Imbir - właściwości i przepisy

Gdzie rośnie imbir

Imbir należy do grupy roślin przyprawowych, a pierwsze wzmianki o występowaniu i używaniu tego produktu pochodzą z Azji. Do Europy korzeń imbiru przybył jako środek płatniczy do pierwszych transakcji handlowych – w XVI wieku opanował już większość państw na morzem Śródziemnym, dotarł również do Afryki. Jest jednym z produktów, który trudno zastąpić w kuchni, dlatego warto wiedzieć, gdzie rośnie imbir. Współcześnie uprawia się go głównie w Indiach, Malezji i Sierra Leone, ale również na Jamajce. Zaskoczeniem będzie fakt, jak uprawiać imbir w doniczce – roślina ta dobrze radzi sobie w zmiennych warunkach i na własne wykorzystanie warto spróbować domowej uprawy. Wystarczy zaopatrzyć się w korzeń imbiru o minimum 2,5-centymentrowy długości, na którego powierzchni widać charakterystyczne jasnozielone, okrągłe przebarwienia. To znak, że korzeń jest gotowy wypuścić kolejny pęd i zacząć rosnąć. Następnie wsadzamy go do doniczki z żyzną, przepuszczalną ziemią, a następnie uzbroić się w cierpliwość i harmonogram regularnego podlewania i ewentualnego nawożenia – jeśli korzeń imbiru zasadziliśmy w żyznej, kwaśnej glebie (pH ok. 6,4) to po kilku dniach możemy się spodziewać pierwszych efektów.

Co można zrobić z imbiru?

Wszystko zależy od tego, na jaki imbir w kuchni się zdecydujemy. Szefowie kuchni i miłośnicy kuchni orientalnej polecają korzeń imbiru – jest najbardziej aromatyczny, a ponadto wykazuje właściwości prozdrowotne, których nie znajdziemy w tak dużej dawce w wersji marynowany imbir czy imbir suszony. Co można zrobić z imbiru? Korzeń imbiru jest niezastąpiony w kremach dyniowych lub marchewkowych – najlepiej przesmażać go w kawałkach razem z innymi przyprawami, a następnie blendować z pozostałymi składnikami lub dodawać pod koniec gotowania, po starciu na tarce. Imbir suszony możemy dodawać na każdy etapie przygotowania potrawy. Korzeń imbiru polecany jest do marynat do drobiu, a także flaków. Fani kuchni tajskiej podkreślają, że aromat i popularność potraw z Tajlandii to głównie zasługa jakościowego, pełnego mocy imbiru. Co ciekawe, imbir to również interesujący składnik deserów, np. czekoladowego musu, gotowanej w białym lub czerwonym winie gruszki lub do klasycznego kremu brûlée.

Imbir – jak stosować

Pierwszy pomysł, jak stosować imbir to przede wszystkim zupy. Okazuje się, że pełen aromatu korzeń imbiru łatwo zmienia domowy rosół w orientalne przysmaki. Aby mieć namiastkę wietnamskiej zupy pho, do porcji rosołu dajemy 2–3 grzyby suszone, ząbek czosnku i 2 gwiazdki anyżu, redukujemy na dużym ogniu. Doprawiamy startym imbirem i sokiem z limonki, dorzucamy makaron ryżowy i dużo siekanej świeżej kolendry. Jeśli zastanawiacie się, jak stosować imbir na przeziębienie, a dokładnie pierwsze oznaki osłabienia, to takie danie sprawdzi się idealnie!

Aby na szybko zrobić zupę tajską, rosół doprawiamy kokosowym mlekiem, czerwoną pasty curry i imbirem, i podajemy z makaronem ryżowym, krewetkami i kolendrą. Taki gotowany imbir to wyjątkowe urozmaicenie kuchni. Pokrojony w plasterki świeży imbir cudownie aromatyzuje mleko i śmietanę używane do ciast i deserów – trzeba go nimi zalać na kilka godzin, trzymać przez ten czas w lodówce.

