Ten rodzaj soli jest bardzo cenny i wartościowy w kuchni roślinnej. Powstaje w wyniku naturalnego procesu wędzenia, bez środków przeciwzbrylających i innych dodatków. Co ciekawe, pachnie bardzo mięsnie.


Proces wędzenia jest bardzo powolny. W związku z dużym nakładem pracy, produkcję tej soli ogranicza się do ok. 100 kilogramów miesięcznie. Nie używa się jej jak soli klasycznej, wystarczy szczypta lub dwie, by uzyskać wielowymiarowość smaków i zapachów.  Sól wędzona to świetna propozycja dla wegetarian i wegan. Idealnie komponuje się z warzywami i produktami sojowymi. Jest z naturalnych składników i charakteryzuje się wędzonym i charakterystycznym smakiem.

Rodzaje soli wędzonej

Są różne rodzaje soli wędzonej np. morska, czarna wędzona drewnem jabłkowym o łagodnie słodkawym i głębokim smaku, sól morska wędzona jest idealna do zupy, sosów, twarogów i sałatek. Nadaje smak i aromat wędzonego drewna.

Sól wędzona z Danii, to sól nie tylko dla smakoszy. Posiada niepowtarzalny, silny i niezwykle aromatyczny zapach dymu. Jej podstawą jest sól z Morza Martwego.  Wędzi się ją na zimno, na drewnie bukowym. Ma smak świeżej wędzonej żywności. Jest zatem odpowiednia do potraw, którym chcemy nadać smak wędzonki. Wzbogaci smak dań wegetariańskich, dając im właściwości smakowe i zapachowe podobne do wędlin bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Świetnie wzmocni smak potraw grillowanych, smażonych, pieczonych. Proces jej tworzenia jest kosztowny i pracochłonny, bo ta sól musi być wędzona przez 160 godzin i przewracana co godzinę .

Nierzadko charakteryzuje się też pikantno - korzennym smakiem. Warto zastanowić się, do czego będziemy najczęściej używać soli wędzonej, bo nie jest to produkt tani, ale za to wystarczy na długo, bo nie potrzeba jej dużo. Zbyt duża ilość zdominuje smak i zapach wszystkich potraw, nie tylko wegetariańskich i wegańskich.

Zastosowanie w kuchni wegetariańskiej

Może być wykorzystywana do różnego rodzaju potraw nie tylko wegetariańskich np.: grilowanych steków, ryb, makaronów, zup, omletów, z grillowanymi warzywami i pieczonymi ziemniakami oraz serów białych i sosów. Szczypta soli wędzonej nadaje potrawom fantastyczny dymny aromat.