzieło wieńczą aromatyczne przyprawy i zioła. Meksykańskie lub kubańskie picadillo najczęściej podaje się z ryżem, tortillą i fasolą. To niezwykle szybkie i sycące danie.
Adobe Stock
(średnia 4.49 z 162 głosów)
Przygotowanie: cebulę obieramy i siekamy. Czosnek przeciskamy przez praskę. Usuwamy gniazda nasienne z papryki. Kroimy ją w kostkę. Oliwki wyjmujemy z zalewy i przekrajamy na połówki. Listki kolendry opłukujemy w zimnej wodzie i osuszamy na ściereczce lub za pomocą wirówki do sałaty, a następnie siekamy.
Sofrito: na dużej patelni rozgrzewamy olej. Podsmażamy cebulę do zeszklenia. Dodajemy czosnek i paprykę. Podgrzewamy przez 3–4 minuty, żeby warzywa uwolniły aromat i cukry.
Picadillo: do sofrito dodajemy mielone mięso wołowe. Smażymy je, mieszając i rozgniatając grudki, aż się zetnie. Dodajemy pomidory, oliwki, wodę i przyprawy. Gotujemy przez 20 minut.
Podanie: sprawdzamy, czy gulasz jest wystarczająco słony. Jeśli trzeba, doprawiamy go jeszcze przed podaniem. Posypujemy posiekaną kolendrą i opcjonalnie cienkimi plasterkami czerwonego chili.
Porady
- Gulasz z mielonej wołowiny najczęściej serwuje się z ryżem na sypko lub pieczywem. Świetnym dodatkiem do tego sycącego dania jest domowa tortilla pszenna lub kukurydziana.
- Zamiast wody możemy użyć bulionu warzywnego lub wołowego.
- Zarówno kubańskie, jak i meksykańskie picadillo wymaga zrobienia sofrito, czyli bazy z podsmażonych warzyw, najczęściej czosnku, cebuli i papryki. To punkt wyjściowy również dla wielu hiszpańskich dań.
- Jeśli nie przepadamy za kolendrą, możemy ją zamienić na natkę pietruszki. Gulasz warto podawać z cząstkami limonki.
- Żeby danie można było przyrządzić jak najszybciej i bez zbędnego brudzenia naczyń, polecamy użycie już zmielonego mięsa. Jeśli jednak chcemy przepuścić je przez maszynkę samodzielnie, wykorzystajmy antrykot, rostbef, łatę lub mostek.
- Jeśli chcemy dodać potrawie nieco słodyczy i zbalansować kwaskowe nuty, możemy dodać do niej rodzynki.
- W sezonie letnim możemy wykorzystać świeże pomidory. Należy je sparzyć, obrać ze skórki i pozbawić gniazd nasiennych. Zimą sprawdzi się również przecier pomidorowy.
- Smakosze pikantnych potraw mogą dodać do sofrito papryczkę chili, np. jalapeño lub habanero (dla odważnych).
- Tego sztandarowego dania z Ameryki Łacińskiej nie należy mylić z potrawą sopa de picadillo. Jest to zupa typowa dla kuchni andaluzyjskiej, szczególnie popularna w Sewilli. Przygotowuje się ją z drobno siekanego drobiu, makaronu i jajek na twardo. Przypomina nieco nasz polski rosół domowy.
Meksykańskie picadillo z ryżem, tacos, a może empanadas? Ten prosty gulasz z mielonej wołowiny i pomidorów stanowi samodzielne danie albo nadzienie do różnych sztandarowych dań kuchni latynoskiej. Powstaje na bazie sofrito, ale dodatki, jakie w nim znajdziemy, zależą od miejsca, w którym się go przyrządza. Zapraszamy na krótką wycieczkę po narodowych wariantach picadillo:
Bardziej znane i popularne w Polsce meksykańskie chili con carne i picadillo to dania o podobnym smaku i zastosowaniu, ale różnym rodowodzie. Ta pierwsza potrawa pochodzi tak naprawdę z południowych Stanów Zjednoczonych i została rozpowszechniona w Europie jako danie typu tex-mex. Druga ma natomiast swoje korzenie w kuchni hiszpańskiej. Chili con carne nie istniałoby bez kukurydzy i fasoli (najczęściej czerwonej, czarnej lub pinto), podczas gdy picadillo często wzbogacane jest o ziemniaki lub dynię oraz groszek i marchewkę.
Komentarze