Jednym z kulinarnych wyzwań, z którym musi zmierzyć się weganin lub osoba na diecie bez laktozy, jest zastąpienie mleka pochodzenia zwierzęcego. W sklepach coraz częściej dostępne są napoje roślinne potocznie określane jako mleko. Wśród nich znajduje się mleko owsiane. Niestety są one dosyć drogie. Dodatkowo często zawierają spore ilości cukru, stabilizatory smaku oraz dodatkowe substancje chemiczne. O wiele lepsze dla naszego zdrowia i prostsze jest przygotowanie mleka roślinnego w domu.

Mleko owsiane-właściwości

Mleko owsiane to jeden z najpopularniejszych napojów roślinnych zastępujących mleko krowie. Mleko owsiane jest mniej tłuste niż napoje roślinne przygotowywane z orzechów czy pestek. Dzięki temu mleko owsiane jest mniej kaloryczne, odpowiednie dla osób dbających o linię. To tylko jeden z atutów tego zamiennika. Ponadto owies zawiera mnóstwo witaminy E, która spowalnia procesy starzenia, działa antynowotworowo i zapobiega chorobom układu krążenia. W tym zbożu znajduje się także mnóstwo innych antyoksydantów oraz błonnik, który stabilizuje poziom cukru we krwi. To sprawia, że mleko owsiane jest idealne dla osób zmagających się z cukrzycą. Płatki owsiane są niezbędnym składnikiem zdrowej diety, nie tylko wegetariańskiej. Mleko owsiane jest produktem bezglutenowym lub o jego niskiej zawartości. Wiele zależy od zakładu produkcyjnego i czy oddziela przestrzeń np.: od mąki pszennej. Domowe mleko owsiane można przygotować z certyfikowanych płatków, aby mieć pewność i łatwo je dostosować dla osób uczulonych na gluten.

Zobacz także:  Mleko roślinne - rodzaje i przepisy 

Jak zrobić mleko owsiane?

Mleko owsiane jest najszybsze i najłatwiejsze do wykonania. Wszystkie orzechy i pestki do przygotowania napoju roślinnego trzeba bowiem namaczać przez 8-12 godzin. Przy produkcji napoju z płatków owsianych, nie jest to konieczne. Ponadto mleko owsiane jest dość tanie w przygotowaniu. Mleko owsiane powstaje z kilku podstawowych składników. Wystarczy przygotować 5 łyżek płatków owsianych, 500 ml przegotowanej zimnej wody, 100 ml wrzątku oraz przyprawy: sól, cukier, cynamon, kardamon i wanilię.

Płatki owsiane na początek zalewamy wrzątkiem. Następnie mieszamy i zostawiamy do naciągnięcia. Gdy płatki owsiane zmiękną, wsypujemy je z przyprawami i wlewamy wodę do minimalaksera. Mleko owsiane najlepiej przygotować w blenderze kielichowym na średniej mocy. Można również stosować tryb pulsacyjny, aby kontrolować stopień rozdrobnienia płatków. Wszystkie składniki blendujemy przez 1-2 minuty. Po tym czasie przeciskamy mleko owsiane przez potrójnie złożoną gazę. Potem mleko owsiane dokładnie odciskamy. Pomóc może użycie sitka o drobnych oczkach, które wyłapie większe cząsteczki. Przecedzone mleko owsiane przelewamy do czystych, szklanych butelek. Domowe mleko owsiane przechowujemy w lodówce i zużywamy w ciągu 5 dni.

Mleko owsiane można dosłodzić również suszonymi daktylami, morelami lub żurawiną. Dość intrygującym dodatkiem jest również łyżeczka wody różanej, która nadaje mleku delikatnego aromatu.

Zobacz także:  jak zrobić mleko ryżowe?

Mleko owsiane-zastosowanie

Mleko owsiane doskonale sprawdza się jako wegański zamiennik mleka pochodzenia zwierzęcego. Warto wiedzieć, że mleko owsiane świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, kasz, domowych wegańskich lodów i potraw śniadaniowych. Mleko owsiane sprawdzi się jako baza do przygotowania ciasta naleśnikowego. Mleko owsiane jest jednak lekkie i delikatne w smaku, więc każdemu przypadnie do gustu jako dodatek do kawy lub baza do kakao. Mleko owsiane jest lekko słodkie, stąd często dodawane jest do gorącej czekolady. Gdy zastanawiamy się, do czego używać mleko owsiane, to często myślimy o koktajlach owocowych i smoothie. W ten sposób domowym koktajlem uraczą się nawet osoby na diecie wegańskiej.

Czy mleko owsiane można gotować?

Mleko owsiane można wykorzystać jak tradycyjne mleko krowie lub mleko kozie. Można gotować na nim płatki śniadaniowe albo dodawać do przygotowania sosów. Od czasu do czasu można spotkać stwierdzenie, że mleko owsiane nie nadaje się do pieczenia. Głównie podkreśla się charakterystyczny zbożowy smak, który może przeszkadzać podczas rozkoszowania się smakiem słodkich wypieków.

Wiele osób zastanawia się co zrobić z pozostałą masą owsianą po zrobieniu mleka. Można zagotować ją i zjeść w formie owsianki, dodać do warzyw i usmażyć kotlety. Można też wymieszać z owocami i wykorzystać jako nadzienie naleśników. Chociaż trzeba przyznać, że najsmaczniejsze będą ciastka owsiane z dodatkiem migdałów, żurawiny i pokruszonej czekolady.

Aby zrobić wegańskie ciasteczka owsiane, należy wziąć 100 g margaryny albo oleju kokosowego, pół szklanki cukru trzcinowego, pół szklanki mąki pszennej, około półtorej szklanki masy owsianej, trzy łyżeczki suszonej żurawiny, 1 łyżka siemienia lnianego namoczonego w 2 łyżkach ciepłej wody, szczypta cynamonu, szczypta soli, szczypta imbiru i szczypta sody oczyszczonej. Przydatna będzie gorzka czekolada posiekana na średnie kawałki.

Na początek margarynę lub olej kokosowy należy utrzeć z cukrem przy pomocy miksera, a następnie dodać spęczniałe w wodzie siemię lniane i utrzeć na gładką masę. Potem należy dodać mąkę pszenną, po szczypcie cynamonu, imbiru, soli i sody oczyszczonej. Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać. Potem należy dodać masę owsianą, suszoną żurawinę i pokruszoną czekoladę. Następnie ręką lub silikonową szpatułką należy całość wymieszać. Ciastka owsiane należy formować łyżką i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ciastka należy piec w 180°C przez około 8-10 minut. Po tym czasie ciastka należy wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce. Ciastka owsiane są gotowe do podania.

Mleko owsiane to składnik, który zachęca do eksperymentowania i próbowania coraz to nowych przepisów. Płatki owsiane można łączyć z innymi dodatkami np.: płatkami orkiszowymi, orzechami lub pestkami słonecznika. Od czasu do czasu mleko owsiane zawiera w składzie mak lub laskę wanilii. Dzięki takiemu podejściu mleko owsiane nigdy nie będzie smakować tak samo.