REKLAMA

Dania z ryżem

5 kolekcji przepisów

312 przepisów

ryż

Ryż to jeden z podstawowych kuchennych składników. Podobnie jak kasze i makarony, ryż zawsze znajduje się w naszej kuchni. Możemy w końcu przyrządzić z niego wiele różnych dań. Ryż doskonale pasuje zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Najprostszym daniem, które możemy przygotować z jego dodatkiem, jest po prostu ryż z warzywami. Warto jednak spróbować także takich dań jak papryka faszerowana ryżem, pierogów buraczanych z ryżem czy pulpecików z indyka z marchewkowym ryżem. Ryż wspaniale sprawdza się jako dodatek do dań, np. do curry czy zup i sosów, ale może stanowić główny składnik dania, tak jak w risotto. Ryż możemy wykorzystywać również do dań słodkich. Ryż z dodatkiem mleka kokosowego i mango to popularny azjatycki deser, z kolei ryż na mleku z jabłkami lub dżemem kojarzy nam się z dzieciństwem i daniami przygotowywanymi przez nasze babcie.

Ryż – do risotto i sushi

Znamy wiele różnych rodzajów ryżu. Podstawowy podział obejmuje ryż biały i ryż brązowy. Dla naszego zdrowia lepszy będzie ryż brązowy, ryżowy odpowiednik makaronu pełnoziarnistego. Ryż najlepiej gotować bez plastikowych woreczków, w jakie najczęściej jest pakowany. Podczas gotowania z plastiku mogą bowiem wydzielać się szkodliwe substancje. Ryż możemy jednak także z powodzeniem kupować na wagę lub w większych opakowaniach.

W zależności od tego, jakie danie chcemy przygotować, będziemy korzystać z innego rodzaju ryżu. Specjalny ryż do sushi ma odpowiednią konsystencję po ugotowaniu i z dodatkami smakuje wspaniale. Innym rodzajem ryżu jest też ryż do risotto. Okrągłe ziarenka dobrze nasiąkają wywarem, są delikatne, ale nie zbyt miękkie. W daniach możemy eksperymentować i używać także np. ryżu czarnego. Popularnym rodzajem ryżu jest też ryż basmati czy ryż jaśminowy.