Sól wędzona po wędzonej papryce jest najczęściej używaną przyprawą przez wegetarian i wegan. Znalazła swoich wiernych miłośników głównie przez dostarczenie charakterystycznego smaku i aromatu przypominającego mięso. Sól wędzona jest jeszcze silniejszym nośnikiem smaku umami niż jej podstawowa wersja.

Proces wędzenia jest bardzo powolny. W związku z dużym nakładem pracy produkcję tej soli ogranicza się do ok. 100 kilogramów miesięcznie. Nie używa się jej jak soli klasycznej, wystarczy szczypta lub dwie, aby dodać intensywności potrawom. Sól wędzona to częsty składnik kuchni roślinnej. Idealnie komponuje się z warzywami i produktami sojowymi. Wędzona sól ma naturalne pochodzenie i ma smak, którego nie da się podrobić.

Sól wędzona – rodzaje

Są różne rodzaje soli wędzonej np. sól morska wędzona albo czarna wędzona drewnem jabłkowym o łagodnie słodkawym i głębokim smaku. Sól morska wędzona jest idealna do zupy, sosów, twarogów i sałatek. Sól morska wędzona nadaje posiłkom smak i aromat wędzonego drewna.

Sól wędzona z Danii to sól nie tylko dla smakoszy. Posiada niepowtarzalny, silny i niezwykle aromatyczny zapach dymu. Jej podstawą jest sól z Morza Martwego. Duńska sól wędzona produkowana jest na zimno, na drewnie bukowym. Wędzona sól ma smak świeżej wędzonej żywności. Jest zatem odpowiednia do potraw, którym chcemy nadać smak wędzonki. Dodatkowo wzbogaci smak dań wegetariańskich, dając im właściwości smakowe i zapachowe podobne do wędlin bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Sól wędzona z Danii świetnie wzmocni smak potraw grillowanych, smażonych, pieczonych. Proces jej tworzenia jest kosztowny i pracochłonny, bo ta sól musi być wędzona przez 160 godzin i przewracana co godzinę.

Sól wędzona nierzadko charakteryzuje się też pikantno-korzennym smakiem. Warto zastanowić się, do czego będziemy najczęściej używać soli wędzonej, bo nie jest to produkt tani, ale za to wystarczy na długo, bo nie potrzeba jej dużo. Zbyt duża ilość zdominuje smak i zapach wszystkich potraw, nie tylko wegetariańskich i wegańskich.

Sól wędzona – zastosowanie w kuchni

Wędzona sól może być wykorzystywana do różnego rodzaju potraw nie tylko wegetariańskich np.: grillowanych steków, ryb, makaronów, zup, omletów, z grillowanymi warzywami i pieczonymi ziemniakami oraz serów białych i sosów. Szczypta soli wędzonej nadaje potrawom fantastyczny dymny aromat.

Sól wędzona – przepisy

Sól wędzona nie jest wykorzystywana jedynie w przepisach wegetariańskich. Dowodem na to jest na przykład kiełbasa peklowana ze słoika. W tym przepisie wieprzowina zostaje zmielona z przyprawami takimi jak pieprz, jałowiec, ziele angielskie, czosnek i suszony majeranek. Do smaku zostaje dodany także surowy boczek. Natomiast sól wędzona nadaje przekąsce wielowymiarowości.

Sól wędzona – jak zrobić?

Możecie się zastanawiać, jak sól wędzona może powstać w domowym zaciszu. Do przygotowania soli potrzebna jest jedynie sól oraz wędzarnia, która zazwyczaj służy do robienia różnego rodzaju mięsa. Kilogram soli dzielimy na dwie części i umieszczamy na dużej, podwójnie złożonej gazie lub szerokiej pielusze tetrowej. Sól ściśle zawijamy i obwiązujemy sznurkiem wędliniarskim. Należy pamiętać o zrobieniu uchwytu ze sznurka albo o takiej długości, aby z łatwością zawiązać powstałą paczuszkę w wędzarni. Sól należy trzymać w wędzarni przez około 5 godzin i utrzymywać temperaturę wędzenia bliską 50° Celsjusza. Przygotowana sól wędzona powinna być umieszczona w czystych i suchych słoiczkach. Aromat soli wędzonej możemy dowolnie zmieniać w zależności od wykorzystanych gałęzi drzew.