Jak pić imbir

Wiele osób oprócz dań, wykorzystuje korzeń imbiru do różnorodnych napojów, smoothie czy naparów. Należy podkreślić, że w tych propozycjach najlepiej sprawdza się właśnie świeży imbir – suszony nie ma na tyle mocy i właściwości zdrowotnych, aby warto było wykorzystywać do takich przepisów. Popularny, zimowy napój z kawałkami imbiru to wybór wielu osób w chłodne miesiące, ale aby w pełni korzystać z jego wyjątkowego działania, przypominamy jak zrobić herbatę z imbirem. Samo wkrojenie kawałku imbiru do gotowej, zaparzonej herbaty może nie wystarczyć. Lepszym rozwiązaniem będzie podgotowanie dobrze wyszorowanego lub obranego korzenia imbiru w wodzie, którą chcemy wykorzystać do podania herbaty. Jeśli nie mam tyle czasu lub możliwość zagotowania na kuchence, ostatecznie możemy zetrzeć imbir na tarce do gorącej herbaty i zaparzenie pod przykryciem przez ok. 5 minut. Znawcy tej przyprawy radzą też, jak przygotować imbir do herbaty – naturalne, domowe remedium, które ze słoiczka dodajemy wprost do ulubionego napoju. Wystarczy obrać korzeń imbiru, a następnie zetrzeć świeży imbir na tarce o drobnych oczkach. Tak przygotowany łączymy z niewielką ilością półpłynnego, naturalnego miodu i dodatkiem cytryny. Na około 6-centymetrowy korzeń imbiru przyjmujemy 2 łyżki miodu i sok z połówki cytryny. Mieszamy całość słoiku i odstawiamy na 24 godziny. Taki imbir do herbaty to niezastąpiony dodatek na zimowe miesiące i wzmocnienie organizmu. Ponadto, imbir ma nie tylko właściwości antybakteryjne, ale też wspomaga pracę układu trawienia.

Czy imbir się obiera

Wiele osób, które po raz pierwszy kupują korzeń imbiru, zastanawia się, czy imbir się obiera. Jeśli zależy nam jedynie na dekoracyjnej roli, to wystarczy dobrze go umyć. Natomiast do przygotowania imbiru do herbaty czy wykorzystania przyprawy do dań, polecamy obrać imbir. Jest jeden patent, jak obrać imbir bez dużej utraty właściwości zdrowotnych i bez marnowania produktu. Zamiast obierać nożem, polecamy oskrobać korzeń za pomocą łyżeczki. Sprytnie, szybko i prosto!

Imbir marynowanie – sposób na pyszny dodatek

Marynowany imbir to obowiązkowy dodatek do sushi, łatwy do zrobienia w domu: 30 dag obieramy, kroimy w 2-mm plasterki i bardzo dokładnie mieszamy z łyżką soli. Zostawiamy na co najmniej godzinę na sitku. Przepłukujemy zimną wodą, starannie odciskamy i przekładamy do słoika. Szykujemy zalewę: 250 ml octu ryżowego mieszamy z 25 dag cukru, zagotowujemy (możemy dorzucić 2 ząbki czosnku lub 2 gwiazdki anyżu). Ciepłą zalewamy imbir i zostawiamy na co najmniej 24 godz. zanim spróbujemy. Imbir marynowany ma właściwości nieco słabsze niż surowy produkt, ale zdecydowanie zyskuje na właściwościach kulinarnych – uznawany jest za doskonały sposób na oczyszczenie kubków smakowych języka pomiędzy kolejnymi porcjami azjatyckich specjałów.

Jak zrobić imbir kandyzowany?

Słodki kandyzowany imbir kapitalny jest jako alternatywa dla cukierków, dla odświeżenia smaku i pocieszenia w chorobie. Jak zrobić imbir kandyzowany? Przepis jest prosty! Gruby, jędrny, świeży kawałek (ok. 30 dag) obieramy, kroimy w plasterki, a potem obgotowujemy (3 razy po 12 min) w wodzie, na małym ogniu. Następnie osuszamy i zanurzamy na co najmniej pół godziny w pyrkającym syropie zrobionym wcześniej z 10 dag miodu, 20 dag cukru i 350 ml wody. Wyławiamy plasterki pojedynczo widelcem, zanurzamy w cukrze pudrze lub zwykłym drobnym i suszymy.

Imbir kandyzowany – do czego go użyć

Imbir kandyzowany może być smakowitym uzupełnieniem domowej granoli – pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z jego ilością. Z jednej strony jest dość intensywny w smaku, a z drugiej kaloryczny jak inne kandyzowane owoce. Urozmaici również deser lodowy, krem sułtański czy keks. Jeśli nie kandyzujemy imbiru na własną rękę, warto wiedzieć, gdzie kupić imbir kandyzowany – lepszym wyborem będzie zakup paczkowanego produktu – imbir kandyzowany sprzedawany na wagę może być przeleżały i nie mamy pewności, kto wcześniej i w jaki sposób nabierał produkt do zważenia.

Polecane przepisy