Jednym z kulinarnych wyzwań dla weganina jest zastąpienie mleka. W sklepach dostępnych jest wiele gotowych produktów tego rodzaju, jednak są one dosyć drogie i często zawierają spore ilości cukru oraz dodatkowych chemicznych substancji. O wiele lepiej i prościej jest przygotować mleko roślinne w domu.

Dlaczego warto pić mleko owsiane?

Mleko owsiane to jeden z najpopularniejszych napojów zastępujących mleko krowie. Jest mniej tłuste, niż napoje tego typu przygotowywane z orzechów czy pestek. Dzięki temu mniej kaloryczne, odpowiednie dla osób dbających o linię. To tylko jeden z atutów tego zamiennika. Owies zawiera mnóstwo witaminy E, która spowalnia procesy starzenia, działa antynowotworowo i zapobiega chorobom układu krążenia. W tym zbożu znajduje się także mnóstwo innych antyoksydantów oraz błonnik, który stabilizuje poziom cukru we krwi. Płatki owsiane są niezbędnym składnikiem zdrowej diety, nie tylko wegetariańskiej.

Jak zrobić mleko owsiane?

To bardzo proste! Mleko owsiane jest najszybsze i najłatwiejsze do wykonania. Wszystkie orzechy i pestki trzeba bowiem namaczać przez 8-12 h. Przy produkcji napoju z płatków owsianych, nie jest to konieczne. Potrzebne są:

  • 5 łyżek płatków owsianych
  • 500 ml zimnej wody przegotowanej
  • 100 ml wrzątku
  • dowolne przyprawy: sól, cukier, cynamon, wanilia
  • gaza do odciśnięcia

Płatki owsiane zalewamy wrzątkiem, mieszamy i zostawiamy do naciągnięcia. Gdy  zmiękną, wsypujemy je z przyprawami i wlewamy wodę do minimalaksera. Blendujemy  przez 1-2 minuty. Po tym czasie przeciskamy nasze mleko przez potrójnie złożoną gazę. Dokładnie odciskamy.

Do czego używać mleka owsianego?

Ten napój doskonale sprawdza się jako wegański zamiennik krowiego mleka. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, kasz i potraw śniadaniowych. Jest jednak lekkie i delikatne w smaku, więc każdemu przypadnie do gustu jako dodatek do kawy lub baza do kakao.