Seitan to jeden z najpopularniejszych produktów kuchni wegańskiej. Zaraz po tofu i tempehu, stanowi roślinną alternatywę dla mięsa. Doskonale sprawdza się jako baza do kotletów i gulaszy. Powinny się go jednak wystrzegać osoby na diecie bezglutenowej – to praktycznie sam gluten!

Zamiennik mięsa

Seitan jest bardzo popularnym mięsa. To azjatycki produkt, który wyglądem i konsystencją przypomina mięso. Można przygotowywać z niego kotlety, pieczenie, gulasze i wiele innych potraw. Jest całkowicie wegański, bo produkowany z mąki, z której wypłukuje się skrobię. To właściwie sam gluten. Seitan sam w sobie nie ma smaku, dlatego przed przyrządzeniem dobrze jest go zamarynować lub dobrze przyprawić.

Właściwości seitanu

Produkowany z pszenicy seitan zawiera mnóstwo roślinnego białka. To właśnie dzięki temu zyskał taką popularność w kuchni wegańskiej. Pomaga w bilansowaniu diety wegetariańskiej i świetnie zastępuje mięso. Należy z nim jednak uważać – zawiera mnóstwo glutenu. Dlatego osoby wrażliwe na ten składnik powinny używać np. produktów sojowych – tofu czy tempehu.

Kuchnia wegańska

Seitan do złudzenia przypomina mięso. I w podobny sposób można go wykorzystywać w kuchni. Zamarynowany doskonale sprawdzi się jako pieczeń, a usmażony w panierce jako kotlety. Jest też świetnym dodatkiem do dań jednogarnkowych – dzięki niemu nasz posiłek będzie pełnowartościowy. Dodany do bigosu czy barszczu ukraińskiego sprawi, że nasze ulubione tradycyjne dania praktycznie nie będą się różnić w smaku! Seitan posmakuje nie tylko roślinożercom, ale także amatorom kulinarnych eksperymentów.